Güzellik, Şifalı Bitkiler

Pirinç Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Daha iyi saçlar için ihtiyacınız olan tek şey pirinç. Evet bu doğru. Sadece suya batırın ve şaşırın! Saç tedavisi için, tüm saç problemlerinizi çözmek için eski çağlardan beri kullanılan pirinç suyu var.

Asya’nın en iyi korunmuş antik sırrıdır ve nedenini bilmek için denemelisiniz. En iyi yanı evde kolayca yapabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Pirinç Suyu Nedir?

Pirinç pişirmeyi biliyor musun? Suya nasıl batırdığınızı ve sonra süzdüğünüzü hatırlıyor musunuz? Bir dahaki sefere, suyu atmayın çünkü saçınızda ve cildinizde harikalar yaratır.

Pirinç suyu sütlü bir sıvıya benziyor ve bunun nedeni pirinçten kalan nişasta kalıntısı. Mineraller ve vitaminler açısından zengindir ve sağlıklı bir içecektir.

Pirinç suyu cildinizi sıkılaştırır ve saçınızın sağlığını iyileştirir. Ayrıca vücudunuzdaki kan dolaşımını artırır, cilt hücresi büyümesine yardımcı olur ve cildinizin genç görünmesini sağlar.

Mükemmel görünüyor, değil mi? Pirinç suyu kullanımının nasıl gerçekleştiğini bilmek ister misiniz? Öğrenmek için aşağıyı okuyun.

Pirinç Suyunun Saç İçin Kullanma Tarihi

Rapunzels ülkesi olarak bilinen Huangluo adlı bir Çin köyünde Red Yao adlı bir kabile var.

Bu köydeki tüm kadınlar, saçlarını yıkamak ve beslemek için pirinç suyu kullanıyorlar. Çünkü bunu yapmak için haklılar. Hatta Guinness Rekorlar Kitabı’ndan ‘dünyanın en uzun saçlı köylüsü sertifikasına sahiptir .

O günlerde, başka bir ülkede de aynı durum geçerliydi. MS 800 yılındaki Japon İmparatorluk Mahkemesi’nin soylu kadınları güzel uzun saçları ile biliniyorlardı, çünkü saçlarını pirinç suyuyla yıkadılar.

Bu gelenekler kulağa ağızdan ağıza aktarıldı. Zaman geçti ve dünya çapında şehirlerin büyümesiyle dünya daha da yaklaştı ve faydalı kültürel uygulamalar değiş tokuş edildi. Bu girişimin bir parçası olarak, saç bakımı için olağanüstü bir bileşen olarak pirinç suyunu aydınlatmak için buradayım.

Pirinç Suyu Saça İyi Gelir mi?

Evet, saçlar için mükemmeldir. İçinde bunu yapan nedir? Çalışmalar pirinç suyunun hasar görmüş saçları onaran bir karbonhidrat olan inositol içerdiğini göstermektedir.

Bu inositol, pirinç suyu saçı durulandıktan sonra bile saçta kalır, bir kalkan görevi görür ve saçlarınızı hasardan korur. Pirinç suyu ayrıca saç köklerini güçlendiren, saç hacmini artıran ve saçlarınızı parlak ve pürüzsüz hale getiren amino asitler içerir.

Pirinç suyu mümkün olan her şekilde saçlarınız için mükemmeldir. Güvenli, doğal ve kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur. Saçınızın durumunu sağlıklı bir şekilde iyileştirir.

Saçınız için pirinç suyundan daha iyi bir şey yok. Aşağıdaki bölümlerde bu konu hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Sade Pirinç Suyu Vs. Fermente Pirinç Suyu – Hangisi Daha Etkili?

Pirinç suyu, görünüşte basit bir varlık gibi geliyor. Ancak, sade pirinç suyu ve fermente pirinç suyunun daha iyi bilindiği birkaç varyasyonu vardır. Hangisinin daha iyi olduğunu bulalım.

Sade pirinç suyunun pH değeri saçınızın pH değerinden daha yüksektirFermantasyon, pirinç suyunun pH seviyelerini saçınızın seviyesine indirir ve kütikülleri kapatmaya yardımcı olur, böylece saçı korur.

Pirinç suyunu fermente etmek, saç foliküllerini besleyen mevcut vitamin ve besin seviyelerini arttırır. Sağlıklı saç büyümesini teşvik eder ve saçınızın genel durumunu iyileştirir.

Ayrıca, fermantasyon sırasında, pirinç suyunda ‘pitera’ adı verilen bir madde oluşur ve vitaminler, mineraller, amino asitler ve organik asitler bakımından zengindir. Pitera’nın hücre yenilenmesini desteklediği ve cildinizi ve saçlarınızı sağlıklı tuttuğu bilinmektedir.

Fermente pirinç suyu asidiktir ve saçınızı onunla yıkadığınızda, saçınızın pH’ını geri yükler ve dengeler.

Fermente pirinç suyu, sade pirinç suyunun faydalarını artırır ve ihtiyacınız olan onarım ve gençleştirme seviyesine bağlı olarak bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Nihayet, nasıl yapılacağını öğrenmenin zamanı geldi dostum.

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Burada, evde saç için pirinç suyu hazırlamak için iki temel ve basit yöntemden ve saçlar için etkili bir şekilde nasıl kullanıldığından bahsettik.

Haşlanmış Pirinç Suyu

Haşlanmış Pirinç Suyu Nedir?

Pirinç suyu elde etmenin bir yolu pirinci kaynatmaktır. Suda pirinç pişirildikten sonra kalan fazla suya haşlanmış pirinç suyu denir. Yüz yıkama veya saç durulama olarak kullanmak için seyreltebileceğiniz konsantre bir sıvıdır.

Haşlanmış Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

 1. Bir bardak alın ve pirinçle (beyaz, kahverengi, basmati veya yasemin pirinci) doldurun.
 2. Genellikle yemek pişirmek için kullandığınızdan daha fazla su ile doldurun.
 3. Pirinci bir süre kaynatın. Üst tabakaya gelen fazla suyu alabilir veya pirinç pişene kadar bekleyebilir ve daha sonra bardaktaki fazla suyu süzebilirsiniz.
 4. Bu su çok konsantre bir bulutlu sıvı olacaktır.

Saç için Haşlanmış Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Haşlanmış pirinç suyu mükemmel bir saç kremi, bu yüzden onu nasıl kullanacağımızı bilmek çok önemli.

 1. Bir bardak haşlanmış pirinç suyu alın ve üzerine birkaç damla biberiye, lavanta veya papatya esansiyel yağı ekleyin.
 2. Saçınızı şampuanlayın ve üzerine pirinç suyunu dökün. Sahip olduğunuz zamana bağlı olarak 5 ila 20 dakika bekletin.
 3. Bu süre zarfında saçınıza ve saç derinize hafifçe masaj yapın.
 4. İşiniz bittikten sonra saçınızı normal suyla iyice durulayın. Saçınızın sağlığında ve dokusunda iyileşme görmek için haftada en az bir kez kullanın.

Fermente Pirinç Suyu

Fermente Pirinç Suyu Nedir?

Fermente pirinç suyu, kullanımdan önce bir süre fermente bırakılan pirinç suyudur. Fermantasyon, pirinç suyunu kullanımdan önce seyreltilmesi gereken güçlü bir sıvıya dönüştürür.

Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

 1. Yarım bardak pirinç alın ve iki bardak suya batırın. 15 ila 30 dakika bekletin.
 2. Pirinci süzerek suyu çıkarın.
 3. Elde ettiğiniz sıvıyı bir kavanoza aktarın ve oda sıcaklığında bir veya iki gün orada bırakın.
 4. Kavanozdan çıkan ekşi bir koku fark ettiğinizde, fermantasyonu durdurun ve kavanozu buzdolabına kaldırın.
 5. Fermente pirinç suyunu kullanmadan önce bir veya iki bardak ılık su ekleyin, çünkü oldukça güçlüdür ve doğrudan kullanılması önerilmez.

Saç için Fermente Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Saçınızı beslemek için zengin bir saç maskesine ne dersiniz? İhtiyacınız olan bir şey gibi geliyor, değil mi? Fermente pirinç suyu ve hardalla nasıl yapıldığını öğrenelim.

 1. Yeterli miktarda hardal tozu alın ve pürüzsüz bir macun oluşturana kadar fermente pirinç suyunda karıştırın.
 2. Hamura biraz zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Macunu kafa derinize uygulayın. Saçınıza yayılmasına izin vermeyin.
 4. Maskeyi 20 dakika bekletin ve sonra hafifçe bir şampuanla yıkayın.

Artık pirinç suyunu evde nasıl kolayca yapacağımızı bildiğimize göre, faydalarını öğrenelim.

Pirinç Suyunun Saç İçin Faydaları

Pirinç suyu, esnekliği güçlendirmeye ve yüzey sürtünmesini azaltmaya yardımcı olan bir karbonhidrat olan inositol içerir. Saç için en iyi pirinç suyu faydalarının neler olduğunu buradan kontrol edin.

Saç Büyümesini Geliştirir

Saç dökülmesini azaltmak ve saç büyümesine yardımcı olmak için pirinç suyundan daha iyi bir şey yoktur. Özellikle pirinç suyunda bulunan amino asitler saçın yenilenmesine yardımcı olur ve saçınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olur .

Ayrıca, pirinç suyu saç büyümesine daha fazla yardımcı olan B, C ve E vitaminlerini içerir. Saç uzatmak için pirinç suyunu kullanmanın en iyi yolu, bir yıkamadan sonra saçınızı onunla durulamaktır. İşlemi haftada en az iki kez takip edin ve sonuçları mutlaka göreceksiniz.

Saç Kırılmalarını Azaltır

Bölünmüş uçlar sizi bir karmaşaya benzetiyor, değil mi? Saçlarınızın bölünmüş uçlardan kaçınmak için proteine ​​ihtiyacı vardır ve pirinç suyunda bol miktarda bulunur.

Bölünmüş uçların birincil nedenleri, saçınızın sağlığında genel bir dejenerasyona yol açan yetersiz bakım ve kirliliktir. Pirinç suyunda bulunan amino asitler hasarı onarır.

Bölünmüş uçlarınızı 15 ila 20 dakika pirinç suyuna batırın ve sonra saçınızı yıkayın. Saçınızın durumunda yavaş yavaş iyileşme göreceksiniz.

Saça Hacim Kazandırır

Saç kremi kullanmak yerine şampuandan sonra saçlarınızı pirinç suyuyla durulamak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Saç dokusunu iyileştirir ve hacmi arttırır. Ayrıca saçlarınızı evcilleştirir ve pürüzsüzleştirir. Ve her şeyden önce saçlarınızı güçlü ve sağlıklı tutar.

Hasar Görmüş Saçları Onarır

Pirinç suyu yüzey sürtünmesini azaltır ve saç esnekliğini artırır. Hasar görmüş saçları onaran ve genel olarak saçı koruyan inositol adı verilen bir karbonhidrat içerir.

Pirinç suyunu diğer bileşenlerden ayrı tutan şey, inositolün pirinç suyunu duruladıktan sonra bile saçınızda kalması ve saçlarınızı daha fazla hasar görmemesi gerçeğidir.

Saç Köklerini Güçlendirir ve Saç Pürüzsüzleştirir

Pirinç suyu amino asitler açısından zengindir – bu zaten bildiğiniz bir şeydir. Saçınıza kazandıkları birçok faydadan başka , saç köklerinizi de güçlendirdiklerini, saçlara parlaklık kazandıklarını ve pürüzsüz ve ipeksi hale getirdiklerini bilmek sizi şaşırtacak.

Saçtaki Kepeği Tedavi Eder

Kepek bir tehdittir. Bu, başınıza saldıran ve giysilerinize beyaz bir sis duş bırakarak veba gibi. Tamamen utanç verici ve kaşıntı ve tahriş nedenidir.

Pirinç suyu kepekten kaçınmanızı sağlar ve düzenli kullanımla problemle tamamen savaşmanıza yardımcı olur. Bunun olması için saçlarınızı düzenli olarak pirinç suyuyla durulamalısınız.

Saçı İpeksi ve Parlak Yapar

Kim ipeksi ve parlak saçlar istemez ki? Hepimizin hayalini kurduğu şey bu. Ve pirinç suyu bunu yapabilir. Tek yapmanız gereken pirinç suyunu saç maskesi olarak kullanmak, 20 dakika bekletmek ve sonra yıkamak.

Şampuan ve saç kremi ve voila ile takip edin! Pirinç suyu solüsyonunuza biraz gül suyu eklerseniz daha da iyi çalışır.

Bitleri Ortadan Kaldırır

Ah, bitler! Bu minik yaratıklar huzurunuzu mahvediyor ve kanınızı sizden emiyor. Endişelenmeyin çünkü pirinç suyu kolayca çözülebilir. Pirinç suyundaki nişasta bitleri öldürür ve anında biter.

Pirinç suyu çok fazla yayılmadan ve sizin için daha da kötüleştirmeden önce sorunu çözer.

İyi Bir Saç Kremidir

Pirinç suyu iyi ve uygun maliyetli bir saç kremi sağlar. Ona biraz biberiye, lavanta veya sardunya esansiyel yağı ekleyin ve gitmeye hazırsınız.

Çözeltiyi saçınızın tüm uzunluğuna uygulayın. 10 ila 30 dakika arasında herhangi bir yerde bırakın ve daha sonra soğuk suyla yıkayın.

Mükemmel bir saç kremi olduğu için deneyin. Bunu ben söylemiyorum bilim söylüyor. Saç kremi olarak pirinç suyu saçınızı onarır, güçlendirir ve elastikiyetini arttırır.

Saçları Pirinç Suyuyla Yıkamak İçin İpuçları

Saçınızı pirinç suyuyla rutin olarak tatmin edici bir deneyim haline getirmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları vardır .

Pirinç suyu doğal saponinler içerir ve hafif bir temizleyici olarak kullanılabilir. Ancak sert su nedeniyle saçınızdaki pirinç suyunun birikmesini önlemek ve çıkarmak için, kireç, amla veya shikakai gibi doğal bir arıtıcı çay kaşığı eklemelisiniz .

Yeşil çay, saçınıza ek parlaklık ve güç kazandığı için pirinç suyuna da mükemmel bir ektir. Ayrıca saç dökülmesini azaltır.

Okuyucunun Sorularına Uzman Yanıtları

Pirinç suyunu bir gece saçımda bırakabilir miyim?

Bu gerekli değildir. Pirinç suyundaki karbonhidrat saçınızı korumak için yıkadıktan sonra bile saçta kaldığı için 15-30 dakika sürer.

Pirinç suyunu içebilir miyim?

Kesinlikle evet! Pirinç suyunun saçınıza olduğu kadar vücudunuzada faydaları vardır.

Pirinç suyunu denemek ve faydalarını kontrol etmek için istekli değil misin? Bununla devam etmeden önce, pirinç suyunun özellikle kokulu pirinç suyu olmak üzere harika bir kokulu sıvı olmadığını söylemeliyim.

Ayrıca, makalede bahsedilen pirinç suyunun saça yararları araştırmalarla tamamen desteklenmemektedir. Yine de, çağlar boyunca birçok insan için çalışıyor, neden küçük bir iplik testi yapmıyor ve devam etmiyorsunuz?

Aşağıya yorum yapın ve bu makale hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Sizden duymak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.