Yoga

Sudarshan Kriya (Nefes Tekniği)

Hepimiz, ister fiziksel ister fizyolojik olsun günlük yaşam stresini içerecek çözümler arıyoruz. Daha iyi hissetmek, daha iyi görünmek ve daha iyi yaşamak ister misiniz? Tüm bunların çözümünün iyi nefesle çözebileceğinizi söylesem bana inanır mısın? Evet, doğru okudunuz. Doğru yaparsanız bu kadar basit.

Gerginlik ve kaygı, frontal loblarımıza aşırı güvenirken hızlı tempolu modern yaşam tarzımızın yan ürünleridir. Uzun ömürlü sonuçlar veren çeşitli kültürel geleneklerin doğal şifa yöntemlerini keşfetmek en iyisidir. Sudarshan Kriya, Hindistan’ın eski yoga biliminden bir yöntemdir. Burada size bu konuda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Daha fazla bilgi edinmek için aşağı kaydırın.

Sudarshan Kriya nedir?

‘Su’ uygun, ‘darshan’ vizyon demektir. Yoga bilimindeki ‘Kriya’ bedeni arındırmak demektir. Bir bütün olarak, Sudarshan Kriya ‘eylemi saflaştırarak doğru vizyon’ anlamına gelir. Sudarshan Kriya Yoga, yavaş ve sakinleştiriciden hızlı ve uyarıcıya kadar değişen döngüsel nefes alma alışkanlıklarını içeren eşsiz bir nefes alma uygulamasıdır. Bu Kriya’da, bağışıklık sisteminizi, sinirlerinizi ve psikolojik problemlerinizi olumlu etkileyen nefesinizi kontrol edersiniz.

Harvard Tıp Okulu’nun 2009 yılında yayınlanan bir araştırmasına göre, Sudarshan Kriya yoga anksiyete ve depresyonu etkili bir şekilde ele alır. Yöntem ucuz ve risksizdir ve zihin-beden bağlantınız üzerinde olumlu etkileri vardır. Çevre kirliliği, kötü beslenme alışkanlıkları ve sizi rahatsız eden yerleşik bir yaşam tarzı ile Sudarshan Kriya daha iyi bir yaşam sürmeniz için bir çıkış yolu.

İşlemini öğrenmek için okumaya devam edin. Unutmayın, Kriya’ya sadece sertifikalı bir yoga öğretmeni veya gurusu tarafından başlatılmalısınız.

Sudarshan Kriya Tekniği

 1. Ujjayi (Muzaffer Nefes)
 2. Bhastrika (Körüklü Nefes)
 3. Om Chant
 4. Kriya (Arındırıcı Nefes)

Kriya’ya başlamadan önce Vajrasana pozisyonunda oturun.

1. Ujjayi (Muzaffer Nefes)

Ujjayi (Muzaffer Nefes)

Ujjayi daha uzun süre bilinçli nefes almanızı gerektirir. Boğazınıza dokunarak nefesinizi hissedebilirsiniz. Ujjayi, soluma ve ekshalasyon sürelerini eşit tutan, rahat bir şekilde nefes aldığınız ve nefes verdiğiniz yavaş bir nefes alma sürecidir. Bu teknik yaklaşık olarak dakikada 2-4 nefes almanızı gerektirir. Yavaş nefes alma nefesinizi kontrol altına almak için sizi eğitir ve kesin sayıma kadar uzatmanızı sağlar. Ujjayi sizi sakinleştirir ve sizi uyarır.

2. Bhastrika (Körüklü Nefes)

Bhastrika (Körüklü Nefes)

Bhastrika’da, havayı hızla ve zorla solumak ve nefes almak zorunda kalacaksınız. Dakikada 30 nefes yapabilmelisiniz. Nefes alma tarzı öncelikle kısa ve hızlıdır. Ekshalasyonların süresi inhalasyonların iki katı olmalıdır. Bhastrika, bedeni uyarma ve ardından sakinlik gibi benzersiz bir etkiye sahiptir.

3. Om Chant

Om Chant

Tüm yaşamın temeli olan “Om” saf sesi 3 kez zikredilir. Om’un zikretmesi sizi evrenin kökenine ve yaşamın amacına bağlar. Om nefesinizi alır ve hayatı sürdürür. Om, yüksek sesle söylendiğinde, üç bölüme ayrılır – AUM. İki Oms terennüm ettikten sonra sessizlik olmalı. Yüce olanı yaşayabileceğiniz zaman bir mutluluk halini temsil eder.

4. Kriya (Arındırıcı Nefes)

En önemli form, gelişmiş bir solunum şekli olan Kriya’dır. Yavaş, orta ve hızlı döngülerde nefes almanızı gerektirir. Nefesler döngüsel ve ritmik olmalıdır. İnhalasyon sürenizin ekshalasyon süresinin iki katı olduğundan emin olun. Bu son adım vizyonunuzu temizler ve varlığınızı arındırır.

Tüm süreç yaklaşık 45 dakika sürecek ve günün herhangi bir saatinde pratik yapabilirsiniz. Yemek yedikten hemen sonra yapmaktan kaçının.

Sudarshan Kriya Yan etkiler ve Zararları

Çeşitli uluslararası eğitim kurumları Sudarshan Kriya’nın bilinen hiçbir yan etkisi olmadığını inceledi ve kanıtladı. Öğretme biçimini ve etkililiğini belgelediler. Sudarshan Kriya, size iyi rehberlik edecek uzman bir yoga öğretmeninden öğrenildiğinde sizin için harikalar yaratacak. Kendi başınıza denemeniz önerilmez.

Sudarshan Kriya İçin Önlemler

Sudarshan Kriya bir yoga öğretmeninin rehberliğinde yapılmalıdır. Aksi takdirde, etkisiz ve hatta zararlı olacaktır. Sudarshan Kriya’yı doktorunuza ve yoga eğitmeninize danışarak fiziksel ve zihinsel olarak uygun olduğunuzdan emin olun. Hamile kadınların, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanların ve aşırı akıl hastalığından muzdarip kişilerin bu Kriya’dan kaçınmaları en iyisidir.

Sudarshan Kriya’nın Faydaları

 • Sudarshan Kriya genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirir.
 • Enerji seviyenizi arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kriya sizi zorlu durumlarla daha iyi başa çıkmanız için eğitiyor.
 • Gereksiz dağınıklığı giderir ve uyku kalitenizi artırır.
 • Beyin işlevinizi geliştirir ve yaratıcılığınızı artırır.
 • Sudarshan Kriya stresi azaltır ve kaygıyı hafifletir.
 • Travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon için harikalar yaratır.
 • Sizi tamamen rahatlatacak ve iç huzuru elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Kriya kişisel ilişkilerinizdeki gerilimleri hafifletecek ve bir sevinç, uyum ve sevgi bağı kuracaktır.
 • Kendinizi ve çevrenizi haberdar edecektir.
 • Güven seviyenizi artıracak ve sizi daha sabırlı hale getirecektir.

Şimdi Sudarshan Kriya’nın nasıl yapılacağını bildiğimize göre, ne bekliyorsun?

Okuyucunun Sorularına Uzman Yanıtları

Yoga ve Sudarshan Kriya arasındaki fark nedir?

Yoga fiziksel egzersizlerden çok daha fazlasıdır. Zihin ve nefesle uğraşmayı içerir. Sudarshan Kriya içsel enerjinize dokunur ve sizi yaşam kaynağına bağlar.

Öfkenin çözümü nedir?

Öfke sadece kısa bir süre devam ederse iyidir. Aksi takdirde, varlığınıza zarar verir. İyi haber, meditasyon ile düzeltebilirsiniz.

Sudarshan Kriya gibi nispeten basit bir sürecin zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal refahı elde etmenize yardımcı olabileceğini bildiğinize göre, hiçbir şey bir sınıfa kaydolmanızı ve sertifikalı bir yoga eğitmeninden öğrenmenizi engellememelidir. Bir yer bulun ve başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.