Güzellik, Şifalı Bitkiler

Neem: Yararları, Kullanımları, Tarihçesi ve Yan Etkileri

Neem Ayurveda’nın önemli bir parçasıdır ve neem‘in faydalarını, size söyleyeyim, eşsizdir. Ancak, bu yazıda, bu inanılmaz ağacın hayatınızı daha iyi hale getirme ve aynı zamanda neem’in tüm faydalarını kapsama yöntemlerinden bahsediyoruz. Okumaya devam et.

Neem Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Neem’in botanik adı (veya bilimsel adı) Azadirachta indica’dir ve Hint alt kıtasına özgüdür. Tipik olarak tropikal ve yarı tropik bölgelerde yetişen, ağacın meyveleri ve tohumları çok beğenilen neem yağının kaynağıdır.

Neem ağacının her bir parçası tıbbi değere sahiptir.

Neem yaprağı – Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.
Neem kabuğu – Gıda katkı maddesi olarak potansiyeline sahiptir ve acı tadı nedeniyle sık sık pide emzik olarak kabul edilir.
Neem meyvesi ve tohumları – Neem yağının çıkarılması.
Neem dal – Ağız sağlığı için kullanılır.
Neem yağı – Cilt rahatsızlıklarının ve diğer sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olur.

Peki ya Tarihi?

Neem ağacının tıbbi özellikleri, Hindistan alt kıtasında 4.000 yıldan beri bilinmektedir. Vedas , neem’i Sarva roga nivarini olarak adlandırdı ; bu, “bütün hastalıkları önleyen” anlamına geliyor.

Neem, binlerce yıldır bitkisel güzellik geleneğinin bir parçasıydı. Ağacın tohumları, yaprakları ve kabukları, zararlıları kontrol etmek için gübre ve malzemeye dönüştürülebilir.

Neem’in Sağlık Faydaları Nelerdir?

Neem ağacının faydaları çoktur. Ve özellikle yapraklarından bahsedenler, süper antibakteriyel ve hastalık önleyici özelliklere sahiptirler. Neem yapraklarının bazı rahatsızlıkları, astım, diyabet ve sindirim sorunlarını da önler ve tedavi etmeye yardımcı olur. Neem tozu yemenin faydaları bile çok fazla – uygun yağ metabolizmasını teşvik eder ve bağışıklığı artırabilir.

Antibakteriyel Özellikleri

Çalışmalar neem’in mükemmel antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, yapraklar ayrıca antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Aslında, neem’deki özellikler o kadar güçlüdür ki ucuz neem takviyeleri gübre içindeki patojenleri kontrol etmek için sıklıkla kullanılır.

Başka bir çalışmada, neem ekstreleri S. mutans, E. faecalis ve S. aureus gibi tehlikeli bakterilere karşı büyük antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Özellikle neem çubuğundan elde edilen ekstrakt, maksimum antimikrobiyal etkileri göstermiştir. Neem ekstraktlarının bakteri ve diğer mikropları öldürme potansiyeli, bunu intrakanal (dişlerle ilgili) ilaç olarak kullanma imkanı sunar.

Guava ve neem’in antibakteriyel özelliklerinin karşılaştırıldığı bir başka Bangladeşli çalışmada, ikincisi belirli bakterilere göre daha güçlü özelliklere sahip görünüyordu. Bu özellikler gıda kaynaklı patojenleri ve bozulma organizmalarını kontrol etmek için kullanılabilir.

Neem suyunun (neem yapraklarından alınan) bile benzer yararları vardır. Bazı biyoaktif bileşikleri içerir, nimbidin en kuvvetli olanıdır. Bileşik, bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel madde olarak büyük bir umut verdi.

Kontraseptif Olarak Çalışır

Neem’in tıbbi kullanımı uzak ve geniş bir alana yayılır – o kadar ki bile kontraseptif olarak kullanılabilir. Bazı çalışmalarda neemin antifertilite etkileri kanıtlanmıştır. Bir çalışmada, neem yağı ile tedavi edilen sıçanlar, çeşitli periyotlar için kısır kalmıştır. Yağ spermisit olarak kullanılabilir (5).

Neem yağı cinsel ilişkiden önce intravajinal olarak uygulandığında, bir çalışmada insan gönüllülerinde gebeliği önledi. Ve neem yaprağı özü, erkek doğurganlığını da azaltabilir – eğer bakılmazsa olumsuz olabilir. Bununla birlikte, başka bir çalışmada, neem yağı testosteron üretimini etkilemeden erkeklerde spermatogenezi (erkek cinsiyet hücrelerinin üretimi) bloke etmiştir.

Çok sayıda çalışma da neem’i ucuz bir doğum kontrol seçeneği olarak görüyor. Ve bilim adamları neem İdeal doğum kontrol edilebileceğine inanıyoruz – bu kolay ulaşılabilir, doğal, toksik olmayan ve ucuz olduğu için.

Astımı Yönetme veya Rahatlatmada Yardımcı Olur

Neem yağı astım tedavisinde yardımcı olur ve ayrıca balgam, ateş ve öksürüğün kontrolüne yardımcı olur. Her gün birkaç damla neem yağı alın ve dozu kademeli olarak artırın. Bu yardımcı olmalı. Yağ ayrıca astımı tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılır.

Ülser Tedavisinde Yardımcıdır

Çalışmalar, ülserler ve diğer gastrik sorunlar için bir çeşit tedavi olan proton pompası inhibitörlerinin neem kadar etkili olmadığını göstermektedir. Neem kabuğu ekstresi ülserleri ve mide hiperasiditini tedavi etme potansiyeline sahiptir.

Başka bir çalışmada, strese maruz bırakılan sıçanlar neem takviyesi sonrası mide ülserlerinde bir azalma yaşamıştır. Neem ekstresinin tedavide önemli rol oynayan mide mukozası miktarını arttırdığı bulundu. Neem’deki nimbidin ona ülser önleyici özelliklerini verir.

Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olur

Çalışmalar neem’in hipoglisemik (kan şekeri düşürücü) etkiler gösterebileceğini göstermektedir. Neem, kan şekeri seviyelerini kontrol ederek şeker hastalarına faydalı olabilir. Hastalığın başlangıcını önleyebilir ve hatta geciktirebilir.

Neem, diyabete bağlı oksidatif stresi de önleyebilir. Neem bitkisi üzerinde yapılan önceki çalışmalar bile antidiyabetik etkiler göstermiştir.

Ağız Sağlığını Korur

Neem yağı, diş eti hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynayabilir. Neem özleri içeren ağız gargaraları, ağızda Streptococcus mutanların, ağızda sorunlara neden olan bir bakteri olan büyümesini engeller. Aslında, neem yağı, bir temizleyici ve bir antimikrobiyal madde olarak işlev gördüğü için bazı diş macunlarına ilave edilir.

Neem yaprağı diğer diş hastalıklarını önlemek için de kullanılabilir. Öz, diş plağının ve diş eti iltihabı, boşluklar ve diş çürüğü gibi diğer diş sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Neem kabuğu çiğneme de diş hastalıklarını önler. Kabuk hemen hemen bütün alternatif şifa mağazalarında bulunabilir. Diş sağlığınızı korumak için neem kabuğu bazlı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Neem tozu bile işe yarayabilir – başka herhangi bir diş tozu gibi kullanmanız gerekir.

Çalışmalara göre, neem twigs, diş ağrısını gidermek ve dişleri temizlemek için de kullanılabilir. Dallar size parlak dişler bile verebilir. Neem yaprakları aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir ve ağızdaki diş etleri ve dokuların immün tepkisini oluşturur. Ayrıca ağız kanserini önlemeye yardımcı olabilirler.

Leprosiyi Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Mısırlı bir çalışmaya göre, neem tohumu yağı cüzzamı tedavi etmek için kullanılabilir. Çalışma aynı zamanda neemin mutajenik olmadığını iddia ediyor, bu da bireyin DNA’sında istenmeyen değişikliklere yol açmayacağı anlamına geliyor.

Ancak neem tohumu yağı tüketimine dikkat edin – toksik etkiler yarattığı söylendiği gibi. Bu amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Sindirime Yardımcıdır

Çalışmalar, neemin sağlık hafifletici özellikleri üzerinde durmaktadır. Toz veya sıvı özüt şeklinde kullanılabilir. Ve sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardımcı olur – ve özellikle sindirim için faydalıdır.

Sıtma Tedavisinde Kullan

Nijeryalı bir çalışmaya göre, neem yaprağı ekstresi antimalarial özelliklere sahiptir. Ekstrakt, sıtmanın yanı sıra hastalığın önlenmesinde de yararlı olabilecek antimalaral ilaçlara potansiyel bir katkı maddesi olabilir.

Neem çayı infüzyonları da sıtmaya karşı geleneksel bir ilaç olarak kullanıldı.

Kan Dolaşımını Artırır

Bir temizleyici olarak, neem’in kanı ve vücudu içerden temizlediği bilinmektedir. Neem yapraklarını düzenli olarak tüketmek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Her gün aç karnına 2 ila 3 neem yaprağı (balla birlikte) su ile karıştırmanız gerekir. Neem yaprakları ayrıca hormon seviyelerini düzenleyebilir.

Ancak, bununla ilgili sınırlı araştırma var. Bu amaçla neem kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tırnak Hastalıklarını Tedavi Eder

Tıp pratisyenleri, 60’tan fazla tırnak mantarını tedavi etmek için neem yağı kullandıklarını iddia ediyorlar. Enfeksiyon iyileşene kadar, yağ etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulanır.

Ancak, yağı çocukların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olun – aşırı durumlarda istenmeyen semptomlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Göz Sağlığını İyileştirir

Neem, göz sağlığını iyileştirebilir, ancak destekleyecek somut bir araştırma olmamasına rağmen. Bazı neem yapraklarını kaynatın, suyun soğumasını bekleyin ve ardından gözlerinizi sıvıyla yıkayın. Bu, her türlü tahriş veya kızarıklığın tedavisinde yardımcı olur.

Aromaterapide Kullanılır

Neem çiçeğinden elde edilen yağ aromaterapide kullanılır – vücutta canlandırıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle neem çiçek yağı çeşitli kremlerde ve masaj yağlarında önemli bir bileşendir.

Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Diyet neem çiçeklerinin karaciğer kanserojenezinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu bulundu.

Kas ve Eklem Ağrıları Hafifletir

Neem, kas ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı anti-enflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda eklemlerdeki şişliği tedavi etmeye yardımcı olur.

Yaprakları ve çiçekleri bir bardak suda kaynatmanız yeterli. Suyu süzün ve soğumaya bırakın. Bir ay boyunca günde iki kez içilmesi, artrit eklem ağrısı ve iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Neem yağıyla düzenli olarak masaj yapmak kas ve eklem ağrısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Masaj ayrıca bel ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Kanserle Mücadeleye Yardımcı

Çalışmalara göre, neem yaprağı ekstresi, prostatın kanser hücrelerinin tahrip olmasına yardımcı olabilir. Neem yapraklarındaki bazı bileşikler de kanser çoğalmasını önleyebilir. Ayrıca, bağışıklık tepkinizi artırarak, serbest radikalleri ortadan kaldırarak ve hücre bölünmesini ve iltihabını önleyerek kanser tedavisine yardımcı olabilirler.

Neem yapraklarındaki Neem Leaf Glycoprotein adı verilen başka bir protein, immün hücreleri modüle eder ve tedavide yardımcı olur. Şu ana kadar hiçbir insan denemesi yapılmamasına rağmen, neem kanser tedavisinde umut vaat ediyor.

Bir araştırma meme kanserinin tedavisinde neemin ne kadar etkili olabileceğini göstermiştir. Neem içerisindeki bileşikler ayrıca kemoterapötik ajanların etkinliğini de arttırdı.

Kan Basıncını Düzenler

Neem yapraklarının iyileştirici gücü kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Başka bir çalışmada, neem yaprağı alkolik ekstraktın intravenöz olarak verilmesi kan basıncında önemli bir düşüşe neden olmuştur.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Bir çalışmada, 100 mg / kg’lık bir dozda neem yaprağı ekstresi, test edilen hayvanların çoğunda kan kolesterolünü önemli ölçüde düşürmüştür.

Cilt İçin Faydaları

Neem ağacının cilt için büyük yararları vardır. Neem yapraklarını, bakterilerin neden olduğu sivilceleri azaltmaya yardımcı olan bir yüz paketi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca E vitamini bakımından da yüksek olan yüz maskesi cildin kurumamasını sağlayacaktır. Suda kaynamış neem yaprağı kullanmak bile cildinizin tonunu almanıza ve siyah noktaları gidermenize yardımcı olabilir.

Akne İzleri ve Pigmentasyonu Temizler

Bu amaçla neem kullanmak basittir. Yapraklar yumuşayana ve rengine dönene kadar yarım litre sudaki yaklaşık 20 neem yaprağı karışımını kaynatın (su da yeşile dönmelidir). Süzün ve bir şişede saklayın. Bir pamuk topunu içine batırarak ve her gece yüzünüzü silerek cilt sıvısı olarak bu sıvıyı kullanın.

Düzenli kullanım sivilce izlerini ve pigmentasyonu temizleyebilir. Neem tozu da kullanabilirsiniz. Sadece tozu suyla karıştırın ve yukarıdaki ile aynı işlemi uygulayın.

Ancak cilt pigmentasyonu için neem yağı kullanmaktan emin değiliz. Dermatoloğunuza danışın.

Yüzünde neem macunu kullanmak da size sonuç verebilir. Gül suyu ile karıştırılmış neem tozu, lale ve sandal ağacı tozu bir hamur kullanın. Bir pamuk top kullanarak yüzünüze uygulayın, 20 dakika bekleyin ve durulayın.

Yaraları ve Döküntüleri Tedavi Eder

Neem yağının topikal kullanımının kronik iyileşmeyen yaraları tedavi ettiği bulunmuştur (özellikle bir Ayurveda tıbbı markası olan Haridra kapsülleri ile birlikte kullanıldığında).

Başka bir Hint çalışmasında, topikal olarak uygulanan neem ve zerdeçal bir hamurun kronik ülser ve uyuzları tedavi ettiği bulunmuştur. Yetişkinler için güvenli olsa da, çocuklar için zararlı olabilir.

Siyah Noktaların Tekrarını Önler

Siyah nokta utanç verici olabilir, ancak neem ile, muhtemelen endişelenmenize gerek yok. Neem yağını suyla inceltmek ve siyah noktalarınıza uygulamak yardımcı olabilir. Ancak 2 ila 3 damladan fazla neem yağı kullanmadığınızdan emin olun.

Bu ilacı düzenli olarak takip etmek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacak ve tekrarlarını önleyecektir.

Cilt Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Bu, antibakteriyel özelliklerine bağlanabilir. Sadece neem yağını suyla seyreltin ve bu karışımın 100 ml’sini banyo suyunuza ekleyin. Bu ilaç aynı zamanda cilt alerjilerinin tedavisine de yardımcı olur.

Akne Patlamasını Önler

Sadece 10 neem yaprağı alın ve bir miktar suda kaynatın. Çok küçük portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz. Yumuşak olduklarında, onları çıkarın ve bir hamurun içine vurun. Bunu yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Akne için neem çayı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yüz paketi aknelerin temizlenmesine ve kopmaların önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, beyaz noktalardan ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Sivilce için neem tozu da kullanabilirsiniz. Sadece tozu bir macun haline getirin ve benzer şekilde kullanın. Ve böylece neem suyu – sadece yarım litre suya 20 neem yaprağı ekleyip kaynatın. Suyu süzün ve depolayın. Temiz bir pamuk top kullanarak cildinize bu suyu uygulayın.

Kuru cildiniz varsa, bu pakete az miktarda bal ve yoğurt ekleyebilirsiniz.

Cildin Parlamasını Sağlar

Neem yaprağı ve zerdeçal hamurunun düzenli kullanılması cildinizi temizleyebilir ve bu ışıma kaybını önleyebilir. Rendelenmiş salatalık eklenmesi sadece her şeyi daha iyi yapabilir.

Bu maske aynı zamanda yüz beyazlatma için de kullanılabilir. Neem pastasını bile bir gecede yüzünüzde bırakabilirsiniz. Sadece yapraklarından bir hamur yapın ve yüzünüze uygulayın. Sırtüstü uyuyun ve yatak örtünüzü / yastığınızı kirletmemeye özen gösterin.

Kuru Cildi Nemlendirir

Tahmin et ne – neem inanılmaz nemlendirici özelliklere sahip. Kuru ciltten fazla yağlı yapmadan kurtulmanıza yardımcı olur – bu nedenle dengeleyici bir etki sunar. Neem tozunu birkaç damla üzüm çekirdeği yağıyla karıştırın ve yüzünüze uygulayın.

Kaşıntı için cilt için neem kullanabilirsiniz. Cildinizi nazik bir neem sabunla temizlemek veya bölgeyi neem çayla yıkamak (neem çay poşetlerini suya batırmak ve kullanmak) tahrişten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ciltte Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Neem’deki bileşikler, cildin yüzey altındaki patojenlerle savaşmasına yardımcı olan ve böylece cildi daha uzun süre esnek ve genç tutan, yenileyici özelliklerini verir.

Yüzünüze seyreltilmiş neem yağı uygulamak veya yüz paketlerinize neem tozu eklemek yaşlanma belirtilerini geciktirebilir ve cildinizi sağlıklı tutar.

Sedef Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Neem yağı sedef hastalığı için harikalar yaratıyor. Bu hastalıkla ilgili en yaygın sorun kuruluk ve ölçeklendirmedir. Neem yağı kaşıntı ve tahriş kurtulmak yardımcı olur. Ayrıca cildin nemli kalmasına yardımcı olur, böylelikle kuruluğu ve ölçeklendirmeyi azaltır.

Yağın antibakteriyel özellikleri ayrıca diğer deri enfeksiyonlarının (ekzema gibi) gelişmesini de önler.

Göz Altı Koyu Halkaları Ortadan Kaldırır

Neem, pigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olur ve nemlendirici bir madde olarak işlev görür ve bu nedenle bu soruna mükemmel bir çözümdür.

Neem tozunu suyla karıştırın ve gözlerin altına uygulayın. Gözlerinin içine girmediğinden emin ol. 15 dakika sonra yıkayın. Farkı görmek için bunu her gün yapın.

Saça Faydaları Nelerdir?

Neem yapraklarının saç için kullanılması size harika sonuçlar verebilir. Ve neem tozu bile saçlar için iyidir. Antimikrobiyal ve bağışıklık artırıcı özellikleri saçınızı sağlıklı tutar.

Saç Büyümesini Artırır

Neem’in rejeneratif özellikleri saç dökülmesini azaltmada yardımcı olur. Saç derinize neem yağı ile masaj yapmak, saç derisindeki kan dolaşımını artırabilir ve saç büyüme hızının artmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca neem yağını sevdiğiniz taşıyıcı yağlardan herhangi biriyle (zeytinyağı, hindistan cevizi, jojoba vb.) karıştırabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile neem yaprağı kullanmak saçınız için daha büyük faydalar sağlayabilir. Kaynamış neem yumuşak ve püre haline gelinceye kadar yaprakları ve hindistancevizi yağı ile karıştırın. Yağ karışımını saçınıza ve şampuanınızı 1 saat sonra her zamanki gibi uygulayın.

Neem pastası bile harikalar yaratıyor – ve neem pastasını saçınıza nasıl uygulayacağınızı merak ediyorsanız, işte budur – bazı taze neem yapraklarını bir macuna öğütün. Gerekirse biraz daha su ekleyin. Pastayı saçınıza, kökten uca ve kafa derisine uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

Saçınızı neem suyuyla yıkamanın da istenen etkileri olabilir.

Kuru ve Kabarık Saçları Düzeltir

Neem’in kuru cildi nemlendirmek için nasıl kullanılabileceği gibi, kuru ve kabarık saçları düzeltmek için de kullanılabilir. Su ve bal karışımıyla kaynatılmış neem yaprağı ezmesi hazırlayın. Saça uygulayın ve ardından düzenli bir saç yıkama ile takip edin. Kuru saçlarınız iyi şartlandırılmış, kepeksiz ve kabarık olmayacaktır.

Neem tozu saç için nasıl kullanılacağını merak ediyor musunuz? Peki, sadece suyla karıştırılmış bir toz ezmesi hazırlayın ve buna birkaç damla zeytinyağı veya badem yağı ekleyin. Pastayı kafa derinize uygulayın. Bu, kepeklerle savaşmaya ve saçınızı yumuşatmaya yardımcı olur. Yağlı bir saç deriniz varsa, yağdan kaçınabilirsiniz.

Saç Derisi Sağlığını Geliştirir

Neem tozu, amla tozu, shikakai tozu, su ve limon suyu ile karıştırılarak saçınızı derinlemesine ve saç derisi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan başka bir saç maskesi yapılabilir. Bunu saçınıza uygulayın ve normal şampuanınızla yıkamadan önce 30 dakika bekletin.

Paket içerisindeki bileşenler, saçın nemini koruyarak ve kuruluğu önlerken kafa derisi problemlerini uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Kelliğin Önlenmesine Yardımcı Olur

Çoğumuz kellik kozmetik bir konu olduğuna inanıyoruz. Ancak daha az bilinen gerçek şu ki, kellik aynı zamanda ağır ilaçlar ile yapılan uzun süreli tedavilerin bir sonucu olabilir. Ve bu kellik vakaları neem kullanılarak iyileştirilebilir.

Neem saçları güçlendirir ve ayrıca kaybolan saçları geri kazanabilir.

Bununla birlikte, bu konuda doktorunuza danışın. Neemin saç maskesi olarak kullanılması ve durulama suyu olarak neem suyunun saç büyümesini arttırması. Neem ayrıca saçın uzamasını sağlamak için kafa derisinin normal çalışmasını tetikler.

Neem’in faydalarını gördünüz. Şimdi neem nereden alacağınızı merak ediyorsanız…

Nereden Alabilirim?

Neem yapraklarını tedarik etmenin en basit yolu, mahallenizdeki ağacı aramaktır. Neem ağacı bulamazsanız, en yakın markete gidebilirsiniz. Ancak ondan önce, neem fidanı diktiğinizden emin olun.

Çevrimiçi olarak neem yağı ve gargara satın alabilirsiniz. Ancak yine de takviyeler FDA tarafından yönetilmediğinden organik, GMO olmayan, GMP ve üçüncü taraf test edilen ürünleri arayın.

Neem tabletlerinin / takviyelerinin bile benzer yararları olduğu söylenir. Neem tabletlerinin cilt için özellikle faydalı olduğuna inanılmaktadır (yine de doktorunuza danışın).

Dozlama ile ilgili olarak, belirli bir kılavuz yoktur, bu nedenle doğal tıp veri tabanı araştırma bilgilerini gözden geçirmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Neem’in ne gibi yararları olduğunu gördük, ancak dikkate alınması gereken bazı yan etkileri var.

Yan Etkileri Nelerdir?

  • Çocuklar İçin Güvensiz

Neem yağının ağızdan tüketimi, bebeklerde ve çocuklarda ciddi zararlara neden olabilir. Yan etkiler; kusma, uyuşukluk, koma, beyin bozuklukları ve bazı durumlarda ölüm bile olabilir.

  • Hamile ve Emziren Kadınlar İçin Güvensiz Olabilir

Hamile kadınlar söz konusu olduğunda neem düşüklüğe neden olabilir. Emziren kadınlar için yeterli bilgi yoktur. Dolayısıyla, kullanımından kaçının ve güvende kalın.

  • Otoimmün Hastalıklar

Neem, bağışıklık sisteminizin çok aktif olmasına ve multipl skleroz gibi bazı otoimmün hastalıklara yol açmasına neden olabilir. Otoimmün bir hastalığınız varsa kullanmaktan kaçının.

  • Diğer hastalıklar

Neem kan şekeri azaltabildiğinden, kan şekeri ilacı kullanan kişilerde çok fazla şey yapabilir. Neem ayrıca kısırlığa da neden olur. Ayrıca, bir organ nakli veya herhangi bir ameliyattan en az 2 hafta önce neemden kaçınmanız önerilir.

Sonuç

Hayatını daha iyi hale getirebileceğinden emin değil mi? Neem’i hayatının bir parçası yap. Sadece kendinize daha sonra teşekkür edersiniz.
Ve bize bu yazıyı nasıl beğendiğinizi söyleyin. Sadece aşağıdaki kutuya yorum yapın.

Uzmanların Okuyucuların Sorularına Cevapları

Neem yapraklarının banyo suyunda kullanılması nasıl yardımcı olur?

Sivilce ve cilt enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olur ve hatta vücut kokusunu giderir.

Neem neden acıdır?

Kompozisyonundan dolayı. Neem, triterpen adı verilen çok sayıda kompleks bileşik içerir. Bunlardan bazıları protoliminoidleri, liminoidleri, nimbidin, nimbin ve nimbidiol’ü içerir.

Neem yaprak ham alabilir miyim?

Evet.

Her gün neem suyu içmenin faydaları nelerdir?

Bu yazıda bundan bahsettiğimiz faydalar. Boş bir midede birkaç neem yaprağı olması bile yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.