Şifalı Bitkiler

İncirin Cilt, Saç ve Sağlığa Faydaları

İncir, insanlar tarafından tüketilen en eski meyveler arasındadır. Hatta bazı akademisyenler Havva’nın yol açtığı yasak meyvenin bir elma değil incir olduğuna inanıyorlar. İlginç, değil mi? İncirin Kleopatra’nın en sevdiği meyve olduğunu biliyor muydun? Bunun nesi özel, merak ediyorsun değil mi? Nereden başlayayım? İncirin hikayesi ve sonsuz yararları. İncirin faydalarının çoğunu burada bir araya getirmeyi başardık. Bir göz atın.

İncir nedir?

İncir, Dut ailesi veya Moraceae üyesi olan Ficus ağacında yetişen meyvelerdir. Bilimsel isimi Ficus carica.

İncir, yerel dillerde çeşitli isimlerle bilinir. Hintçe’de ‘Anjeer’, Telugu’da ‘Athi Pallu’, Tamil ve Malayalam’da ‘Atti Pazham’, Kannada’da ‘Anjura’ ve Bengalce’de ‘Dumoor’ olarak adlandırılıyorlar.

İncir ağacı yaprak döken bir ağaç ve 7-10 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Düz beyaz bir kabuğa sahiptir. İncir ağaçları, taze ve derin toprağı olan kuru ve güneşli bölgelerde yabani olarak yetişir. Ayrıca kayalık bölgelerde yetişme eğilimindedirler ve daha az verimli topraklarda bile ayakta kalabilirler.

İncir ağaçları 100 yıla kadar yaşayabilir ve ağacın yüksekliğini geçebilecek uzun ve kıvrımlı dallara sahiptir.

İncir, Orta Doğu ve Batı Asya’ya özgüdür ve şimdi dünya genelinde ekilmektedir. İncir ağaçları, Asya ve Kuzey Amerika’nın çeşitli yerlerinde vatandaşlığa geçmiştir.

İncir, pek çok tek tohumlu meyvenin doruk noktasıdır ve 3-5 santimetre büyüklüğünde büyür. Büyürken yeşil renk alırlar ve olgunlaştıklarında mor veya kahverengiye dönerler.

Botanik olarak, incire meyve denemez. Bu, çiçeklerin içten büyümesiyle, sapın bir kısmının bir kese içine uzandığı anlamına gelen bir syconium’dur.

İncir eşsiz bir tada ve dokuya sahiptir. Meyvenin pürüzsüzlüğü ve tohumlarının gevrekliği yemek için güzel bir kombinasyon oluşturur. Kuru incir yıl boyunca, taze incir ise haziran-eylül ayları arasında bulunur.

İncirler oval veya armut biçimlidir ve beyaz, yeşil, kırmızı, sarı, mor ve siyah renklerde gelir. Bunları çiğ ve taze yiyebilir, kurutulmuş ya da çeşitli tariflere dahil edebilirsiniz (bunlardan bazıları bu makalede bahsedilir).

İncir, dünyanın birçok yerinde egzotik olarak kabul edilir. Olgunlaşmadan sonra tatlı ve suludurlar ve lezzetleri renklerine bağlıdır.

Basit bir meyve ama bilmesi ve öğrenmesi gereken çok şey var. Öyle değil mi? Zamanda geriye gidip incirlerin kökeni ve tarihini öğrenerek daha ilginç hale getirelim.

İncir Tarihi

‘İncir’ ismi ‘ficus’ denilen Latince bir kelimeden ve ‘feg’ denilen eski bir İbranice adından gelir. İncirlerin hasat edilen ve ekili olan ilk meyveler olduğu bilinmektedir. Hindistan ve Türkiye’ye yerli ve 1500’lerde Amerika’ya geldiler.

İncir kalıntılarının neolitik kazılarının M.Ö. 5000 yıllarına dayandığı keşfedildi. Hatta İncil’de barış ve refah işareti olarak da bahsedilir.

İncirler, Orta Doğu ve Avrupa’da yaygın olarak ekildi ve 1500’lerin ortalarında Çin’e ulaştı. Kaliforniya’da dünyaca ünlü incir bahçeleri, 19. yüzyılın sonlarında İspanyol misyonerler tarafından ekilmiştir.

İncirler, MÖ 3000 yıllarında Asurlular tarafından tatlandırıcılar olarak kullanıldı. İncir bitkisinin, insanlar tarafından yetiştirilen ilk bitki olduğu bilinmektedir.

Aristo, eserlerinde Yunanistan’da incir yetiştiriciliğini tanımladı. İncir ayrıca Romalılar için ortak bir yiyecek kaynağıydı. Yunanlılar ve Romalılar meyveleri Akdeniz bölgesinde yayarlar.

Bunlar incir tarihinin bazı ilginç haberleriydi dostum. Şimdi, çok çeşitli incir hakkında bilgi edinelim.

İncir Türleri

Beş yaygın incir çeşidi vardır. Her tip lezzet ve tatlılık bakımından çok farklıdır. Onlar:

1.Siyah Misyon – Siyah Misyon incir dışında siyahımsı-mor ve içide pembe. İnanılmaz tatlılar ve şurubu bile yok ediyorlar. Lezzeti arttırmak için tatlı olarak yemek veya pasta veya kurabiye tariflerinde karıştırmak için mükemmeldirler.

2.Kadota – Kadotas mor eti yeşildir. Bütün incir çeşitleri arasında en az tatlıdırlar. Çiğ yemek için mükemmeldirler ve ayrıca bir tutam tuzla ısıtılırlarsa iyi tat alınır.

3.Calimyrna – Calimyrna incirinin dış kısmı yeşilimsi sarı, iç kısmı ise amber renklidir. Başka bir incir türüne kıyasla daha büyüktür ve benzersiz ve güçlü bir fındık tadına sahiptir.

4.Brown Turkey – The Brown Turkey incirlerinin mor derisi ve kırmızı eti vardır. Lezzetleri diğer incir türlerine göre hafif ve daha az tatlıdır. Salatalarda iyi çalışırlar.

5. Adriyatik – Adriyatik incir açık yeşil bir cilde sahiptir ve iç kısmı pembedir. Bu incir genellikle incir çubukları yapmak için kullanılır. Ayrıca çok açık renkli olduklarından beyaz incir olarak da adlandırılırlar. Son derece tatlıdırlar ve basit bir meyve tatlısı olarak çıkarılabilirler.

İncir hakkında çok şey öğrendik. Bizim için iyi olan yanlarını öğrenmenin zamanı geldi. Vites arttırarak işte başlıyoruz.

İncir Senin İçin İyi mi?

İncir senin için mükemmel. Lif bakımından zengindir ve magnezyum, manganez, kalsiyum, bakır, potasyum ve K ve B6 vitaminleri gibi birçok temel mineraldir.

Sana daha şaşırtıcı bir şey söyleyeyim. Kuru incirin besin değeri, taze incirinkinden daha fazladır. Tek bir kuru incir, yumurta yemek kadar iyidir. Taze veya kurutulmuş incir, güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.

İncirler geleneksel tıbbın önemli bir bileşenini oluşturur ve çeşitli hastalık ve problemlere karşı koymak için kurutulmuş, macun formunda kullanılır veya topraklanır.

Şimdi incirin besinsel içeriğini çözelim.

İncirin Besin Değerleri

İncir, çeşitli temel besinlerin bir güç kaynağıdır. Bitki besinleri, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindirler. Kuru incir, mineral ve vitaminlerde yoğunlaşmıştır.

İncir, zengin bir doğal şeker ve çözülebilir lif kaynağıdır. Aşağıdaki beslenme şeması size incir hakkında bilmeniz gereken her şeyi gösterir.

PRENSİPBESİN DEĞERİBKA YÜZDESİ
Enerji74 Kcal% 4
Karbonhidratlar19.18 g% 15
Protein0.75 g% 1.5
Toplam yağ0,30 g% 1
Kolesterol0 mg0%
Diyet lifi2,9 g% 7
VİTAMİNLER
folat6 µg% 1.5
Niasin0,400 mg% 2.5
Pantotenik asit0.300 mg% 6
Piridoksin0.113 mg% 9
b 2 vitamini0,050 mg% 4
tiamin0.060% 5
A vitamini142 IU% 5
C vitamini2 mg% 3
E vitamini0.11 mg% 1
K vitamini4,7 µg% 4
ELEKTROLİTLER
Sodyum1 mg0%
Potasyum232 mg% 5
MİNERALLER
Kalsiyum35 mg% 3.5
Bakır0,070 mg% 8
Demir0.37 mg% 5
Magnezyum17 mg% 4
Manganez0.128 mg% 5.5
Selenyum0.2 µg<% 1
Çinko0,15 mg% 1
BİTKİSEL BESİNLER
Karoten-ß85 µg
Lutein-zeaksantin9 µg

Şimdi, en önemli bölüm – faydaları. Liste seni şaşırtacak. Hazır ol.

İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Sindirim Sağlığını Geliştirir

İncir kabızlığı giderir ve genel sindirim sağlığını iyileştirir. Gece boyunca 2-3 incir suya batırın ve ertesi sabah onları balla tüketin, kabızlık sıkıntılarınıza veda edebilirsiniz.

Lif, sindirim için mükemmeldir ve incirler, sağlıklı bağırsak hareketine yardımcı olan ve kabızlığı gideren diyet lifi ile yüklenir. Dışkıya kütle ekler ve vücuttan düzgün geçişlerini sağlar. İncirdeki lif ayrıca ishali de tedavi eder ve tüm sindirim sistemini rahatlatır.

Yüksek lifli diyet, sindirim sisteminizi doğru bir şekilde ayarlamanız için ihtiyaç duyduğunuz şeydir ve incir sizi tam hissetmelerine ve sizi aşırı yemekten alıkoyacak şekilde sahip olması gereken bir zorunluluktur.

 Kalp Sağlığını Geliştirir

İncir, kanınızdaki trigliserit seviyesini azaltır ve kalp sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunur.

Trigliseritler kanda kalp hastalıklarının önde gelen bir nedeni olan yağ parçacıklarıdır. Ayrıca incirdeki antioksidanlar, koroner arterleri tıkayan ve koroner kalp hastalığına neden olan vücuttaki serbest radikallerden kurtulurlar.

İncir ayrıca, kalp hastalığı riskini azaltan fenoller ve omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir.

Kolesterolü Düşürür

İncirlerde, kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinen ve çözünen bir lif olan pektin bulunur. İncirdeki lif, sindirim sisteminizdeki aşırı kolesterolü temizler ve onu gidermek için bağırsaklara taşır.

İncir ayrıca serotonin üretilmesinden sorumlu B6 vitaminini de içerir. Bu serotonin ruh halinizi yükseltir ve kolesterolü düşürür.

Kuru incir, vücuttaki doğal kolesterol sentezini azaltan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini ve fitosterolleri içerdiklerinden genel kolesterolü düşürür.

Kolon Kanserini Önler

Düzenli olarak incir tüketimi kolon kanseri riskini azaltabilir. İncirdeki lif, vücuttaki atıkların hızla giderilmesine yardımcı olur, bu da kolon kanserinin önlenmesi için iyi çalışır.

İncirdeki çok sayıda tohum, kolondaki atıkları ve sümükleri toplayan ve temizleyen yüksek miktarda müsin içerir.

Anemiyi Tedavi Eder

Anemiyi Tedavi Eder

Vücutta demir eksikliği, demir eksikliği anemisine neden olur. Kuru incir, hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir içerir. Kurutulmuş incirlerin kandaki hemoglobin seviyelerini arttırdığı bulunmuştur.

Büyüyen çocuklar, ergenler, adet ve hamile kadınlar, özellikle komplikasyonları önlemek için demir seviyelerini izlemelidir. Ayrıca, hastaysanız veya ameliyat olmuşsanız, vücudunuzdaki demir seviyesini arttırmak ve problemi etkin bir şekilde ele almak için diyetinize incir ekleyin.

Diyabetik Hastalarda Düşük Şekeri Düzenler

Sadece meyve değil, yaprakların da sağlığınız için faydaları vardır. İncir yaprakları kan şekeri seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olan harika özelliklere sahiptir. Bir araştırmaya göre, incir yapraklarını da içeren diyet insüline bağımlı diyabetiklerde yemek sonrası kan şekeri artışının kontrol altına alınmasına yardımcı olmuştur.

İncir yapraklarını çay şeklinde tüketebilirsiniz. 4-5 incir yaprağını süzülmüş suda kaynatıp çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca incir yapraklarını kurutup tozunu almak için öğütebilirsiniz. Bu tozdan iki çorba kaşığı bir litre suya ekleyin ve kaynatın. İşte bu kadar! Çayınız hazır!

Meme Kanserini Önler

İncirler, en fazla miktarda lif içeren meyveler arasındadır. Ergenlik döneminde ve erken erişkinlik döneminde daha fazla diyet lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

Yüksek lif alımı, menopoz başlamadan önce% 16 daha düşük genel meme kanseri riski ve % 24 daha düşük meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

İncir özleri ve kuru incirlerin, menopoz sonrası meme kanserini önlemede yardımcı olan elementler içerdiği bilinmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

İncirlerde hepsi kemik sağlığına yardımcı olan kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. İncir kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşlandıkça başlayan kemik parçalanmalarını azaltır. Kalsiyum sağlıklı kemiklerin korunmasında çok önemlidir ve incir bunun en iyi kaynaklarından biridir.

İncir, yüksek tuzlu diyetlerin neden olduğu artmış idrar kalsiyum kaybını önleyen potasyum içermektedir. Bu kemiklerin incelmesini engeller.

Antioksidanlar Açısından Zengin

İncir, antioksidanların güç kaynağıdır ve vücudunuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hastalıklarla savaşır. Bir incir riper, içerdiği daha fazla antioksidandır.

İncir, fenolik antioksidanların zengin bir kaynağıdır. İncirdeki antioksidanlar, lipoproteinleri plazmada zenginleştirir ve onları daha fazla oksidasyondan korur.

Yüksek Tansiyonu Düzenler

Yüksek Tansiyonu Düzenler

Araştırmalar günlük diyetinize incir eklemenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. İncirdeki lif yüksek tansiyon riskini azaltırken, incirlerin potasyum içeriği korunmasına yardımcı olur.

Potasyum dışında, incirdeki omega-3’ler ve omega-6’lar da kan basıncının korunmasına yardımcı olurlar.

Hipertansiyonu Önler

Daha az potasyum ve daha fazla sodyum tükettiğinizde, hipertansiyonun önünü açarak vücudunuzdaki sodyum-potasyum dengesini bozar. İncirler, bu dengeyi potasyum bakımından zengin oldukları için geri kazanmaya yardımcı olur.

Cinsel Dayanıklılığı Arttırır

İncir, büyük bir doğurganlık ve cinsel destek olarak kabul edilir. Kalsiyum, demir, potasyum ve çinko bakımından zengindirler. Ayrıca seks hormonlarını androjen ve östrojen üretmek için gereken mineral olan magnezyum bakımından da zengindir.

İncir, sterilite, erektil disfonksiyon ve cinsel iştah gibi çeşitli cinsel işlev bozukluklarına yardımcı olur. Güçlü bir bilim desteği yoktur, ancak birçok kültürde, incirlerin doğurganlığın simgesi olduğu düşünülür. Ayrıca, kan damarlarını genişleten ve cinsel organlar dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine kan akışını artıran nitrik oksit üretimini arttırmaktan sorumlu olan bir amino asit üretirler.

Cinsel yeteneklerinizi geliştirmek için incirleri bir gece sütün içine sokun ve ertesi gün onları alın.

Astım Tedavisinde Etkilidir

Bronşiyal astım ile baş etmenin etkili bir yöntemi, toz çemen tohumu, bal ve incir karışımı tüketmektir. Astımdan kurtulmak için incir suyunu da tüketebilirsiniz.

İncirler, mukoza zarını nemlendirir ve balgamı süzerek astım semptomlarını hafifletir. Ayrıca, serbest radikallerle savaşan, aksi takdirde astımı tetikleyen fitokimyasal bileşikler içerirler.

Zührevi Hastalıkları Önler

İncir ekstraktlarının tüketiminin veya uygulamasının, birçok kültürde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtulma sağladığı bilinmektedir. İncirlerin zührevi hastalıklar için sakinleştirici bir merhem olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Boğaz Ağrısını Giderir

Boğaz Ağrısını Giderir

İncirler, boğaz ağrısına karşı iyileşen ve koruyan yüksek müsilaj içerir. Bu meyveler boğaza rahatlatıcıdır ve doğal meyve suları vokal akorlarında ağrı ve stresi azaltır.

Ayrıca, incir tonsillit için doğal bir tedavi vardır. Durumdan kaynaklanan şişliği ve tahrişi azaltmada yardımcı olurlar. İncirlerden ılık suyla bir hamur yapın ve boğazınıza uygulayın. Acıyı azaltacak ve boğazınızı yatıştırır.

Maküler Dejenerasyonu Önler

İncir, yaşlılarda görme kaybının önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

İncir, görüşünüzü arttırır ve yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden maküler dejenerasyonu önler. A vitamini göz sağlığını iyileştiren bir antioksidandır. Gözleri serbest radikallerden korur ve retina hasarını önler.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

İncir, karaciğerdeki tıkanıklıkları temizler ve böylece sağlığını arttırır. Bir çalışma, incir yapraklarından hazırlanan bir ekstrenin farelerde hepatoprotektif aktivite gösterdiğini ve insanlarda hepatik hasarı önlemede kullanılmasının önünü açtığını göstermiştir.

Etkili Doğal Müshildir

İncir, yüksek lif içeriğinden dolayı, doğal bir müshil görevi görür. Taburunuzu yumuşatır, sindirimi kolaylaştırır. İncir, müshil şuruplarında harika içerikler oluşturur.

Kabızlığı Tedavi Eder

Kuru incir kabızlığı tedavi etmek için en iyisidir. Dışkıları yumuşatarak rektum üzerindeki baskıyı azaltırlar. Günde iki kez üç-dört inciri suya batırarak tüketin. İçlerine battıkları suyu da içebilirsiniz. İncirdeki tohumlar, yığınlarla savaşan aktif ajanlardır.

İncirleri tüketmeden önce yaklaşık 12 saat boyunca bir bardak suya batırın. Onları sabah bir kez ve sonra gece yiyin. Gününüze incir yiyerek başladığınızda ve aynı şekilde bitirdiğinizde en iyi sonuç verir.

Koroner Kalp Hastalığını Önler

Koroner Kalp Hastalığını Önler

İncilerdeki antioksidanların yanı sıra tansiyon düşürücü özellikleri, vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırır, aksi takdirde koroner arterleri tıkayarak koroner kalp hastalığına yol açar.

Ayrıca, incirlerde potasyum, omega-3 ve omega-6’ların varlığı kalp krizlerini önlemede yardımcı olur.

[Oku: İncir Suyunun Cilt, Saç ve Sağlığa Faydaları]

İyi Bir Enerji Kaynağıdır

Diyetinize incir eklemek, enerji seviyenizi arttırmanın kesin bir yoludur. İncirlerde bulunan karbonhidratlar ve şeker, vücudunuzdaki enerji yüzdesini artırır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

İyi bir uyku için dengeli bir diyet gereklidir. Diyetinize incir de dahil olmak uykunuzun kalitesini arttırır. Vücudunuzun uykuya neden olan melatonin oluşturmasına yardımcı olan amino asit triptofanı içerirler.

İncir ayrıca, daha iyi uyumana yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içerir. İncirlerde bulunan triptofan vücudunuzdaki B3 vitaminini sentezlemenize yardımcı olur, bu da uykusuzluğu uzak tutar. Vücudunuzda B3 vitamini eksikliği sizi dengesiz ve huzursuz yapar, bu da uykunuzu bozabilir.

İncir, zengin bir magnezyum kaynağıdır. Vücutta magnezyum bulunmaması, uykusuzluğa yol açan strese ve huzursuzluğa neden olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İncir, vücudunuzdaki bakteri, virüs ve yuvarlak kurtları öldürür, aksi takdirde sağlık sorunlarına neden olabilir. Antioksidanlarla birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendiren potasyum ve manganez gibi besinler içerirler.

İncirin Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Kırışıklıkları Önler

Kırışıklıkları Önler

Bir çalışma incir ekstraktının buruşuk cilt üzerinde antioksidan ve anti-kollajenaz etkisine sahip olduğunu ve kırışıklık derinliği oranını azalttığını tespit etti.

Başka bir çalışmada, incir meyve özü içeren bir formülasyonun cilt melaninini, trans-epidermal su kaybını ve cilt sebumunu önemli ölçüde azalttığı bulundu. Aynı zamanda cilt nemini arttırdı. Bu nedenle incir, hiper pigmentasyon, akne, çiller ve kırışıklıklar için bir çare olarak kullanılabilir.

Cildinizi Gençleştirir

İncir, cildiniz için harikadır. İster onları yiyin, ister maske olarak uygulayın, cildinizi güzelleştirir. İşte maske için bir reçete.

Bir büyük incir ya da iki küçük incir alın. İnciri ikiye kes ve etini çıkar ve iyice ez. Cildinizin dokusunu geliştirmek istiyorsanız bir çay kaşığı bal veya yoğurt ekleyin.

Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 5 dakika açık tutun. Suyla yıkayın ve tazelenmiş cilde merhaba deyin.

Cilt İltihanı ve Siğilleri Yok Eder

Kaynamış ve apse gibi çeşitli cilt iltihabı biçimlerini azaltmak için doğrudan cildinize bir incir uygulayabilirsiniz. Bir araştırma, incir ağacının lateksinin savaş karşıtı aktivite gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu lateks enzimlerinin proteolitik aktivitesinden dolayı olabilir.

Cildinizi Yumuşatır ve Esnetir

İncir cilt tonunu hafifletmeye ve hatta hafifletmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan yüksek miktarda C vitamini içerir. Yumuşak bir macun elde etmek için beş inciri karıştırın. Toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ve sütten bir çay kaşığı ve kuru zencefilden yarım çay kaşığı ekleyin. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için bu yüz paketini haftada iki kez kullanın.

İncirin Saç İçin Yararları Nelerdir?

Saçı Dolgunlaştırır

Saçı Dolgunlaştırır

Saç bakım endüstrisinde inciler çok popülerdir, çünkü ekstraktları şaşırtıcı saç kremleri oluşturmak için kullanılır. Bu özler saç derisine nem sağlar ve saçların dolaşıklıklarına yardımcı olur. Saçları ağırlaştırmadan nemlendirirler.

Saç Büyümesini Teşvik Eder

Saç dökülmesi genellikle doğru beslenememe nedeniyle oluşur. İncir, saç büyümesini teşvik eden magnezyum, C vitamini ve E vitamini gibi saç dostu besinleri içerir. Bu meyvede bulunan temel besinler saç büyümesini hızlandırmak için kafa derisindeki kan dolaşımını uyarır.

Yani, bunlar incirin yararlarıydı. Şimdi birkaç tarife bakalım.

Denemek İçin İncir Tarifleri

İncir Reçeli

Neye ihtiyacın var

 • 2 büyük incir, 1/2-inç parçalar halinde kesilmiş
 • 1/2 su bardağı su
 • 1 – 1/2 bardak şeker
 • 1/4 bardak taze limon suyu

Talimatlar

 1. İncir parçalarını şekerli bir tavaya atın ve yaklaşık 15 dakika boyunca karıştırın. Şeker eriyene ve incirler sulu hale gelene kadar bekleyin.
 2. Üzerine limon suyu ve suyu ilave edip kaynatın. Şeker tamamen eriyene kadar karıştırın.
 3. Karışımı, yumuşak ve yapışkan hale gelinceye ve reçel benzeri bir doku elde edene kadar orta ateşte pişirin.
 4. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer.
 5. Reçelleri kavanozlara aktarın ve kapakları açıkken oda sıcaklığında soğumalarını bekleyin. Kavanozları buzdolabında saklayın ve birkaç ay saklayın.

İncir Pastası

Neye ihtiyacın var

 • 3 su bardağı taze incir kıyılmış
 • 1 yumurta
 • 2 su bardağı çok amaçlı un
 • 1 bardak yağsız süt
 • 1 su bardağı beyaz şeker
 • 1/4 bardak su
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı vanilya özü
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/4 fincan kahverengi şeker
 • 1/4 su bardağı tereyağı
 • 1/4 çay kaşığı badem özü

Talimatlar

 1. Bir kase alın ve çok amaçlı unu, tuzu ve kabartma tozunu karıştırın ve bir kenara koyun.
 2. Fırınınızı 175 o C’ye ısıtın
 3. Kek tavalarını alın ve üzerlerine bitkisel yağ püskürtün.
 4. Başka bir kase alın ve tereyağı ve karışımı, karışım kabarıncaya kadar karıştırın.
 5. Üzerine yumurta ekleyin ve iyice çırpın.
 6. Üzerine un ve süt ekleyin.
 7. Kaseye vanilya özü, badem özü ve bir bardak doğranmış incir ekleyin.
 8. Bu karışımı tavalara dökün ve kekin kabarmasını görene kadar fırında pişirin.
 9. Meyilli bir kürdan yerleştirin ve kürdan çıkana kadar pişirin. Bu yaklaşık 30 dakika sürer. Pastayı çıkar ve soğumaya bırak.
 10. Tepesi yapmak için bir tava alın ve iki bardak doğranmış incir, kahverengi şeker, su ve limon suyunu karıştırın. Hamur kalınlaşana kadar kaynatın, bu yaklaşık 20 dakika sürer. Hamuru kek üzerine eşit bir şekilde yayın.

Tarifler harika. Ancak bu meyveleri nereden alacağınız da bilinmeli, değil mi?

Nereden İncir Alınır

Herhangi bir büyük market veya marketten kolayca incir satın alabilirsiniz. Bu mağazalarda kuru incir bulma ihtimaliniz daha yüksektir. Ayrıca, eğer şanslıysanız, meyve bölümünde taze incir kazanma şansınız olur. Onları çevrimiçi olarak da temin edebilirsiniz.

Harika. Ama onları nasıl seçersiniz? Peki ya depolama?

İncir Nasıl Seçilir ve Saklanır

Seçim

Taze incir haziran-kasım ayları arasında bulunurken, kuru incir yıl boyunca bulunur. İncirlerin alınmadan önce olgunlaşmasına izin verilmelidir.

 • Dolgun ve hassas olan incirleri seçin.
 • Çürükler ve eziklerden mahrum olmalı ve duygusal olmamalıdır.
 • Mükemmel ve taze incir, hafif bir baskı uygulandığında hafif tatlı bir koku yayar. Kokan incir, şımarık olduklarına ya da çoktan mayalanmaya başladığının bir göstergesidir.
 • Ağzınızı ve dudaklarınızı yakabilecekleri için olgunlaşmamış yeşil incirlerden uzak durun.

Depolama

 • Taze incirlerin çok hassas oldukları için uzun bir raf ömrü yoktur. Bu nedenle, satın alındıktan hemen sonra buzdolabında saklanmaları gerekir. Bunları plastik veya fermuarlı bir torbaya koyun veya kurumadıklarından veya taşırken ezilmemelerini sağlamak için sarın.
 • Hafifçe olgunlaşmış incir, tamamen olgunlaşmalarını sağlamak için oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
 • Taze incirler çabucak yok olduklarından 2-3 gün içinde tüketilmeleri gerekir.
 • İncirleri buzdolabında sakladıysanız, lezzetlerini ve lezzetlerini zenginleştirmek için onları çıkarın ve bir su kabına koyun.
 • Kuru incir buzdolabında veya taze ve kuru bir yerde birkaç ay saklanabilir.
 • İnciler ayrıca 3 aydan daha uzun bir süre boyunca dondurulmuş, bütün olarak dilimlenmiş veya soyulmuş olabilir.
 • Ayrıca, 6 ay raf ömrüne sahip ve açıldıktan sonra bir hafta içinde tüketilmeleri gereken konserve formunda da bulunurlar.

Ve evet…

Uyarılar

Yüksek miktarda incir tüketirken alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, kusmadan ishali ve hatta kaşıntılı cilde kadar dikkatli olmanız gerekir.

Hassas cilde veya alerji öyküsüne sahip kişiler, cilt üzerinde incir yemekten veya uygulamadan kaçınmalıdır.

Asla olgunlaşmamış incir tüketmeyin. Furocoumarins ve 5-methoxy psoralen (5-MOP) gibi bileşikler içeren, ağızda ve dudaklarda diğer vücut parçalarına hızla yayılabilen şiddetli alerjiye neden olabilecek beyaz lateks üretirler.

Ve eğer merak ediyorsanız…

Diyetinize İncir Nasıl Dahil Edilir?

İncir inanılmaz derecede sulu ve tatlıdır, çiğ et ve gevrek tohumlara sahiptir. Ham ve kuru formlarda tüketilirler. Taze incir, kuru muadillerinden daha besleyicidir, bu yüzden diyetinize daha fazlasını dahil etmeye çalışın. Tatlı ve sulu incirlerin tadını tam anlamıyla çıkarmaları için hiçbir ekleme yapılmadan çıkarılmalıdır.

İncir yemeden veya kullanmadan önce, onları akan su altında yıkayın ve gövdeyi yavaşça çıkarın. Tamamen ya da soyulmuş taze incir yiyebilirsiniz.

Su içinde donmuş incirleri kaynatın ve daha katı hale getirin.

Kuru incirler iyi yolculuk eder, bu da hareket halindeyken alabileceğiniz mükemmel atıştırmalıkları sağlar. Sandviçlerde de kullanılabilir – tavuk salatası sandviçlerine kıyılmış incir ve kuru yaban mersini ekleyebilir – veya yeşil yapraklı salatalar.

Dilimlenmiş taze incirin tek başlarına tadını çıkarın veya daha fazla bozulan bir atıştırma için bir ons peynir ile eşleştirin.

Püresi incir ve sağlıklı ve lezzetli bir ev yapımı salata sosu için balzamik sirke ve zeytinyağı ile birleştirin.

Taze incir, salatalara, keklere ve dondurmaya mükemmel bir katkı sağlar.

İncirler çok alkali olduklarından bunları diğer yiyeceklerle karıştırabilirsiniz. Tadını hiçbir şekilde değiştirmez.

Kuru incir, taze olanlardan çok daha fazla şeker içeriğine sahiptir, böylece tatlı bir dokunuş eklemek için onları tatlılara ve diğer tatlı yemeklere doğrayabilir ve ekleyebilirsiniz.

İşlenmiş incirler, turtalar, puding, kekler, reçeller ve diğer unlu mamuller yapımında kullanılırken, kuru incirler müsli barlar, yulaf lapası ve tahıllara ve lapalara ilave olarak kullanılır.

Tadı arttırmak için çorbalara, güveçlere ve et hazırlanmasına kuru incir de ekleyebilirsiniz. İncir ezmesi, bazı bölgelerde bir şeker ikamesi olarak da kullanılır.

Ayrıca…

Önemli İpuçları

 • En iyi sonuç için taze incir kullanın.
 • Meyveleri daima iyice ve nazikçe yıkayın.
 • Kesip doğrayırken, incirin yapışmasını önlemek için bıçağı ılık suya batırın.
 • Topalcı incir tüketmekten kaçının.
 • Kuru incirler çok sertleştiyse, suya batırmayı deneyin.
 • İncirleri buzdolabının en soğuk kısmındaki torbada saklayın.

İncirin Yan Etkileri

İncir fruktoz içerir ve ölçülü olarak alınması gerekir.

İncir kalorisi yüksektir ve bolca tüketilmesi kilo vermenize yardımcı olmaz. Diyet yapıp yapmadığın incir sayısını kontrol et.

Ve eğlenceli bölüme geliyor …

İncir İle İlgili Eğlenceli Bilgiler

 • Erken Olimpiyatlar sırasında incir yetiştirme yemeği olarak kullanılmıştır. Kazananlar ayrıca ilk olimpiyat madalyası yapan incirle onurlandırıldılar.
 • İncirler ilk ticari görünüşlerini 1892 yılında yaptı.
 • İncir ağaçları hiç çiçeğe sahip değildir. Çiçekler meyvelerin içinde. İncirin gevrek tadı, çiçeklerin ürettiği yenilebilir tohumlardan kaynaklanmaktadır.
 • İncir olgunlaşır ve ağaçların üzerinde kısmen kurur.
 • İncir, pişmiş ürünlerdeki nemi tutar ve taze kalmasına yardımcı olur.
 • Pişirilmiş ürünlerdeki yağı değiştirmek için incir püresini kullanabilirsiniz.
 • Kaliforniya, Amerika’nın kuru incirlerinin % 100’ünü ve taze incirlerin % 98’ini üretir.
 • Yarım bardak incir yemek yarım bardak süt içmek kadar iyidir.

Şimdi, incirle ilgili bazı genel soruları cevaplayalım.

Uzmanların Okuyucuların Sorularına Cevapları

Günde ne kadar anjör yemeliyim?

Beslenme uzmanınıza danışın çünkü sağlık ve vücut tipine bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

İncir vegan mı?

İncirin vegan olup olmadığı sürekli bir tartışmadır, çünkü bir tür incirde meyvede ölü eşekarısı bulunur. Bu eşekarısı tozlaşma için içeri almak.

İncir yemenin çeşitli yolları nelerdir?

Oh, çok fazla var! Onları taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya bir salata veya tatlıda yiyin.

İncirin erkekler için faydaları nelerdir?

İncirin faydaları herkes için aynıdır. Özellikle erkekler için, erektil disfonksiyonla başa çıkmada yardımcı olur.

Yaz aylarında kuru incir yemek uygun mudur?

Evet kesinlikle! Kuru incir, yazın en iyi yiyecekler arasındadır.

Bir incire bir daha ısırdığınız zaman, meyvenin tadını çıkarın, sizin için yapabileceği muazzam iyiliği tamamen iyi bilirsiniz. Meyvenin tadını çıkarın ve yorumlar bölümünde bize düşüncelerinizi bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.