Beslenme, Diyet, Evde Tedavi, Şifalı Bitkiler

Soğuk Algınlığına İyi Gelen İçecekler ve Bitkiler Nelerdir?

Soğuk algınlığı ile oluşan hapşırma, burun akıntısı çok fazla rahatsızlığa neden olabilir! İnsanlar ‘Bu sadece soğuk algınlığı!’ diyebilir. Ama acıyı sadece kendiniz deneyimlediğinizde bilirsiniz. Gerçekte ciddi rahatsızlığa neden olabileceği ve sizi gerçekten hasta hissettirdiği zaman sıradan bir sıkıntı gibi görünebilir. Soğuk algınlığı kadar yaygın olarak, ev ilaçları ile tedavi etmek en kolay rahatsızlıklardan biridir. Bu makale bunları ayrıntılı olarak tartışacaktır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Önce soğuk algınlığının nedenlerini, belirtilerini ve semptomlarını ve hatta aşamalarını inceleyelim. Soğuk algınlığının tam olarak nasıl yaratılabileceğini anlamak, böylece en iyi ilaçların tasarlanması ve kullanılması için önemlidir. İşte soğuk algınlığının belirtileri.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Bu semptomların bir kombinasyonunu yaşayabilirsiniz.

 • Hapşırma
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması
 • Hışırtılı boğaz
 • Öksürük
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Postnazal damla
 • İştah azalması
 • Boğaz ağrısı
 • Sulu gözler

Ateş mevcut olabilir veya olmayabilir. Genellikle, çocuklar 38 oC ila 39 oC ( 1 , 2 ) arasındaki sıcaklıklarda ateşli bir his yaşarlar . Soğuk algınlığının tam olarak nasıl oluştuğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Soğuk algınlığının nedenleri

Soğuk virüsle temas ettiğinizde, sizi kolayca enfekte edebilir ve yukarıda belirtilen çeşitli semptomlara neden olabilir. Farklı virüs türlerinin, rinovirüsün en yaygın olduğu soğuk algınlığına neden olduğu bilinmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görüldüğü gibi bağışıklık sistemi zayıf olan bir birey, soğuk algınlığından etkilenmeye daha yatkındır.

Çoğu durumda soğuk algınlığı çok uzun süre devam etmez. Bazı insanlar birkaç gün içinde rahatlayabilir, ancak bir hafta veya daha uzun süre soğuk algınlığı çok nadir değildir. Soğuk algınlığının aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Soğuk algınlığının aşamaları

Virüsü ilk kez yakalandığınızda bir veya iki gün tepkisiz kalır. Bu noktada vücudun bağışıklık tepkisinden kaçan virüsler vücutta inkübe etmeye ve çoğalmaya başlar. Üçüncü günden itibaren, hafif burun tahrişi ve tıkanıklığı semptomları yaşamaya başlarsınız. Bu, virüs çoğalmaya ve hücreleri işgal etmeye devam ettikçe, yakında burun akıntısı, hapşırma ve kas ağrıları gibi diğer semptomlara ilerler. Altıncı veya yedinci günden sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız, çünkü o zamana kadar vücudun bağışıklık tepkisi, doğru antikorları üreterek virüsün eliminasyon sürecine başlamada başarılı olmuştur. Ortalama olarak, 7-8 gün sonra soğuk algınlığı semptomları kendiliğinden kaybolmaya başlar.

Çoğu insan için soğuk algınlığı ve öksürük için ticari ilaçlar bu durumla savaşmak için en çok aranan yöntemlerdir. Bununla birlikte, bu ilaçların çoğu uzun süreli rahatlama yerine soğuk algınlığını bastırır. Soğuk algınlığı ve öksürükten kurtulmak için çeşitli ev yapımı ve doğal ilaçları tercih edebilirsiniz.
Aşağıda, soğuk algınlığı için en iyi doğal ev ilaçları listelenmiştir, bunu hızlı rahatlama için deneyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı için ev ilaçları

 1. Elma sirkesi
 2. Epsom Tuz Banyosu
 3. Uçucu yağlar
 4. Sarımsak
 5. Zencefil
 6. Yeşil çay
 7. Bal
 8. En İyi Meyve Suları
 9. Kombucha
 10. Kadha Tarif
 11. Soğan
 12. Vitaminler
 13. Yoğurt
 14. Zerdeçal Sütü
 15. Çorba
 16. Mürver
 17. Nemlendirici
 18. Karbonat
 19. Karabiber
 20. Tarçın
 21. Greyfurt Çekirdeği Ekstresi
 22. Zeytin Yaprağı Ekstresi
 23. Balık Yağı
 24. Sıcak Su ile Gargara
 25. Sarı papatya
 26. Çemen otu

Soğuk Algınlığı Tedavisinin Doğal Yolları

Soğuk algınlığı için elma sirkesi

İhtiyacın olacak

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Bir bardak ılık su

Ne yapmak zorundasın

Sirkeyi ılık suya ekleyin ve için. Daha lezzetli yapmak için karışıma bazı bal ekleyebilirsiniz.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde 2-3 bardak iç.

Yararları

ACV, vücudun pH seviyelerini yeniden dengeler ve virüsün hayatta kalması için çevreyi uygun hale getirir.

Soğuk algınlığı için Epsom Tuz Banyosu

İhtiyacın olacak

 • 1 su bardağı Epsom tuzu
 • Küvet
 • Ilık su

Ne yapmak zorundasın

 1. Küveti ılık suyla doldurun. Suyu taşıyabildiğiniz kadar sıcak tutun.
 2. Epsom tuzu ekleyin ve suda karıştırın.
 3. 20 dakika kadar bekletin.

Evde küvetiniz yoksa, ayaklarınızı içinde 1/4 bardak Epsom tuzu ile ılık suya koyun.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Soğuk algınlığı semptomlarından kurtulana kadar bunu her gün tekrarlayın.

Yararları

Soğuktan kaynaklanan vücut yorgunluğundan kurtulmak için buhar banyosu kullanmak idealdir. Epsom tuzunu ekleyerek, vücudunuzun detoks yapmasına ve ağrıyan kaslarınızı gevşetmesine yardımcı olacaksınız.

Soğuk algınlığı için uçucu yağlar

uçucu yağ

İhtiyacın olacak

 • 4-5 damla nane yağı veya okaliptüs yağı

Ne yapmak zorundasın

 1. İki yağı birlikte karıştırın ve göğsünüze, boynunuza ve alnınıza uygulayın.
 2. Mümkün olduğunca uzun süre bırakın.

Uçucu yağları kullanmanın bir başka yolu, uçucu yağlarla demlenmiş su içeren bir buhar banyosu seçmektir. Küveti veya kovayı ılık suyla doldurun. Sonra içine birkaç damla esansiyel yağ ekleyin. Suda yıkayın ve faydalarını elde edin. Esansiyel yağların aromasını odanın ve evin her tarafına yaymak için bir difüzör de kullanabilirsiniz. Bu, burnunuza rahatlama sunacak ve havadaki bakteri veya virüsleri öldürmeye yardımcı olacaktır.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Esansiyel yağ karışımını günde iki kez uygulayın.

Yararları

Uçucu yağlar sadece rahatlatıcı bir vücut masajı için iyi değildir, aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmada da faydalıdırlar. Okaliptüs yağı burun tıkanıklığının üstesinden gelmeye yardımcı olurken, nane yağı güzel bir balgam söktürücü olarak işlev görür. Kekik yağları antiviral aktivitesi ile virüsü öldürerek çalışır. Bu yağların aromaları sinirlerinizi yatıştırmaya ve rahatlama hissi vermeye yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı İçin Sarımsak

İhtiyacın olacak

 • 1-2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı bal

Ne yapmak zorundasın?

Sarımsakları ezin ve bal ile birlikte yutun.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Yararları

Ortak bir mutfak malzemesi olan sarımsak, insan sağlığı için sayısız yararlı özelliği ile bilinir. Birkaç çalışma, soğuktan rahatlamayı hızlandırmak için kullanılabileceğini göstermiştir. Soğuğa neden olan virüsü öldürebilen ve semptomları hafifletebilen antimikrobiyal ve antiviral bileşiklere sahiptir.

Soğuk Algınlığı İçin Zencefil

Zencefil

İhtiyacın olacak

 • 2 veya 3 cm uzunluğunda zencefil parçası
 • Bir fincan sıcak su
 • 1 çay kaşığı bal

Ne yapmak zorundasın?

 1. Zencefil parçasını ezin ve birkaç dakika sıcak suda bekletin.
 2. Suyu süzün, bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Bu taze hazırlanmış zencefil çayı için.

Zencefil ezmesi veya rendelenmiş zencefil, lezzetini arttırmak ve soğuk mücadele etkisini arttırmak için sıcak çorbalar ve güveçlerle karıştırılabilir.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde 2-3 bardak zencefil çayı iç.

Yararları

Zencefil, üşüme karşı rahatlama sağlayarak ve vücudu ısıtarak soğuk algınlığı semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmak için kullanılabilecek bir başka ev pişirme maddesidir. Burnuna yatıştırıcı bir aroması var. Ayrıca zencefil, güçlü anti-enflamatuar özellikleriyle de bilinir. Doğal müstehcenliği, burun geçişinde bir dereceye kadar net tıkanıklığa yardımcı olur.

Soğuk Soğuk İçin Yeşil Çay

İhtiyacın olacak

 • 1 yeşil çay poşeti
 • Bir fincan sıcak su
 • Bal
 • Limon suyu

Ne yapmak zorundasın?

 1. Çay poşetini 3-5 dakika demleyerek biraz yeşil çay demleyin.
 2. Tat almak için bal ve / veya limon suyu ekleyin ve bu sağlıklı bitki çayını yudumlayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde 2-3 bardak iç.

Yararları

Sıcak içecekler içmek sinüs sekresyonlarını gevşetmeye yardımcı olacaktır. Çalışmalar, soğuk sırasında sıcak içecekler içenlerin burun akıntısı, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı semptomlarından hızla kurtulduğunu göstermiştir. İyileşmeyi hızlandırabilecek bol miktarda antioksidan içerdiğinden yeşil çay içmek tavsiye edilir.

Soğuk Algınlığı İçin Bal

Bal

İhtiyacın olacak

1 yemek kaşığı çiğ bal

Ne yapmak zorundasın?

Sadece balı yut. Bal bir bardak ılık süte de eklenebilir ve yatmadan önce içilebilir.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde iki kez bal yiyin.

Yararları

Bal, güçlü iyileşmesi ve antiviral özellikleri ile bilinir. Soğuk ve yatıştırıcı boğaz ağrısının tedavisinde etkili olabilir. Antioksidanları bağışıklık sisteminin soğuğa neden olan virüs veya bakterilerle savaşmasına yardımcı olur. Bu konuda maksimum fayda elde etmek için ham veya organik bal almalısınız.

Soğuk algınlığı için en iyi meyve suları

Soğuk algınlığı ve öksürük gibi enfeksiyonlar sırasında kızılcık suyu ve portakal suyu içmek genellikle doktorlar tarafından önerilir. Bu meyve suları vücuda gerekli besinleri, vitaminleri ve antioksidanları sağlar. Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun viral enfeksiyonla daha iyi ve daha hızlı savaşmasına yardımcı olur. Limon suyu da günlük diyete dahil edilebilir, çünkü vücuda soğuk virüse karşı etkili bir bağışıklık tepkisi için gerekli olan C vitamini sağlayabilir. Limon suyunu dahil etmenin basit yolları, salatalara ve bitki çaylarına eklemek olacaktır.

Soğuk Algınlığı İçin Kombucha

Kombucha

Kombucha’da çok çeşitli biyolojik olarak aktif bileşikler ve organik asitler içerir. Bağışıklık sağlığını ve kardiyovasküler sağlığı artırabilen antimikrobiyal ve pH dengeleyici özelliklere sahiptir. Bu fermente çay çoğunlukla organik mağazalarda bulunur ve günlük olarak alınabilir. Bileşenleri, hastalık nedeniyle biriken zararlı maddelerin vücudunu detoksifiye ederken, soğuk virüsün vücuttan etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar.

Soğuk Algınlığı için Kür Tarifi

İhtiyacın olacak

 • 2 su bardağı su
 • 2 veya 3 cm parça zencefil
 • 2 karabiber
 • 5-6 fesleğen yaprağı
 • 4 karanfil
 • 1 çay kaşığı bal

Ne yapmak zorundasın

 1. Zencefil, karabiber, fesleğen yaprağı ve karanfilleri ezin.
 2. Buna su ekleyin ve hacim yarıya düşene kadar suyu kaynatın.
 3. Kaynatma süzün, bal ekleyin ve bunu için.

Süzülmüş otlar ve baharatlar bir kez daha kür hazırlamak için kullanılabilir.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde bir veya iki bardak iç.

Yararları

Bu kür temelde çoğu Hint evinde soğuk algınlığı, öksürük ve benzer solunum sistemi ile ilgili sorunları tedavi etmek için hazırlanan bir bitkisel çaydır. Kaynatmadaki baharatlar sinüsleri temizler ve soğuk virüs üzerinde antiviral etkiler gösterir.

Soğuk Algınlığı için Soğa

Soğan

İhtiyacın olacak

 • 1 kırmızı soğan
 • Bal

Ne yapmak zorundasın

 1. Soğanı soyun ve dilimleri kesin.
 2. Dilimleri kaplayacak kadar bal dökün.
 3. Bunu gece boyunca serin bir yerde hava geçirmez bir kapta bırakın.
 4. Sabahları 1-2 balla ıslatılmış soğan dilimleri yiyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde iki kez 1-2 dilim alın. Dilimler bittiğinde artık balı da tüketebilirsiniz.

Yararları

Soğan, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ajanlar ve ayrıca balgam söktürücülerdir. Bu, burun pasajlarınızda ve göğsünüzde biriken mukusu gevşetdikleri, böylece vücuttan kolayca çıkarılabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca viral enfeksiyonun neden olduğu şişliği azaltarak solunum yollarını orijinal duruma geri getirmeye yardımcı olurlar.

Soğuk algınlığı için hangi vitaminler alınmalı?

İhtiyacın olacak?

C vitamini ve D vitamini takviyeleri

Ne yapmak zorundasın?

Onları olduğu gibi tüketin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bu takviyeleri günlük olarak alın ve soğuk alındıktan sonra vücudun tam iyileşmesine yardımcı olmak için bunları devam ettirin.

Yararları

Bu vitaminlerin her ikisi de bağışıklık sisteminin en iyi yeteneklerini yerine getirmesi için gereklidir. Vücutta gerekli miktarlarda bulunduklarında bağışıklık tepkisini teşvik ederler.

Soğuk Algınlığı için Yoğurt

Yoğurt

İhtiyacın olacak

Sade yoğurt

Ne yapmak zorundasın?

Yemeklerle birlikte veya öğün aralarında tüketin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Günde 1-2 bardak yoğurt yiyin.

Yararları

Yoğurt yılın her mevsiminde faydalıdır. Soğuk algınlığı çekerken, yoğurtta bulunan probiyotikler vücuttaki iltihabı azaltmaya ve aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yerine günlük olarak yüksek kaliteli bir probiyotik takviyesi de alabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı İçin Zerdeçal Sütü

İhtiyacın olacak

 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • Bir bardak sıcak süt (badem, pirinç, kaju veya hindistancevizi sütü)

Ne yapmak zorundasın?

 1. Zerdeçalı süte ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. Yatmadan önce bunu için.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Soğuk algınlığı giderilene kadar bunu her gece tekrarlayın.

Yararları

Zerdeçal, antibiyotik ve antioksidan içerir sahip kurkumin içerir. Bu yararlı bitkiyi içeren ılık süt içmek soğuk algınlığı ve öksürükten kurtulmada kullanabilirsiniz.

Çorba

Çorba

Çay dışında, soğuk semptomlardan hızlı bir şekilde kurtulmak için sıcak çorba, et suyu ve güveç de alabilirsiniz. Örneğin ev yapımı sebze çorbası ve tavuk çorbalarını tercih edebilirsiniz. Tavuk çorbası uzun zamandır soğuk algınlığı için bir ev ilacı olarak kullanılmıştır. Çocukken üşüttüğünüzde annenizin size nasıl tavuk çorbası verdiğini hatırlıyor musunuz? Bu ev ilacının faydalarını anladı. Çalışmalar, tavuk çorbası tüketiminin soğuk algınlığı semptomlarını şiddetlendiren beyaz kan hücrelerinin oluşumunu sınırlayabildiğini göstermiştir. Ayrıca, çorbadan çıkan dumanlar mukusu inceltir ve burnunuzdan akmasına yardımcı olur ve mevcut besinler enerji seviyenizi yükseltir.

Soğuk Algınlığı için Mürver

İhtiyacın olacak

Mürver şurubu

Ne yapmak zorundasın?

Bu şurubun bir ila iki çay kaşığı için.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde bir kez yap.

Yararları

Mürver, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde uzun süredir kullanılan bir bitkidir. Bağışıklık arttırıcılar olarak hareket eden biyoflavonoidler içerir. Mürver ayrıca sinüslerde şişlikle savaşmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Dikkat

Güvenlik nedeniyle, hamile kadınlar ve çocuklara tıbbi tavsiye olmadan mürver verilmemelidir.

Nemlendirici

Nemlendirici

Kuru bir iç mekan ortamı, soğuk algınlığı çektiğinizde kendinizi rahatsız hissetmenizi sağlayabilir. Burun pasajınızın kuruduğunu göreceksiniz ve bu tahrişe neden olabilir. Ayrıca, kuru burun pasajları virüsün çoğalması ve soğuk algınlığınızı kötüleştirmesi için ideal bir ortam sağlar. İçerideki havaya nem sağlamak için odada bir nemlendirici çalıştırın ve bu da burnunuzu ve burun dokunuzu nemli tutacaktır.

Soğuk algınlığı için kabartma tozu

İhtiyacın olacak

 • 1/2 çay kaşığı karbonat
 • Bir bardak soğuk su

Ne yapmak zorundasın?

Kabartma tozunu su ile karıştırın ve hemen için.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu ilk gün iki saatlik aralıklarla altı kez tekrarlayın. İkinci gün, bunu gün boyunca dört kez eşit aralıklarla içirin. Üçüncü günde, biri sabah diğeri akşam olmak üzere iki doz alın. Dördüncü günden itibaren, soğuk olana kadar bu kabartma tozu suyunu her sabah bir kez için.

Yararları

Kabartma tozu, vücut sıvılarının pH dengesini geri kazandırır ve virüsün hayatta kalması için uygun olmayan bir ortam sağlar.

Soğuk Algınlığı İçin Karabiber

Karabiber

İhtiyacın olacak

 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • Bir bardak ılık su

Ne yapmak zorundasın?

 1. Biber tozunu suyla karıştırın. İyice karıştırın.
 2. Bu karışımı iç.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Gerekirse birkaç saat sonra tekrarlayın.

Yararları

Karabiberi yutmak mukus akışını köklendirecek ve hapşırmayı durduracaktır. Ayrıca boğazınızdaki ve öksürüğünüzdeki ağrıdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Soğuk Algınlığı İçin Tarçın

İhtiyacın olacak

 • 1/2 çay kaşığı tarçın tozu
 • 1 yemek kaşığı organik bal

Ne yapmak zorundasın?

 1. Tarçın balı ekleyin ve karıştırın.
 2. Bunu ye.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Yararları

Tarçın, enfeksiyonu tedavi eden ve soğuk algınlığı semptomlarından kurtulma sağlayan antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Soğuk Soğuk İçin Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Greyfurt

İhtiyacın olacak

 • 10-15 damla greyfurt çekirdeği ekstresi
 • 5 oz. Su

Ne yapmak zorundasın?

 1. Ekstraktı suya ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. İç Bunu.

Çocuklar için, aynı miktarda suya 3-5 damla ekstrakt ekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde üç defa içebilirsiniz.

Yararları

Greyfurt çekirdeği ekstresinin antimikrobiyal özellikleri viral enfeksiyondan kurtulmada yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı İçin Zeytin Yaprağı Ekstresi

İhtiyacın olacak

1 çay kaşığı zeytin yaprağı ekstraktı

Ne yapmak zorundasın?

Ekstraktı yemekle birlikte alın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu yemeklerinizle birlikte günde üç kez alın.

Yararları

Zeytin ağacının yapraklarında bulunan önemli bir bileşen olan oleropin birçok özelliğe sahiptir. Farklı solunum yolu virüslerine karşı antiviral etki gösterdiği gösterilmiştir. Ayrıca hava yollarındaki iltihabı azaltır.

Soğuk Algınlığı İçin Balık Yağı

Balık Yağı

Balık yağı takviyeleri, çeşitli enflamatuar sorunlar için doktorlar tarafından önerilmektedir. Bunun nedeni, bu yağın antienflamatuar özelliklere sahip omega-3 yağ asitleri içermesidir. Soğuk algınlığı tedavisi söz konusu olduğunda, bu ek solunum yollarını açtığı ve burun astarlarındaki şişmeyi azalttığı için faydalıdır. Bu hava akışını iyileştirir ve soğuk gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarının çeşitli semptomlarını hafifletir.

Sıcak Su ile Gargara

İhtiyacın olacak

 • Bir bardak sıcak su
 • 1 çay kaşığı tuz

Ne yapmak zorundasın?

Tuzu suyla karıştırın ve bununla gargara yapın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Yararları

Sıcak su ile gargara yapmak, genellikle soğuk algınlığına eşlik eden bir boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Su boğazınızı nemlendirir ve tuz enfeksiyonla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Soğuk İçin Papatya Çayı

Papatya Çayı

İhtiyacın olacak

 • 1 papatya çay poşeti
 • Bir bardak kaynar su

Ne yapmak zorundasın?

 1. Çay poşetini 4-5 dakika sıcak suda bekletin.
 2. Çay poşetini çıkarın ve çayı için.

Sıcak suda papatya yaprakları kullanarak buhar inhalasyonu da kullanabilirsiniz. Bir tencereye sıcak su doldurun ve içine biraz kuru veya taze papatya yaprağı bırakın. Şimdi, tencereye yaslanın ve buhar buharını soluyun. Soğuktan rahatlamayı hızlandırmak için bunu günde iki kez deneyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Soğuk alçalıncaya kadar her gün iki bardak papatya çayı iç.

Yararları

Papatya, akciğerleri ve hava yollarını temizleyen bileşenlere sahiptir. Bitki ayrıca anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Soğuk Algınlığı için Çemen

İhtiyacın olacak

 • 1 yemek kaşığı çemen tohumu
 • Bir bardak su
 • Bal

Ne yapmak zorundasın?

 1. Çemen otu tohumlarını birkaç dakika suda kaynatın.
 2. Bu soğumaya bırakın, bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Bu suyu hala sıcakken için.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bu kaynatma bir günde twe kez olabilir.

Yararları

Ortak bir mutfak malzemesi olan Çemen otu, soğuk algınlığından kurtulmak için kullanılabilir. Bu makaledeki çoğu bileşen gibi antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Soğuktan kurtulmak için ev temelli ilaçlar ve doğal ürünler kullanmak yararlı olsa da, kullanmadan önce bazı şeyleri aklınızda tutmanız gerekir. Bazı yiyecekleri ve bitkileri kullanmak herkes için uygun olmayabilir. Örneğin, soğuk algınlığı tedavisi için bir yaşından küçük çocuklara bal verilmesi önerilmez. Benzer şekilde, bazı insanlar uçucu yağlar gibi bazı bileşenlere alerjik olabilir. Emziren ve hamile olan kadınların bu yönlere daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

İşte sizin için soğuk hakkında sık sorulan bazı sorular.

Okuyucunun Sorularına Uzman Yanıtları

Göğüs soğukluğu ve Baş soğukluğu arasındaki fark nedir?

Tüm soğuk algınlığı viral enfeksiyonlardan kaynaklansa da, bir başını soğuk algınlığından göğsünden farklı kılan semptomlar gözlenir. Baş soğukluğu, baş ağrısı (veya kafadaki ağırlık), burun akıntısı ve sulu gözler gibi semptomları içerir. Göğüs soğukluğunda, akciğerlerdeki tıkanıklık öksürük ile birlikte en belirgindir.

Antibiyotikler Neden Soğuk Algınlığı Tedavisine Yardımcı Olamıyor?

Bir antibiyotik, bakteriyel enfeksiyonlara karşı çalışmak içindir. Soğuk viral bir enfeksiyon olduğundan, virüs üzerinde hiçbir etkisi olmayacağından antibiyotik almanın bir anlamı yoktur.

Soğuk algınlığı için bir aşı var mı?

Hayır, soğuk algınlığı için aşı yoktur. Soğuk algınlığına 200’den fazla virüs türü neden olabilir ve herkese karşı çalışan bir aşı yapılabilir.

Soğuk algınlığınız olduğunda neden hapşırıyorsunuz?

Virüsün burun hücrelerine saldırmasına karşı, vücut histamin gibi doğal enflamatuar aracılar üretir. Bu aracılar kan damarlarının sızmasına ve mukus bezlerinin daha fazla mukus üretmesine neden olur. Bu burunta tahrişe neden olur ve bu nedenle hapşırırız.

Soğuk Algınlığı Viral Veya Bakteriyel Bir Enfeksiyon mu?

Soğuk algınlığına bir virüs neden olur, bu nedenle viral bir enfeksiyondur.

Soğuk algınlığında neden ateşleniriz?

Ateş, soğuk algınlığının diğer semptomlarına eşlik edebilir veya edemez. Eğer öyleyse, genellikle düşük dereceli bir ateştir.

Soğuk algınlığınız olduğunda ne kadar süre bulaşıcısınız?

Yedi güne kadar soğuk algınlığı semptomları yaşamadan bir gün önce, virüsü başka bir kişiye aktarabilirsiniz. Çocuklarda bu süre iki haftaya kadar uzayabilir.

Burun akıntısının üstesinden gelmek ne kadar sürer?

Genellikle, burun akıntısının üstesinden gelmek 5-7 gün sürer.

Artık soğuk algınlığından hızlı bir şekilde nasıl kurtulacağınızı bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? Bir dahaki sefere bu kadar soğuk algınlığı için bu ev ilaçlarını deneyin. Bazen, semptomlardan daha da hızlı bir rahatlama sağlamak için birkaç çözümün bir kombinasyonunu kullanmanız gerekir. İlaçları kullanırken bol miktarda meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet yapın. Bunlardan alınan besinler bağışıklık sisteminizi artıracaktır.

Umarız bu yayın size yardımcı olmuştur. Aşağıdaki kutuya yorum yaparak bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.