Yoga

Pawanmuktasana Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir?

Pavanamuktasana, Rüzgar Rahatlatıcı Poz, Rüzgar Çıkarıcı Poz veya Rüzgar Kurtarıcı Pozda denelebilir.

Rüzgar Rahatlatıcı Poz, ister yeni başlayanlar isterse ileri uygulayıcılar olsun, herkes için uygundur. Bu poz, bağırsaklardan ve mideden sindirim gazlarının kolaylıkla salınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda Tek Bacaklı Dizden Göğüse Poz olarak da adlandırılır.

Asana’yı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu asana’yı her sabah ilk olarak uygulamak en iyisidir, böylece sindirim sisteminizdeki tüm sıkışmış gazlar serbest kalır. Bu, gazlar serbest bırakıldığında uyguladığınız ilk asanalardan biri olmalı, diğer asanaları pratik yapmayı kolaylaştıracaktır. Yoga, yemekten en az dört ila altı saat sonra, mideniz ve bağırsaklarınız boş olduğunda uygulanmalıdır.

Pawanmuktasana Nasıl Yapılır?

 1. Düz bir yüzeye sırt üstü düz bir şekilde uzanın, ayaklarınızın bir arada olmasını ve kollarınızın vücudunuzun yanına yerleştirilmesini sağlayın.
 2. Derin bir nefes al. Nefes verirken dizlerinizi göğsünüze doğru getirin ve uyluklarınızı karnınıza bastırın. Dizlerini kucaklıyormuş gibi ellerini bacaklarının etrafına sıkıştır.
 3. Normal nefes alırken asana tutun. Ne zaman nefes verirseniz, ellerin üst parmaklardaki kavramasını sıktığınızdan ve göğsünüzdeki basıncı artırdığınızdan emin olun. Her nefes aldığınızda, tutuşu gevşettiğinizden emin olun.
 4. Nefes verin ve yaklaşık üç ila beş kez sallayın ve bir yandan diğer yana sallayın. Rahatlayın.

Önlemler ve Kontrendikasyonlar

Bunlar Pawanmuktasana’yı yapmadan önce akılda tutulması gereken birkaç nokta.

 1. Yakın zamanda karın ameliyatı geçirmişseniz bu asanadan kaçınılmalıdır. Ayrıca, fıtık veya kazıktan muzdarip insanlar bu asanadan kaçınmalıdır.
 2. Bu asana hamile kadınlar tarafından uygulanmamalıdır. Menstruasyon yapan kadınlar rahat değilse bu asanadan kaçınabilirler.
 3. Kalp sorunları, hiperaktivite, yüksek tansiyon, kayma diski, fıtık, sırt ve boyun problemleri veya testis bozukluğu yaşıyorsanız, bu asanadan kaçınmalısınız.
 4. Boyun yaralanmanız varsa, ancak bu asana’yı uygulamak için bir doktor onayınız varsa, başınız yerde kalmalıdır. Asana yaparken boynunuzu haddelenmiş yoga battaniyesi veya banyo havlusu ile destekleyin.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Kalçanızı yerden kaldırmış olsanız da, bu asana uygularken belinizi yere dayandırmaya çalışın.

İleri Poz Değişiklikleri

Pozı derinleştirmek için başınızı ve göğsünüzü yerden kaldırın. Çenene ve sonunda burnuna dizine dokun.

Pawanmuktasana (rüzgar Rahatlatıcı) Faydaları

 1. Karın kaslarını güçlendirir ve sindirim sisteminin bağırsaklarına ve iç organlarına masaj yapar, böylece sıkışmış gazları serbest bırakır ve sindirimi iyileştirir.
 2. Sırt kaslarını güçlendirir ve kolların ve bacakların kaslarını güçlendirir.
 3. Kalça bölgesinde kan dolaşımını artırır.
 4. Alt sırttaki gerginliği azaltır.
 5. Üreme organlarını uyarır ve pelvik kaslara masaj yapar.
 6. Uyluklarda, kalçalarda ve karın bölgesinde yağ yakmaya yardımcı olur.
 7. Sırt ve boynun gerilmesine yardımcı olur.

Pawanmuktasana’nın Arkasındaki Bilim

Sisteminizi her gün oluşturduğu baskıdan kurtarmak vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz için son derece rahatlatıcıdır. Bu asana, vücudunuzun kendini iyileştirme yeteneğinin nazik bir hatırlatıcısıdır. Bu asana’yı her sabah, yataktan kalkmadan hemen önce yapmak iyi bir fikir olabilir. Vücudunuzu bu asana ile hafifçe uyandırdığınızda, vücudunuzun gün boyunca daha kolay çalıştığını göreceksiniz.

Hazırlık Pozları

Sulabh Pawanmuktasana – Başını yerde tutmak

Ardha Pawanmuktasana – Sadece bir bacağı bükme

Takip Pozları

Uttanpadasana

Pawanmuktasana sadece kolay değil, aynı zamanda vücudunuzu hiç hayal etmediğiniz şekilde rahatlatır. Düzenli uygulama ile artık onsuz yapamayacağınızı göreceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.