Şifalı Çaylar

Seylan Çayının Faydaları ve Yan Etkileri

Gündelik bir içecek olarak çayın artan popülaritesi ile çoğu ülke çay üretimini ekonomisinin bir parçası haline geldi. Böylece Hindistan’ın güney kıyılarındaki ada ülkesi Sri Lanka da var. Ülkenin en çok bilinen ihracatı olan Seylan Çayı’nın dünyanın en temiz çayı olduğu iddia edilmektedir. En az böcek ilacı kalıntısı ve muhtemelen en fazla antioksidan ile Seylan çayı kesinlikle görülmeye değer.

Seylan Çayı Nasıl?

Çay oldukça yapraklı ve kuvvetli bir tada sahiptir ve tatlı bir lezzet de taşıyabilir. En zengin antioksidan kaynaklarından biridir ve bağışıklık ve kalp sağlığını arttırır.

Seylan yeşili çayı ayrıca antioksidan aktivitesine atfedilen EGCG gibi önemli polifenoller içerir. Hepsi yetiştirildikleri bölgenin yüksekliğine bağlı olarak çeşitli Seylan çayı türleri vardır. Bunlar arasında Nuwara Eliya, Dimbula, Uva, Kandy, Ruhuna, Uda Pussellawa ve Sabaragamuwa bulunur.

Seylan çayı iki şekilde bulunur – siyah ve yeşil. Siyah çay fermente edilmiş yapraklardan yapılmışken yeşil çeşidi fermente edilmemiştir.

En az böcek ilacı kullandığı göz önüne alındığında, Ceylon çayı en antioksidanları korur ve mükemmel yararlar sunar. Ne olduklarına bakacağız.

Seylan Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zayıflamaya Yardım Eder

Çalışmalar, Seylan yeşili çayın kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yeşil çaydaki en önemli bileşikler kümesi kateşinler, özellikle de EGCG’dir. Yeşil çay tüketen katılımcılar, karın yağlarında önemli bir düşüşe sahipti .

Başka bir ilginç çalışmada, siyah çay polifenollerinin bağırsak bakterilerini kilo kaybına neden olacak şekilde değiştirdiği bulunmuştur. Çay, daha zayıf bir cisimle ilişkili olan bakteri yüzdesini artırarak bağırsak bakteri oranını değiştirebilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Kalp Sağlığını Destekler
Kalp Sağlığını Destekler

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı riskini arttırır. Araştırmalar yeşil veya siyah çay alımının kan basıncı seviyelerini düşürebildiğini gösteriyor – daha çok prehipertansif veya hipertansif aralıklarda kan basıncı olan kişilerde.

Seylan yeşili çay alımı da damar sağlığını iyileştirebilir. Bir çalışma, çaydaki EGCG’nin, atardamarların sertleşmesi ile karakterize olan aterosklerozun önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kanserle Savaşabilir

Seylan yeşili çay kateşinlerinin, özellikle EGCG’nin, prostat kanserinin başlangıç ​​aşaması olan prostat hiperplazisinin tedavisinde yararlı bir rol oynadığı bulunmuştur.

Mükemmel antioksidan içeriği sayesinde Ceylon yeşili çay, kanserle mücadele eden en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilebilir. Çaydaki polifenoller, birçok kanser formunda tümörlerin büyümesini ve çoğalmasını önler.

Başka bir çalışmada, EGCG’nin kanser tedavisi için tüm yeşil çay antioksidanlarının en etkili olduğu bulunmuştur. EGCG kanser hücresi ölümüne neden oldu ve sayısız kanser türüyle savaşmaya yardımcı oldu.

Diyabet Tedavisi

Her ikisi de Seylan çayı formları, siyah ve yeşil varyantları, diyabetin tedavisinde çok işe yarar. Çaylar kan şekeri düşürücü etkilere sahipti ve hatta diyabetik katarakt riskini azalttı. Seylan yeşili çaydaki kateşinler de serum insülin seviyelerini yükselterek kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir. Bu diyabetli insanlara çok yardımcı olabilir.

Bir başka Japon araştırmasına göre, günde 6 veya daha fazla fincan yeşil çay alan bireylerin diyabet gelişimi olasılığı% 33 daha azdı. Ve 10 yıl boyunca sürekli olarak yeşil çay içenlerin daha küçük bel çevresine sahip oldukları bulundu.

Bağışıklığı Artırır

Seylan yeşili çayın içindeki antioksidanlar burada büyük rol oynamaktadır. Serbest radikallere ve sonuçta ortaya çıkan oksidatif strese karşı etki ederler, böylece bağışıklığı arttırırlar. Diğer polifenoller ve flavonoidler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Seylan yeşili çay içmek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Patojenleri tanımak ve hatırlamak için hastalık savaşçısı bağışıklık hücrelerini öğretir.

Böbrek Taşlarını Önler

Böbrek Taşlarını Önler
Böbrek Taşlarını Önler

Seylan çayı böbrek taşı riskini azaltabilir. Böbrek taşlarının çoğu kalsiyum oksalattan yapılır. Kalsiyum idrar yolunda birikirse oluşur. Çalışmalar yeşil çay ekstraktının kalsiyum oksalat birikintilerinin oluşumunu azaltabildiğini bulmuştur. Bu, böbrek taşı riskini azaltır.

Ceylon çayındaki EGCG de burada bir rol oynamaktadır. EGCG’nin çaydaki antioksidan etkisinin, böbreklerdeki hücreleri oksalatlar nedeniyle toksisiteden koruduğu tespit edildi. Bu, böbrek taşlarının gelişimini azaltmaya yardımcı olur.

Yine bir başka çalışmada, yeşil çay alımı, erkeklerde çok daha belirgin etkilerle gözlenen daha düşük böbrek taşı insidansı ile ilişkili bulunmuştur.

Beyin Sağlığını Artırır

Seylan yeşili çayın beyin sağlığını artırabilmesinin bir nedeni, içindeki kafeindir. Sizi sinirli hissettirmek için kahve kadar kafein içermese de, ruh halinizi ve uyanıklığınızı artırabilir.

Ve sonra, çaydaki L-theanine, kan-beyin bariyerini geçebilecek bir amino asit var. Araştırmalar, yeterli düzeyde L-theaninin zihinsel uyanıklık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Bu amino asit ayrıca anti-anksiyete etkisine sahip inhibitör bir nörotransmiter olan GABA’nın aktivitesini uyarır.

Seylan yeşili çay içmek, bilişsel gerileme ile karşı karşıya kalan yaşlı bireylerde bilişsel yetenekleri de geliştirebilir.

Parlak Derinizi Destekler

Seylan çayındaki antioksidanlar daha iyi bir cilde sahip olmanızın en büyük nedenidir. Serbest radikallerin kişinin cildi üzerindeki zararlarını önler. Ve yine, cilt üzerinde güçlü bir terapötik etkiye sahip olan Seylan yeşili çaydaki EGCG’dir.

Yeşil çay polifenolleri, genel olarak foto-korumalıdır. Çalışmalar, fotoyaşlanma, melanom ve diğer cilt kanseri formları gibi UVB kaynaklı güneş ışığından kaynaklanan sorunları önleyebileceğini göstermektedir.

Güçlü faydalar, öyle değil mi? Seylan çayının neden rutinlerimizde bir elyaf olması gerektiğini gösteriyorlar.

Seylan çayı nasıl hazırlanır? Süreç nedir?

Seylan Çayı Nasıl Yapılır?

Neye ihtiyacın var
  • 1 çay kaşığı çay yaprağı
  • Sıcak su
Talimatlar
  1. Çaydanlık ve bardaklara sıcak su ekleyin. Suyun, kapların tüm iç yüzeyini kaplamasını sağlayarak etraflarını eğin. Bundan sonra, suyu dışarı aktarabilirsiniz. Bu adım kapları önceden ısıtmak için kullanılır.
  2. Her 8 oz için demlik çay yaprakları bir çay kaşığı ekleyin. suyun. Suyun sıcaklığının 194 ila 205 derece Fahrenheit arasında olduğundan emin olun.
  3. Kapağı çaydanlığa geri koyun ve çayın yaklaşık 3 dakika boyunca demlenmesini sağlayın.
  4. Çayı çay bardaklarına dökün ve tadını çıkarın!

Ancak çayın ne kadar faydalı olabileceği önemli değil, akılda tutulması gereken birkaç şey var. Bazı kişilerin Seylan Çayı ile ilgili bazı endişeleri olabilir.

Seylan Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Ceylon çayının yan etkileri, çoğu yeşil çay gibi, çoğu çay gibi.

  • Anksiyete ve Düzensiz Kalp Atışına Neden Olabilir

Çaydaki kafein, endişenizi daha da kötüleştirebilir veya düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.

  • İshal ve IBS’ye Neden Olabilir

Çaydaki kafein ayrıca sindirim sorunları olan kişilerde diyare veya irritabl bağırsak sendromuna da neden olabilir.

  • Karaciğer Sorunlarını Ağırlaştırabilir

Seylan yeşili çay karaciğer hastalığını ağırlaştırabilir. Koyu renkli idrar, karın ağrısı ve sararma cilt gibi olası karaciğer hasarı belirtileri varsa, lütfen hemen doktorunuza danışın.

  • Osteoporozu Ağırlaştırabilir

Seylan çayı içmek, idrarla atılan kalsiyum miktarını artırabilir. Zaten yeterince kalsiyum almıyorsanız, bu bir sorun olabilir. Kafein yine suçlu. Kafein alımınızı günde 300 mg’ın altında tuttuğunuzdan emin olun.

Sonuç

Seylan çayı sık sık, dünyanın en temiz çayı olduğu ve bunun bir nedeni olduğu iddia edilmektedir. Gezegendeki en güçlü bileşiklerden bazıları olan antioksidanlarla doludur. Bu nedenle, kesinlikle mutfak raflarında bir yer bulmalı.

Seylan çayını kullandın mı? Aşağıdaki yorumlar bölümündeki deneyiminizden bahsedin.

Uzmanların Okuyucuların Sorularına Cevapları

Seylan çayı nereden alınır? En iyi markalar hangileridir?

Çayı en yakın markette veya Amazon’da çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz . Bazı popüler çay markaları Dilmah, Watawala ve Zesta’dır.

Seylan çayı ne kadar kafein içerir?

Seylan çayındaki kafein içeriği varyantlara bağlı olarak değişmektedir. Siyah varyant her 7 ons için 58 miligram içerirken, Ceylon yeşili çay aynı miktarın yaklaşık yarısı kadar içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.