Şifalı Bitkiler

Neem Ağacı Yaprakları Yenir mi? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Günümüzde bile tıp pratisyenleri, sindirim sorunlarını hafifletmek, karaciğer hastalıklarını ve diyabeti yönetmek ve muhtemelen kanser riskini azaltmak için neem yapraklarını veya özütlerini reçetelerimize yazmaktadırlar.

Neem yaprakları, azadiraktin ve nimbin gibi aktif bileşenlerde nispeten bol miktarda bulunur. Bu moleküller size kepeksiz kıllar, sivilce olmayan ciltler, plaksız dişler ve ülser içermeyen bir mide verebilir. Neem yapraklarının sıtmaya ve ateşe karşı etkilerinin araştırılması daha fazla dikkat çekmektedir.

Neem’in neden bu kadar güçlü olduğunu anlamak için aşağıdaki bölümleri inceleyin. Neem yaprağı ile ilgili birkaç efsaneyi destekleyen ilginç kanıtlar da bulabilirsiniz.

Neem Ağacı Yaprakları Tedavi Eder mi?

Ayurveda, Unani, Homeopati ve modern tıp gibi dünyadaki çeşitli tıp okulları, neem’in tıbbi değerini tanır. Yaprakları, çiçekleri, tohumları, meyveleri, kökleri ve kabuğu, iltihabı, enfeksiyonları, ateşi, cilt hastalıklarını ve diş hastalıklarını tedavi etmek ve kanser riskini azaltmak için kullanılmıştır.

Neem’in farklı bölümlerinden yaklaşık 140 (veya daha fazla) bileşik izole edilmiştir. Yaprakları nimbin, nimbanen, C vitamini ve birkaç flavonoid içerir. Vücudunuzdaki toksik ara maddeleri ve serbest radikalleri ortadan kaldırabilir.

Araştırmalar ayrıca bu aktif bileşenlerin vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Proinflamatuar bileşikler üreten genleri küçültürler ve antikanser ajanları olarak iyi çalışırlar.

Neem yaprakları, anti-enflamatuar, anti-diyabetik, antiülcer, antimalarial, antiseptik, antimikrobiyal, antioksidan ve antikanser özelliklerini gösterir.

Sağlığınızı nasıl iyileştirebileceklerini anlamak için sonraki bölümü okuyun.

Neem Yaprakları Sağlığınıza Nasıl Yararlı Olur?

Neem yaprakları, antioksidan aktivitelerinden dolayı kalp, cilt ve karaciğer ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Patojen bakteri, mantar ve virüslere karşı etkilidirler. Yaprak özleri, diyabeti yönetmek için de popüler bir seçenek olabilir.

Antioksidan Etkileri

Çalışmalara göre, neem yaprağı, çiçeği ve kabuğunun özleri baskın antioksidan özelliklere sahiptir. Bu etkiden azadiraktin ve nimbolid gibi polifenoller sorumludur. Vücudunuzdaki serbest radikalleri temizler ve hayati dokulara ve organlara zarar vermelerini önler.

Bu nedenle, neem yapraklarının veya özlerinin kullanılması, ateroskleroz, kanser, diyabet, siroz ve diğer enflamatuar rahatsızlıklar riskini azaltabilir. Kurumuş neem yapraklarının, hayvan çalışmalarında bağışıklığı arttırdığı da gösterilmiştir.

Diyabet ve Hipoglisemiyi Yönetmeye Yardımcı Olur

Bazı hayvan çalışmaları, neem yapraklarının anti-diyabetik etkisini doğrulamaktadır. Diyabet ile ilgili deneklerde, vücut ağırlığının kg başına 250 mg neem yaprağı ekstraktının glikoz seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur.

Yaprak kimyasalları, glikoz metabolizmasında yer alan enzimlerin aktivitesini baskılar. Kan dolaşımına salınan glikoz miktarını kontrol eder, böylece şeker seviyelerinde ani yükselmeleri önler.

Bazı çalışmalar bu ekstrelerin pankreastaki insülin üreten hücreleri yeniden üretebileceğini iddia ediyor. Neem ağacı yaprakları ayrıca kolesterolü (trigliserit) ve kreatinin seviyesini düşürür. Bu şekilde, kalp, pankreas, karaciğer ve böbrekleri diyabet kaynaklı enflamasyondan koruyabilirler.

Sivilce ve Cilt Sorunlarını İyileştirir

Neem yaprağı ekstreleri, geleneksel tıptaki kaynatıcı ve kabarcıklar üzerine harici olarak uygulanır. Genellikle sivilce karşıtı ürünlerde kullanılırlar. Neem ile birlikte, kutsal fesleğen, meyankökü ve yeşil çay özütleri, sivilceye neden olan bakterileri önleme potansiyeli ile tanımlanmıştır ( Staphylococcus epidermis ve Propionibacterium ).

Neem yapraklarının kümes hayvanları ve kaynaşmaları, septik yaraları, saçkıranı, egzamayı ve kurtçuk bulaşmış yanıkları ve yaraları tedavi etmek için kullanılır. Aktif neem bileşikleri, sporcu ayağı ve apseler de dahil olmak üzere birçok mantar ve bakteri cilt enfeksiyonunu tedavi edebilir.

Karaciğerinizi Korur

Nedi’nin azadiraktin de dahil olmak üzere biyoaktif bileşenleri, karaciğerde etkili (hepatoprotektif) özelliklere sahiptir. Hayvan denekler, bu ekstrelerle tedavi edildiklerinde, iltihaplı karaciğer enzimleri seviyelerinde bir azalma olduğunu göstermektedir.

Neem ağacı yaprakları, bilirubin ve protein seviyelerindeki değişiklikleri önleyebilir ve bu da karaciğerde hasara neden olabilir. Bu nedenle, aşırı dozda, aşırı dozda anti-tüberküloz ilacı ve jenerik parasetamol türevlerinin neden olduğu karaciğer hasarlarını tedavi etmek için ekstreleri kullanabilirsiniz.

Antienflamatuar Özelliklere Sahip

Klinik çalışmalar, neem yapraklarının 200 mg / kg dozunda anti-enflamatuar etkilerini göstermektedir. Nimbidin gibi fitokimyasallar, bağışıklık sistemi hücrelerinin (örneğin, makrofajlar, nötrofiller) iltihaplanmalara cevap olarak işlevlerini baskılar.

Yapraklar çalışma deneklerinde ateş, ağrı ve şişliği (ödem) azaltabilir. Hasarlı dokularda hücre ölümünü önler ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü indüklerler. Bu nedenle, neem özleri cilt, kalp, karaciğer ve böbreklerin enflamatuar hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.

Antimikrobiyal Etki Sergiler

Neem ağacı kabuğu, yaprak, tohum ve meyve özleri, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle incelenmiştir. Yapraklar gıda kaynaklı patojenler üzerinde önemli bir etki göstermiştir. Onları ağızdan tüketmek endodontik bakteri ve mantarları öldürebilir. Aspergillus , Cladosporium , Alternaria ve ilgili mantar türleri, neem yapraklarına karşı özellikle hassastır.

Bu yapraklar ayrıca antiviral etkilerinden dolayı da incelenmiştir. Deneysel çalışmalara göre, viral replikasyon döngüsüne müdahale ediyorlar. Bu, virüsün etkisizleşmesine neden olur ve konakçıdaki yeni virüs verimini azaltır. Basitçe söylemek gerekirse, neem özütleri viral bir enfeksiyonun ciddiyetini etkili bir şekilde azaltabilir.

Diş Sağlığında Kullanılır

Neem yapraklarının ana aktif bileşenleri olan Nimbidin, azadiraktin ve nimbinin antibakteriyel özelliklerinden sorumludur. Onlar da bu ağacın kabuğunda bulunurlar. Bunların her ikisi (neem yaprağı ve ağaç kabuğu), birçok diş macunu ve diş macununda kullanılır.

Diş ve diş etlerinde yaşayan bakteri ve mantarları yok ederler. Bu nedenle ekstreler diş eti iltihabını, diş çürümesini, ağız ülserlerini, diş çürümelerini ve plağı rahatlatabilir. Bazı neem ürünlerinin (ince dallar, yağ, jel kreması, gargaralar, vb.) Ağız kanserlerini yönetmede yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Sıtma ve Paraziter Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olur

Bu bitkinin antimalarial ve antiplazmodik etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmalar neem özlerinin malarial parazit sayısını% 50 oranında azalttığını göstermektedir. Bu ekstrelerde bulunan Azadirachtin ve limonoitler etkilenen bireylerde Plasmodium berghei ve  Plasmodium falciparum’u ortadan kaldırır.

Ancak, birkaç çalışma bu parazitlere karşı etkisiz olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, neem yapraklarının etkinliğini ve güvenliğini bir antimalarial ilaç replasmanı olarak kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kanser Tedavisine Yardımcı

Neem tohumlarının, yapraklarının, çiçeklerinin ve meyvelerinin ekstreleri farklı kanser türlerine karşı antitümör etkileri göstermiştir. Fitokimyasalları, hücre çoğalmasını inhibe eder ve kanser hücrelerinde hücre ölümüne neden olur. Ayrıca tümörlerin göçüne karşı bağışıklık tepkinizi de arttırır.

Neem yaprağı ve tohumlarındaki flavonoidler, terpenoidler, tanenler, kumarinler, proteinler ve polisakaritler, bu antikanser etkilerine bağlanmıştır. Antioksidan, antienflamatuar ve sitotoksik özelliklere sahiptirler. Bu nedenle neem rahim ağzı, yumurtalık, meme, mide, oral, kan, prostat ve karaciğer kanserlerinin tedavisine yardımcı olmak için en çok araştırılan bitkisel ilaçlardan biridir.

Kanıt yetersiz olsa da, neem yapraklarının sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ülseri, bağırsak iltihabını ve az miktarda alındığında diğer ilgili sorunları azaltır.

Neem vücudumuzun hemen hemen her organ sistemini iyileştirdiğinden, bugüne kadar çeşitli neem ürünleri üretildi. İhtiyaçlarınıza neyin uygun olduğunu bilmek için bir sonraki bölüme geçin.

Neem Yaprakları Nerelerde Kullanılır?

Neem özleri kozmetiklere , saç bakımlarına ve diş bakım ürünlerine eklenir.

Neem yağı, sabunlar, kremler, şampuanlar, diş macunu, diş merhemleri vb. Pazarda yaygın olarak bulunur. Neem yağı, tırnak renkleri ve yüz kremleri gibi saflaştırılmış kozmetiklere eklenir. Bazı kepek önleyici ve bit-karşıtı ürünler de neem içerir.

Ayrıca topikal olarak neem yaprağı bir macunu yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Sivilce, lekeler, enfekte yaralar ve kabarcıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak bunu yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Neem yağı ekstraksiyonundan sonra elde edilen artıklar ‘ neem kekleri ‘ yapmak için kullanılır Karbonhidrat, lif, yağ ve kül bakımından zengindirler.

Bilim adamları, neem keklerin gübreler olarak eşsiz bir potansiyel olduğunu bildiriyorlar. Bu sıkıştırılmış kekler azot, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Şeker kamışı ve sebzeler gibi nakit ürünler için gübre olarak kullanılmaktadır.

Aktif limonoidlerin varlığı nedeniyle, neem kekleri toprağa sürülürken bitki köklerini nematod ve beyaz karıncalardan korur.

Neem: Evcil Hayvan Dostu Bir Bitki

Veteriner hekimliği, hayvanlarda çeşitli hastalıklara karşı neem özleri kullanır. Neem kümes hayvanları ve macunları kurtçukları, boynuz sineklerini, sümük böceklerini, kan emici sinekleri vb. öldürür.

Azalanraktin de dahil olmak üzere aktif fitokimyasallar, bu zararlıların büyümesini ve evcil hayvanlara ve sığırlara bulaşmasını önler.

Vücutlarına uygulanırsa, neem ezmesi bir uçucu kovucu görevi görür ve enfekte olmuş yaraları iyileştirir.

Bu tür güçlü insan ve hayvan uygulamalarında, neem yapraklarının terapötik önemi sadece artmaktadır.

Ancak, birkaç çalışma bu ekstrelerin kullanılmasının olumsuz olduğunu bildirmiştir. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

Neem Yapraklarını Kullanmak Güvenli mi? Yan Etkileri Nelerdir?

Uzun süre neem yaprağı veya yaprağı önerilmez. Anekdot kanıtı, bu tür insanlardaki böbrek yetmezliğini yapacağını yazmaktadır. Neem yağı tüketmek de yetişkinler ve çocuklar için güvenli olmayan / toksik olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, çeşitli hayvan çalışmaları ve klinik denemeler, yalnızca belirli dozlarda olmasına rağmen neemin güvenli olduğunu doğrulamıştır.

Bu nedenle, sadece tıbbi gözetim altında neem yapraklarını veya türevlerini almak en iyisidir.

Cildinizde / yüzünüzde neem kullanıyorsanız, bir yama testi yapın. Önkol / bacağınızdaki bir deri parçasına neem ürünü az miktarda uygulayın. Bir reaksiyon / alerji oluşup oluşmadığını kontrol etmek için 24 saat bekleyin. Kızarıklık, şişme veya herhangi bir rahatsızlık görürseniz doktorunuza danışın.

Ayrıca, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için neem ürünlerinin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu durumlarda, tıbbi onayı olmadan neem yutmaktan veya kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Özet

Eski ve modern araştırmalar neem yapraklarının sağlığa faydalarını vurgulamaktadır. Yapraklar güçlü antioksidan, antienflamatuar, antimalaral, antidiyabetik, antipiretik ve antikanser etkilere sahiptir. Kalp, karaciğer, cilt, saç, gözler, beyin, dişler ve bağırsaktaki faydalarını en üst düzeye çıkarmak için bunları küçük, düzenli miktarlarda kullanın.

Ancak, olumsuz etkilerinden sakının. Kullanmaya başlamadan önce neem yapraklarının güvenliği ve dozu hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Ayrıca yorumlar bölümünden bize ilgili soru ve önerileri de gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.