Sağlık, Şifalı Bitkiler

Karabiberin Zararları ve Yan Etkileri

Karabiber, çeşitli sağlık bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan eski bir ilaçtır. Hindistan’a özgüdür ve çeşitli yemeklere lezzet katmak için popüler olarak kullanılır.

Ancak, mide sorunları da dahil olmak üzere bazı ciddi sağlık komplikasyonlarına sahip olabileceğinden, tükettiğimiz karabiber miktarına dikkat etmeliyiz.

Bu yazıda, karabiberin zararları ve yan etkilerini araştırdık.

Karabiberin Zararları Nelerdir?

Mide Sorunlara Neden Olabilir

Gastrointestinal Sorunlara Neden Olabilir

Çalışmalar karabiberin gastrik mukozal hasara neden olabileceğini göstermektedir. Karabiber ile tatbik edilen bir denekte mide kanaması semptomları görülmüştür. Çalışma, baharatların (karabiber de dahil olmak üzere) uzun vadeli güvenliğinin daha fazla çalışılması gerektiğini belirterek sona ermektedir.

Karabiber içerisindeki piperin (aynı zamanda en yararlı bileşiklerinden biridir) keskin, ‘yanan’ bir tat bırakabilir. Bu karabiber sadece bir karakteristik olmasına rağmen, aşırı tüketerek boğazınızda ve midenizde benzer bir yanma hissi bırakabilir.

Karabiber Bazı İlaçların Emilimini Arttırır

Karabiberin zararlarından biride bazı ilaçların emilimini arttırır. Bunlar arasında hepatik metabolizmayı artıran ve alerjilere karşı savaşan antihistaminikler de vardır.

Piperin biyoentanserin ilaç emilimindeki rolünü oynar. Eğer bir ilaç zayıf bir şekilde emilirse, bu faydalı olabilirse de, bazı ilaçların aşırı emilimini tehlikeli derecede yüksek seviyelere çıkarabilir.

Bazı İlaçlar ile Etkileşime Girebilir

Karabiberdeki piperin, birlikte katıştırılmış ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu, bazı durumlarda faydalara yol açsa da, olumsuz etkilere de neden olabilir. Bunun nedeni, piperin, bazı metabolik enzimlerin ve taşıyıcıların aktivitesini inhibe edebilmesi veya uyarabilmesidir.

Piperinin ayrıca karbamazepinin metabolizmasını engellediği bulundu (epilepsi için kullanılan ilaç).

Bileşik ayrıca vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasında rol oynayan önemli bir vücut enzimi olan CYP3A’nın aktivitesini de inhibe eder. Bu karabiberin bu özelliği vücutta zararlı toksinlerin birikmesine neden olabilir.

Gebeliği Etkiler

Gebeliği Etkiler

Bilimsel topluluk hamilelikte karabiberin zararlarından çok fazla bahseder. Onun keskinliği bebeğin vücudunda yanma hissine neden olabilir.

Bir dişi fare çalışmasında, karabiber içindeki piperin, bazı üreme olaylarına müdahale ettiği bulunmuştur. Aynı zamanda farelerde çiftleşme performansını ve doğurganlığı azalttı.

Uzun farelerde piperin (farklı bir karabiber çeşidi) dişi sıçanlarda yapılan çalışmalarda gebeliği %80 önlediği bulundu. Bileşik kontraseptif aktivite gösterebilir ve araştırmalar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmasına karşı tavsiyede bulunur.

Piperin ayrıca kadınlarda uterus kasılmalarını da engelleyebilir. Bu doğum veya hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir.

Erkek Doğurganlığını Etkiler

Piperin erkek doğurganlığını da etkileyebilir. Bir sıçan çalışmasında, bileşiğin spermlere zarar verdiği bulunmuştur. Epididimdeki zararlı radikal konsantrasyonunu arttırdı (spermin depolandığı erkek üreme sisteminde bir kanal).

Cilt Kızarıklığına Neden Olur

Bu konuda sınırlı araştırma var. Bir çalışma, karabiberten izole edilen bir bileşik olan kozmoperinin, vasküler engorgemente bağlı olarak deride kızarmaya neden olduğunu belirtir (vasküler doku kan ve diğer sıvılarla dolduğunda). Buna cilt karıncalanma hissi de eşlik eder.

Hapşırmaya Neden Olur

Hapşırmaya Neden Olur

Bu ciddi bir yan etki olmayabilir, ancak farkında olmak önemlidir. Karabiberdeki piperin tahriş edicidir. Karabiber kokusunun solunması, nazal mukoza zarındaki sinir uçlarını tahriş edebilir. Burun tahriş edici atmak istediği için hapşırmanıza neden olur.

Karabiber yemeklerde popüler ve yaygın bir baharattır. Ancak, ne zaman sahip olduğunuzu bilmemiz için – bazı yan etkilerinin ciddi olabileceği gibi.

Sarılmadan önce, ideal karabiber dozajını tartışmak istiyoruz. Bu şekilde, yan etkilerin önlenmesinde dikkatli olabilirsiniz.

Karabiberin Güvenli Dozajı Nedir?

Piperin dozu için resmi bir öneri yoktur. Ancak piperin, karabiberin %0,4 ila %7’sini oluşturur. Bu, 1 gram piperin almak için yaklaşık altı çay kaşığı karabiber tüketmeniz gerekir. Bu pek mümkün değil.

Bu nedenle, karabiber kullanarak sadece normal gıda miktarlarında tutun.

Sonuç

Karabiber sağlıklıdır. Aşırı zorlama olasılığı düşük olsa da (keskin tadı verildiğinde) sorunlara neden olabilir. Bu nedenle normal gıda miktarlarına sadık kalın.

Hamile veya emzikli kadınlar ve mide-bağırsak veya doğurganlık sorunu olan herkes karabiberden uzak durmalıdır. Ayrıca doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Karabiberin kaçırdığı herhangi bir olumsuz etkisi var mı? Aşağıdaki kutuya bir yorum yazarak bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.