En Çok Okunanlar, Şifalı Bitkiler

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağı, enerji tasarruflu Okaliptüs ağacından elde edilen keskin ve güçlü bir yağdır. Bu yağ, uçucu fraksiyonunda anti-enflamatuar, ağrı giderici ve antimikrobiyal ajanlara sahiptir.

Geleneksel yağa göre bu yağın solunması çeşitli sağlık yararları sunar. Nasıl olduğunu bilmek ister misiniz? Bu kapsamlı okumadaki okaliptüs yağının faydalarını keşfetmek için aşağı kaydırın.

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs Yağı Nedir?
Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs yağı, Okaliptüs globulusundan ve ilgili alt türlerden elde edilir. Okaliptüs ağaçları çoğunlukla odun, yakıt, ön camlar, barınak kemerleri vb. Gibi kağıt hamuru ve tabaklama işlemlerinde kullanılmıştır.

Okaliptüs ağacı, sivrisinekleri çevresinden uzaklaştırır. Halk hekimliği ekstrelerini anestezik, antiseptik, analjezik, balgam söktürücü ve antienflamatuar ajanlar olarak kullanır.

Bu keşifler ve uygulamalar okaliptüsün tıbbi değerini kanıtladı. Kimyasal analizler bu ağaçta birkaç uçucu yağın varlığını ortaya çıkardı. Okaliptüs yağı sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan aktif maddeler içermektedir.

Bu avantajların ne olduğunu öğrenmek için bir sonraki bölüme gidin.

Okaliptüs Yağının Sağlığa Faydaları

Okaliptüs yağı iyi bilinen bir balgam söktürücüdür. Bu yağın solunması tıkalı bir burun, tıkanıklık, yaralar, baş ağrısı ve mikrobiyal enfeksiyonları hafifletebilir.

Sinüsleri Temizler

Sinüs, Soğuk Ve Kavrama Temizler
Sinüs, Soğuk Ve Kavrama Temizler

Okaliptüs yağı, sineol, terpineol ve pinen dahil olmak üzere monoterpen adı verilen fitokimyasallar içerir . Sıkışıklığı ve burun tıkanıklığını gidermede yardımcı olurlar.

Başvuru buhar ovmak çocuk boyun, göğüs mentol, kamfor ve okaliptüs yağı içeren grip şiddetini azaltır. Bununla birlikte, çalışmalar bu yağın alerjik rinit tedavisine yardımcı olmadığını göstermektedir.

Okaliptüs yağı solumak, burun pasajlarınızı ve ciğerlerinizi temizler. Bu nedenle, sinüzit ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir . Ancak, bunu destekleyen bilimsel kanıtlar yetersizdir.

Öksürük Gibi Boğaz Rahatsızlıklarını Tedavi Eder

Okaliptüs yağı antimikrobiyal ve antienflamatuar aktivite gösterir. Bileşenleri, Staphylococcus aureus gibi çok ilaca dirençli bakteri suşlarını ortadan kaldırabilir .

Bu ünlü bakteriler, biyofilm adı verilen , yaşayan ve yaşayan olmayan varlıklar üzerinde ince tabakalar oluşturur . Bu biyofilmler ilaca ve antimikrobiyal maddelere dirençlidir ve birkaç kronik durumun kaynağıdır.

Halk hekimliği biyofilmleri parçalamak için okaliptüs, nane ve neem esansiyel yağlarını kullanır. İçerikleri filmlere nüfuz edebilir ve yaşayan mikropları öldürebilir. Bu nedenle bu yağlar diğer enfeksiyonların yanı sıra boğaz ağrısı, rinit, tüberküloz, farenjit ve öksürük tedavisinde de yardımcı olur.

Ağrı ve İltihabı Giderir

Okaliptüs türleri arasında en bol bulunan monoterpen okaliptol’dür . Bu monoterpen, güçlü anti-enflamatuar ve analjezik (ağrı kesici ) aktiviteler sergiler . Bu nedenle astım, artrit ve baş ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Okaliptol , immün sisteminizde pro-enflamatuar bileşiklerin ( sitokinler ) sentezini inhibe eder . Sıçan ve insan çalışmaları analjezik özelliklerini göstermektedir. Okaliptüs yağının solunması , ameliyat sonrası bakım altındaki hastalarda ağrı, şişlik ve iltihaplanmayı azaltır.

Bu aktivitenin arkasındaki önerilen mekanizma, koku veren maddelerin beyindeki etkisi ( koku merkezleri) olabilir. Güçlü / keskin kokular, merkezi sinir sistemini (CNS) , ağrı ve iltihap yönetiminde rol oynayan kritik bir nörotransmiter olan serotonini salgılamak için uyarabilir.

Akne ve Diğer Cilt Enfeksiyonlarını Azaltır

Akne ve diğer cilt enfeksiyonlarını azaltır
Akne ve diğer cilt enfeksiyonlarını azaltır

Okaliptüs özleri, Propionibacterium aknelerinin büyümesini engelleyebilir . Bu bakteri suşu cilt katmanlarınızda büyür ve akne, sivilce ve koparmalardan sorumludur.

Diğer esans yağları gibi okaliptüs yağı da mantar ve bakteriyel enfeksiyonları ve iltihaplı hastalıkları etkili şekilde tedavi edebilir. Araştırma , apse, sepsis , bakteriyel dermatit, sporcu ayağı , mantar enfeksiyonları ve suçiçeği tedavisinde kullanıldığını belirtmektedir.

Antiinflamatuar aktivitesi cildinizdeki yaraları, kabarmaları, kaynamasını, yanmasını, kesilmesini, yaralanmasını ve ülserleri iyileştirir . Okaliptüs yağının da uçuk, böcek ısırığı, zona hastalığı tedavi ettiği durumlar vardır.

Deri Kızarıklıklarını Tedavi Eder

Asla doğrudan okaliptüs yağı kullanmayın cildinize. Potansiyeli nedeniyle kızarıklık (eritem), yanma hissi ve döküntü yaşayabilirsiniz.

Belirtilmediği sürece, seyreltilmiş bir preparat kullanın. Bu yağı birkaç damla hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa ekleyin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Akciğer Hastalıklarının Tedavisine Yardımcı Olur

Geleneksel tıp akut ve kronik solunum yolu rahatsızlıklarını gidermek için okaliptüs yağı kullanır . Başlıca aktif bileşeni olan okaliptol veya 1,8-sineol, akciğer dokularında ( alveoler hücreler) iltihaplanmayı azaltır.

Proinflamatuvar bileşiklerin akciğer hücrelerinde aşırı ekspresyonunun yol açtığı etki / hasarı engeller . Okaliptüs içerikleri ayrıca Mycobacterium tuberculosis ve Staphylococcus aureus gibi ilaca dirençli insan patojenleriyle de savaşabilir .

Okaliptüs yağı ile yapılan tedavi patojen klirensi ve mukus salgılanması oranını arttırdı . Akciğerlerinizi dolduran bu dirençli mikrobiyal soyları yok etmek için bağışıklık sistem hücrelerini uyarabilir. Bu yağın solunması, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), astım ve bronşit gibi koşulları hafifletebilir .

Mantar Enfeksiyonlarını Yönetir

Okaliptüs yağının biyoaktif içerikleri, güçlü antifungal ve fungisidal aktiviteye sahiptir. Birkaç mantar türünün büyüme ve virülans döngüsüne müdahale ederler.

Laboratuvar deneylerine göre bu yağ altı patojenik mantar suşuna karşı etkilidir. Bunlar arasında Penicillium digitatum, Aspergillus flavus, Colletotrichum gloeosporioides, Pythium ultimate, Rhizoctonia solani ve Bipolaris sorokiniana bulunur.

Okaliptüs yağı, ayak tırnağı ve tırnak yatağı enfeksiyonları, yüzeysel onikomikoz vb. Gibi mantar enfeksiyonlarını yönetmek için kullanılabilir.

Bu faydalar okaliptüs yağının terapötik önemini kanıtlamaktadır. Atalarımızın yemin etmesine şaşmamalı! Evde bu yağdan bir şişe stoklamak kötü bir fikir gibi görünmüyor, değil mi?

Bir tane almadan önce, yan etkileri hakkında bilgi edinmek için bir sonraki bölüme geçin.

İşte okaliptüs yağının diğer kullanımları

  • Okaliptüs yağı doğal bir gıda koruyucudur . Başlıca bileşenleri limonen, terpinen, pinen ve cineoldür. Bu fitokimyasallar antifungal özelliklere sahiptir.
  • Bu yağ, çeşitli yiyecek ve içecekleri bozulmamış mayaların etkisinden korur ( Saccharomyces cerevisiae ). Bu nedenle, potansiyel bir gıda koruyucu işlevi görebilir. Bu başvuruyu onaylamak için ek araştırma yapılması gerekmektedir.
  • Bir kova sıcak suya bir çay kaşığı okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz . Bunu yerleri paspaslamak ve fırçalamak için kullanın. Yağ, doğal bir zemin temizleyici olarak çalışır .
  • Paspas, ovalama ve temizlik kıyafetlerini / ovma süngerlerini bir bardak sıcak suya ve birkaç damla okaliptüs yağına batırın . Karışım bir dezenfektan olarak iyi çalışır .
  • Bu keskin kokulu yağ, mükemmel bir koku gidericidir . Tuvalet rulolarının iç karton halkasına birkaç damla ekleyin. Ya da banyonuzda suyun ulaşamadığı yerlere yerleştirin.
  • Ayrıca kokulu ayakkabıları, çöp kutularını ve kompost kutularını koku gidermek için de kullanılabilir .

Okaliptüs Yağı ile İlgili Yan Etkiler ve Riskler

Okaliptüs yağı aşırı doz toksiktir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

  • 3 mL kadar okaliptüs yağı alımı , ağzınızda ve boğazınızda yanma hissine , mide ağrısına, kusmaya, eritem (cilt kızarıklığı) ve uyuşukluğa neden olabilir.
  • Bu yağın aşırı dozda baş dönmesi ve epilepsi / konvülsiyonlara neden olabilir . Ayrıca nadir durumlarda koma durumuna neden olmuştur.
  • Nane ve okaliptüs yağları karışımı olabilir değiştirebilir emilimi deri yoluyla çeşitli ilaçların. Esansiyel yağ bileşenleri genellikle antikanser ve kardiyovasküler ilaçlarla etkileşime girer. Ancak bu bitki-ilaç etkileşimleri henüz detaylı olarak çalışılmamıştır.

Orada hiçbir panzehir okaliptüs yağı zehirlenmesini etkisiz hale getirmek. Bu nedenle kullanımı sınırlı olmalı ve asla ağızdan alınmamalıdır.

Yağı nasıl alıyorsunuz ve ne kadarını alıyorsunuz?

Okaliptüs Yağı Almanın Önerilen Yolu Nedir?

Bilimsel çalışmalar, 2-3 mL kadar düşük dozların hafif bilinç kaybına neden olmak için yeterli olduğunu göstermektedir.

Yaklaşık 4-5 mL veya daha fazla saf (% 100) okaliptüs yağı alan hastalar tamamen bilinçsizleşir.

Yetişkinlerde önerilen doz, yalnızca oral yoldan uygulandığında , yaklaşık 0.05 mL-0.2 mL yağdır . Topikal uygulama için bu yağın % 0.5 -% 3’ü olan formülasyonları kullanabilir veya özü kullanabilirsiniz.

Okaliptüs yağı tedavisi bebekler ve çocuklar için önerilmez. Aslında, 3-5 mL% 100 okaliptüs yağı, ölümcül komplikasyonlara neden olmak için yeterlidir.

Özetle

Okaliptüs yağı, muhtemelen karşılaşacağınız en iyi ev ilacıdır. Geleneksel tıp pratisyenleri grip, ağrı, astım ve cilt sorunlarını hafifletme yeteneğini doğrularlar.

En iyi sonuçlar için, seyreltilmiş okaliptüs yağını solumak önerilir. Cildinize de önerilen bir dozu uygulayabilirsiniz. Ancak, tüm bunlar sadece tıbbi gözetim ve rehberlik altında gerçekleştirilmelidir.

Bize nasıl çalıştığını anlat. Bize ulaşmak için aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Dürüst geribildirim ve sorular her zaman beklerim!

Okaliptus Yağı Sorular Cevaplar

Okaliptus yağı öksürük için nasıl kullanılır?

Yarım çay bardağı suya bir kaç damla damlatarak bol su ile içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.