Beslenme, Sağlık, Sorular Cevaplar

Korona Virüsüne Karşı Hangi Besinler Tüketilmeli?

Aralık 2019’da Çin’nin Wuhan şehrinde ortaya çıkan bu virüs dünya gündemine bomba gibi oturdu. Türkiye’de de ortaya çıkan bu virüse karşı kendimizi ve yakınlarımızı hazırlamaya başladık. Bağışıklık sistemizi güçlendirdiğimizde bu virüsü kolay bir şekilde yeneceğimizi tüm dünya söylemekte. Şimdi gelelim Koronavirüsüne karşı hangi besinleri neden tüketmeliyiz detaylıca inceleyelim.

Korona Virüsüne Karşı Propolis

Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolis kullanarak bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Önemli olan burada propolisi güvenli denilebilecek markalardan satın almanızdır. Alkolde ve suda çözünen propolislerden kullanabilirsiniz. Ağır tatlılar asla tüketilmemeli. Nedeni ise makalemizin devamında.

Korona Virüsüne Karşı Sebzeler, Baklagiller

Lektin nedir?: Lektin protein yapıda ve bağlayıcı özelliği ile tanınan bir maddedir. Lektin tohumlarda yoğun şekilde bulunur sebebi ise bitkinin tohumlarını koruma isteğidir. Çünkü tohumlarda bulunan lektin onları böcek ve zararlı organizmalardan korur.

Koronavirüsü vücuda girdikten itibaren özellikle şekere tutunur ve burada üremeye başlar. Bunu engellemek için lektin ağırlıklı beslenerek hücrelerimizi tutunmasını engelleyebiliriz. Şekere tutundukları için risk gurubunda şeker hastaları kendilerini 1. sırada bulur. Lektin baklagiller, tahıllarda daha çok bulunur.

  1. Yeşil Mercimek
  2. Fasulye
  3. Barbunya
  4. Kamut
  5. Pirinç
  6. Patlıcan
  7. Domotes

Bal sebzeler tüketilebilir ağır tatlılar tüketilmemeli.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar ortamdaki virüsleri öldürmeye yardımcıdır.

  • Kekik
  • Lavanta
  • Kafur

Antibakteriyal özelliğe sahiptir. Korona Virüsün direncini kırar. Pentenil halkalı yağ asitleri hücrenin ecm kapatır. Virüse karşı hücrede bariyer oluşturur. Sıcak suya uçucu yağ eklenerek bulunan ortamdaki mikropları öldürür.

Korona Virüsüne Karşı Bol Sıvı ve Çay Tüketilmeli

Özellikle kekik çayı ve ıhlamur çayı başta olmak üzere her türlü çayı tüketebilirsiniz. Korona Virüse hazırlık için bol bol sıvı tüketmeyi unutmayınız.

Ölümcül koronavirüsüne karşı nasıl temiz kalmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.