Yoga

Uttanasana (Ayakta Öne Eğilme) Nasıl Yapılır ve Yararları Nelerdir?

Uttanasana, Yoğun İleri Bükülme Poz, Yoğun Streç Poz, İleriye Doğru Bükme, İleriye Doğru Katlanan Poz veya Diz Başına Daimi Poz, asanadır. Sanskritçe: उत्तानासन; Ut – Güçlü, Tan – Germek, Asana – Duruş; Seslendirilen – OOT-tan-AHS-ahna

Uttanasana’yı kelimenin tam anlamıyla İngilizce’ye çevirdiğinizde, bu güçlü bir poz anlamına gelir. İngilizce’de, bu asana Daimi İleri Sarmal olarak adlandırılır. Ancak hangi dilde olursa olsun, bu asanın vücudunuz üzerinde şaşırtıcı etkileri var. Sadece iyileşmekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzu da gençleştirir. Bu asanada, kafanız kalbin altındadır ve bu, kafanızda ayaklarınız yerine kan dolaşımını sağlar ve hücrelere enerji veren bir oksijen akışı sağlar. Bu şaşırtıcı Asana’nın sizin için neler yapabileceğine bir göz atın!

Uttanasana Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Uttanasanayı uygulamadan önce midenizi ve bağırsaklarınızı boş tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Yemeklerinizi asana yapmadan en az dört ila altı saat önce yiyin, böylece yiyecekleriniz sindirilir ve uygulama sırasında genişleyebilmeniz için yeterli enerji vardır.

Sabahları yoga yapmak en iyisidir. Ancak sabahları çalışamayacağınız takdirde, akşamları pratik yapmanıza gerek yok.

Uttanasana Nasıl Yapılır

 1. Direk matın üstünde dur ve ellerini kalçalarına koy. Nefes.
 2. Nefesinizi verin ve yavaşça dizlerinizi yumuşatın ve öne doğru eğilerek kalçalarınızdan katlayın. Vücudunuzun ağırlığını dengelemeniz gerekir. Bunu yapmak için, vücudunuzun geri kalanı ilerlerken kalçalarınızı ve kuyruk kemiğinizi hafifçe geriye doğru hareket ettirmelisiniz.
 3. Bunları yaparken, dizlerinizi yumuşak tutmayı unutmayın. Bu, kalçalarınızın işaret etmesini ve kalçalarınızın üst uyluklara doğru ilerlemesini sağlar.
 4. Ellerin ayaklarının yanında, yerde dursun. Ayaklarınız birbirine paralel olmalı ve ikinci ve orta parmaklarınız ileriye dönük olmalıdır. Göğsünün ayaklarının üzerinde yüzmesine izin ver. Göğüs kemiğiniz ve pubis arasındaki boşluğu genişletin. Kapağı ve gerginliği kalça kemiğinizden çekin. Alt sırtınızın yuvarlamasından hissediyorsanız, yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir.
 5. Hamstrings içinde de bir gerginlik hissetmek zorundasınız ve henüz hissetmiyorsanız dizlerinizi biraz daha uzatın.
 6. Uyluklarınızı içe doğru çevirin ve kendinizi topuklarınıza yerleştirin. Bu daha iyi uyum sağlar.
 7. Başınız sallanmak için bırakılmalıdır, tacın zemine ulaşması için. Bacaklarına bak ve pozu tut.
 8. Pozu serbest bırakmak istediğinizde, göbek ve karın kaslarını daraltın. Nefes al ve elini kalçalarına koy. Yavaşça yükselin, sırtınızda bir uzama olduğundan emin olun. Pubisin ve göğüs kemiğin arasında mesafe kalsın.
 9. Yavaşça ayağa kalk.

Önlemler ve kontrendikasyonlar

Bunlar, Uttanasana yapmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı dikkat çekici noktalar.

Aşağıdaki sorunlarınız varsa, bu asanadan kaçının:

 • Alt sırt yaralanması
 • Hamstrings’deki bir gözyaşı
 • Siyatik
 • Glokom veya müstakil retina
 • Sırt yaralanması varsa, dizlerinizi bükülmüş halde tutarak asana’yı yapın. Ardha Uttanasana’yı, ellerinizi yere paralel olacak şekilde bir duvara yerleştirerek de yapabilirsiniz. Bacaklarınızın gövdenize dik olduğundan emin olun.

Acemi İpucu

Bir başlangıç ​​olarak, gerginliği arttırmak zor olabilir. Kolaylaştırmak için dizlerinizi yavaşça bükün ve sakrumun pelvisin arka kısmına battığını hayal edin. Şimdi, kuyruk kemiğinizle pubis arasındaki mesafeyi azaltın. Direnişi hissettiğinizde, kalçalarınızın üst kısmını geriye doğru itin ve topuklarınızı aşağı doğru bastırın. Dizlerini düzelt. Ama düzelttiğinizde dizlerinizi kilitlemediğinizden emin olun.

Gelişmiş Poz Değişimi

Sırttaki ve bacaklardaki gerginliği artırmak için öne doğru yaslanın ve topuklarınızı yerden yaklaşık yarım inç çekerken vücudunuzu ayaklarınızın üzerinde kaldırın. Kasıklarınızın iç kısmını pelvisinize çekin. Sonra, kasık yüksekliğinden topuklu ayakkabılarınızı tekrar yere uzatın.

Uttanasana’nın Faydaları

Uttanasana’nın bazı şaşırtıcı yararları.

 1. Bu asana sırtınızı, kalçalarınızı, baldırlarınızı ve hamstringsinizi iyi bir şekilde uzatır.
 2. Aklını sakinleştirir ve endişeyi giderir. Aynı zamanda aklı susturmaya yardımcı olur.
 3. Baş ağrısı ve uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olur.
 4. Bu büküm, sindirim organlarınıza iyi bir masaj sağlar ve böylece sindirimi iyileştirir.
 5. Böbrekler ve karaciğer aktive edilir.
 6. Uyluk ve dizler güçlü olur.
 7. Menopoz ve adet problemleri hafifler.
 8. Bu asana yüksek tansiyon , astım, kısırlık, sinüzit ve osteoporozun tedavisine yardımcı olur .

Uttanasana’nın Arkasındaki Bilim

Uttanasana vücudun arkasını tamamen gerer. Ayak tabanlarından bacağın arkasına kadar her parçayı kaplar. Sırtın alt, orta ve üst kısmına, boyuna kadar uzanır, saç derisine, sonra alnına kadar uzanır ve kaşlar arasında biter. Bu asanaya girerken, kasların ve bağ dokuların genişliğini uzatırsınız.

Farkında olmayabilirsin, ama bu vücudun için büyük bir iş. Bunun için hazırlanmalısınız, bu yüzden bu asanaya girmeden önce daima ısınmayı unutmayın.

Hazırlık Pozları

Aşağı Bakan Köpek Duruşu
Janu Sirsasana
Paschimottanasana
Supta Padangusthasana

Takip Pozları

Ayakta pozlar, inversiyonlar veya öne oturan virajlar.

Şimdi Uttanasana’nın nasıl yapıldığını bildiğine göre, ne bekliyorsun? Yoga bu ayak parmaklarına ulaşmakla ilgili değildir. Bu, düşüncelerinize dokunmakla ilgilidir – ne istiyorsunuz? Nerede olmak istiyorsun Oradayken ne elde etmek istiyorsun? Bu her yoga sınıfında muhtemelen yapacağınız tipik bir poz olsa da, her yaptığınızda farklı bir deneyime sahip olacaksınız. Bu çeşitli deneyimler gerginliği değerli kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.