Beslenme, Şifalı Bitkiler

Propolis: Nedir ve Yararları

Bal arıları çeşitli nedenlerle ilgi alanı olmuştur. Hiyerarşi, disiplin, simetri, birlik ve bu canlıların diğer bazı yönleri dikkat çekicidir. Bu değerler insan kaynakları yönetimi gurularına ilham verirken, arı yan ürünleri bilim adamları için büyük önem taşımaktadır. Bu makalede , arı bazlı bir yan ürün olan propolisin faydaları tartışılmaktadır .

Propolis, arı kovanlarının duvarlarında bulunan doğal sakızlı bir reçinedir. Bal, balmumu ve arı sütü gibi propolisin birçok terapötik uygulaması vardır. Boğaz ağrısını dindirmekten bağışıklığınızı güçlendirmeye kadar propolis sağlığınız için çok şey yapabilir. Propolis hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağı kaydırmaya başlayın.

Propolis Nedir? Kökeni Nedir?

Yunanca’da “pro” “girişte” ve “polis” “topluluk” veya “şehir” anlamına gelir. Propolis, bal arıları tarafından kovanların savunmasında kullanılan doğal bir üründür. Aynı zamanda arı tutkalı olarak da bilinir – açık nedenlerden dolayı

Propolis, arılar tarafından sentezlenen doğal reçine benzeri bir karışımdır. Yaprak ve yaprak tomurcukları, müsilajlar, zamklar, sakızlar, reçineler, kafesler, polenler, balmumları ve farklı ılıman iklim bölgelerinde farklı bitkilerden bol miktarda bitki bazlı flavonoidler üzerinde lipofilik materyalleri toplarlar. Bunlar balmumu ve arı tükürük enzimleri (β-glukozidaz) ile karıştırılır.

Bu doğal reçine mumsu bir yapıya sahip olduğundan, arılar kovanlarının yapımında ve onarımında propolis kullanırlar. Çatlakları yalıtmak ve iç duvarları düzeltmek için kullanılır. Propolis ayrıca istilacı avcılardan, mikroplardan, yılanlardan, kertenkelelerden ve aşırı iklimden koruma sağlar.

Akıllı Mısırlılar, Yunanlılar, İnkalar, Romalılar ve çağdaş medeniyetler propolis’i koruyucu, antiseptik, antipiretik, dezenfektan ve savunmasız ajan olarak kullandılar.

Propolis’i neyin zengin ve değerli kıldığını keşfetmek için okumaya devam edin.

Propolis Ne Yapılmıştır?

Propolisin bileşimi, arıların ondan topladığı çeşitli bitkilere bağlıdır. Genellikle% 50 reçine,% 30 balmumu,% 10 uçucu yağ,% 5 polen ve% 5 çeşitli maddeden oluşur.

Çeşitli% 5, mineralleri ve organik bileşikleri içerir. Fenolik asitler, bunların esterleri, flavonoidler, terpenler, aromatik aldehitler ve alkoller, yağ asitleri, β-steroidler ve stilbenler vardır. Genistein, kersetin, kaempferol, luteolin, chrysin, galagin ve apigenin gibi flavonoidler en aktif bileşenlerdir.

Kayda değer olan, propolisin coğrafya ve iklimle birlikte değişen bileşimidir. Yani, eğer Avrupa’dan propolis inceliyorsanız, pinokembrin, pinobanksin, chrysin, galangin, kafeik asit, ferulik asit ve sinamik asit gibi fitokimyasalları bulacaksınız.

Öte yandan, Avustralya propolisinde pinostrobin, ksantoreol, pterostilben, sakuranetin, stilbenler, prenile edilmiş tetrahidroksi stilbenler ve prenile edilmiş sinamik asitler bulunur.

Bu güzel çeşitlilik, konukçu bitki türlerine bağlanır. Araştırmacılar propolis renginin bölgeden bölgeye değiştiğini iddia ediyor. Kırmızı, kahverengi, yeşil veya benzer tonlar olabilir ve yaşla birlikte de değişebilir.

Yaşın etkilerine karşı koymanıza nasıl yardımcı olacak? Propolis vücudunuza ne gibi yararlar sağlayabilir?

Bu tür soruların cevaplarını mı arıyorsunuz? Sadece aşağı kaydır!

Propolisin Sağlığa İçin Hangi Şekillerde Yararlıdır?

Yaraları, Yanıkları ve Akneleri İyileştirir

Yara iyileşmesi, hemostaz, iltihaplanma, hücre çoğalması ve doku yeniden şekillenmesi gibi fazların ince ayarlanmış karmaşık bir çağlayanıdır.

Propolisin flavonoid içeriği, in vitro çalışmalarda hızlandırılmış yara iyileşmesine neden olmuştur. Hücre dışı matriks (ECM) bileşenlerini yara onarımı fazına göre düzenler .

Diyabetik hayvan yaraları da tek bir propolis topikal uygulaması ile daha hızlı iyileşmiştir. İlginç bir şekilde, tonsillektomi uygulanan hastalarda, propolis herhangi bir yan etkisi olmadan postoperatif ağrı ve kanamayı azalttı.

Bir çalışma, propolisin akne vulgaris üzerindeki antibakteriyel etkisini göstermiştir. Bu çalışmada farklı cilt tiplerinde propolis (% 20), çay ağacı yağı (% 3) ve aloe vera (% 10) içeren bir ürün kullanılmıştır. Propolis içerisindeki kafeik asit, benzoik asit ve sinamik asit kalıntıları güçlü antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler göstermiştir. Bu ürün, akne ve eritemli izleri sentetik muadillere göre daha etkili bir şekilde azaltmıştır.

Periodontal Hastalığın Tedavisine Yardımcı Olur Ve Ağız Sağlığını Destekler

Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle propolis, diş çürüğü, boşluklar, diş eti iltihabı ve periodontal hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Bazı oral bakteriler (örneğin: Streptococcus mutans ), diş yüzeyinde kolonileşir ve diş plağı oluşturur. Bunu, polisakaritleri sükroz, suda çözünmeyen glukan, vs.’den sentezleyerek yaparlar. Propolis içindeki polifenoller, diş plağı oluşumunda yer alan bakteriyel enzimleri bloke eder.

% 50’lik bir propolis özü, sıçanlarda küspe kangrene karşı antiseptik etkiler sergilemiştir. Çeşitli diş mikroplarını öldürmek ve yapışmalarını ve birikmelerini önlemek için klorheksidin gibi gargaralarda sentetik bileşiklerle etkileşime girer.

Alopesiyi Yönetir ve Saç Uzamasını Geliştirir

Saç Uzaması

Alopesi veya saç dökülmesi, kişi günde 100’den fazla kılını kaybettiğinde ortaya çıkabilir. Birçok kadın ve erkek bu dermatolojik rahatsızlıktan etkilenir. Sözlü ve topikal bazı saç büyüme destekleyicileri bu krizi çözmek için FDA tarafından onaylandı. Ancak, doğal çözümler bu durumda daha güvenli ve ödüllendirici görünmektedir.

İn vitro deneyler, propolis ve rokadan yapılan saç balmumunun hayvanlarda saç büyümesini desteklediğini göstermiştir. Yüksek polifenolik içerik bu özelliğin arkasındaki neden olabilir.

Propolis flavonoidler kan dolaşımını ve saç köklerinin beslenmesini iyileştirir.

Bazen iltihap ve mikrobiyal enfeksiyonlar alopesiye neden olabilir. Propolis fitokimyasalları saç dökülmesini önleyen ideal antienflamatuar ve antifungal ajanlar olabilir.

Kanser İlerlemesini Önleyebilir

Fare çalışmaları, propolis polifenollerin antikanser rolünü göstermiştir. Kafeik asit, kersetin, chrysin, artepilin C, nemoroson, galangin, kardanol ve kafeik asit fenetil ester sitotoksik ve antiproliferatif etkilere sahiptir.

Propolis meme, karaciğer, pankreas, beyin, baş ve boyun, cilt, böbrek, mesane, prostat, kolon ve kan kanserlerine karşı etkinlik göstermiştir. Bu etki, reçinenin antioksidan etkisine bağlanmaktadır .

Ayrıca, arı tutkalı içindeki aktif bileşenler, programlanmış hücre ölümünü indükler (apoptoz ve kitle nekrozu), hücre bölünmesini durdurur, anti-anjiyogeneze yardımcı olur (tümörlerin kendi kan hücrelerini geliştirmesini durdurur), metastazı önler (yayılmasını) ve kemoterapinin indüklediği orta dereceli yan etkiler. Tüm bileşenlerden, chrysin ve kafeik asit fenetil ester (CAPE) anahtar olarak tanımlanmaktadır .

CAPE oral tümör hücrelerini hedefler ve bunların içinde / çevresinde çalışan protein kaskadları ile birlikte. Chrysin, kanda ve diğer kanser hücrelerinde anti-enflamatuar ve kaspaz enzimi indükleyici etkiler göstermektedir.

Bakteri, Mantar ve Virüsleri Ortadan Kaldırır

Arı tutkalının uçuk ve HIV-1 gibi viral hastalıklarla mücadele ettiği bilinmektedir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu yapan bakterilere, özellikle viral olanları örten bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Bu özellik temel olarak, pinokembrin, galangin ve pinobanksin flavonoidlerine atfedilebilir. Bu aktif bileşikler mikrobiyal hücre bölünmesini durdurabilir, hücre duvarını ve zarını çökertebilir, protein sentezini önleyebilir ve sonuçta patojeni öldürebilir.

Propolisin antifungal ve antiviral aktivitesinin arkasındaki mekanizmayı anlamak için çalışmalar devam etmektedir. Propolisin virüsün moleküler düzeyde ilerlemesine müdahale ettiği ileri sürülmektedir.

Önemsiz Şeyler Zamanı!

Brezilya propolisinin vulvovajinal kandidiyazise (VVC) karşı etkili olduğu bulundu. Propolis mikropartiküllerinin uygulanması vajinadaki Candida albicans ve ilgili türlerin büyümesini inhibe etti . Bu maya ve mantarların daha fazla enfeksiyonunun da önlendiği söylenir.

Ünlü Brezilya cilt mumunun içerdiği şey bu mu? Evet!

Bu faydalar, arı kovanlarının ve peteklerin ne kadar faydalı olabileceğini kanıtlar. Arı tutkalından bala kadar, arıların tüm ürünleri olağanüstü terapötik değere sahiptir.

Bunların hepsi harika. Fakat pratik olarak, bu arı tutkalı nasıl kullanılır? Propolis almak için önerilen bir yol var mı?

Bir sonraki bölüm şüphelerinize cevap verecektir. Kaydırmaya devam!

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis, pazarda kolayca bulunur. Şu şekillerde bulabilirsiniz:

  • Kapsüller
  • Softgels
  • Pudra
  • Pastiller
  • Diş macunu
  • Sprey
  • Krem
  • Alkol Özü

Çoğu formülasyon topikal olarak uygulanabilir. Ancak genel refah için propolis kapsülleri, yumuşak jelleri veya tozu yutabilirsiniz. Gargara veya gargara olarak kullanmak için propolis sıvısını suyla seyreltebilirsiniz.

Deneysel çalışmalar insanlar için günde yaklaşık 1,4 mg / kg veya 70 mg olacağına dair güvenli bir konsantrasyon olduğunu göstermektedir .

Ancak, bu takviyelerin herhangi birini kullanırken tıbbi gözetimi öneririz. Bitki-böcek kaynaklı bir ürün olduğu için, bazıları propolis’e duyarlı olabilir. Bal, polen veya benzeri ürünlere alerjiniz varsa, propolis alerjisi olma ihtimali daha yüksektir.

Daha fazla bilgi için bir sonraki bölüme bakın.

Propolisin Yan Etkileri Nelerdir?

Propolis toksik olmayan bir doğal reçinedir. Birkaç deri alerjisini engelleyen propolis için ölümcül etki görülmedi. Bununla birlikte, kontakt dermatit, rinit ve alerji, arıcılarda oldukça yaygındır.

Arılar yapabildiği zaman, sen de yapabilirsin! Sağlığınız için propolis ve takviyeleri kullanmaya başlayın. Dışardaki en iyi doğal bağışıklık arttırıcılardan biri.

Sabunlar ve sentetik yüz yıkamalar için bu doğal antioksidan ve antienflamatuar ajanı seçin. Propolis size açık ve lekesiz cilt ile güçlü saç ve dişler sağlayabilir.

Yukarıda listelenen çeşitli takviyeleri deneyin ve bunlar hakkındaki görüşlerinizi paylaşın. Aşağıdaki kutuyu kullanarak geri bildiriminizi, önerilerinizi ve sorularınızı da gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.