Beslenme, Şifalı Bitkiler

İncir Suyunun Cilt, Saç ve Sağlığa Faydaları

Hindistan’da yaygın olarak ‘anjeer’ olarak bilinen incir, Akdeniz ve Asya bölgelerine özgü bir meyvedir. Bu meyvenin eski Romalılar ve Yunanlılar diyetinin önemli bir bölümünü oluşturduğu ve zengin besin değeri nedeniyle gücü ve hızı arttırdığı söylenir. Lif, su ve kalsiyum, potasyum ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle incir suyunun içilmesi, bu meyvenin besinlerini elde etmenin etkili bir yoludur.

Kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olan incir suyu, kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olduğu için kadınlar için özellikle yararlıdır ve sonuç olarak gerekli kalsiyum elde etmek için süt ürünleri alımını azaltabilir. Böylece, incir süt ürünleri için mükemmel bir düşük yağ ve daha az kolesterol yerine geçer. Aynı zamanda gücü ve dayanıklılığı arttırır ve genellikle sporcu diyetinin bir parçasını oluşturur. Bu meyve suyunun hiçbir yan etkisi yoktur ve küçük çocuklara bile verilebilir. İncir suyu genellikle süper marketlerde bulunur. Alternatif olarak, evde bir meyve sıkacağı yardımı ile hazırlanabilir. Çıkardıktan sonra, meyve suyunun da bir süzgeç yardımı ile süzülmesi gerekir.

İncir Suyunun Sağlığa Faydaları

İncir son derece besleyici olduğu için, bazı sağlık yararları incir suyuyla ilişkilendirilir. Aşağıda incir suyunun sağlığa faydaları vardır.

Mükemmel Müshil ve Doğal Uyku İlacı

İnciler harika B6 vitamini kaynaklarıdır ve bu nedenle incir suyu mükemmel bir içecektir. Akşamları veya yatmadan önce akşamları incir suyunun içilmesi uykusuzluğa iyi gelir. Bunun nedeni, doğal bir uyku indükleyicisi olan 20 bazik amino asitten biri olan triptofan içermesidir. Hafif bir içecek olduğundan, küçük çocuklara bile verilebilir.

Bronşiyal Enfeksiyonları iyileştirir

İncir suyu, boğazdaki mukozaları rahatlattığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olduğu için bronşiyal enfeksiyonları temizlemede etkilidir.

Kabızlık Tedavisi

İncir suyu ayrıca kabızlığın iyileştirilmesinde de kullanılabilir. Yulaf sütüyle birleştirilmiş incir suyu, kabızlık semptomlarının giderilmesinde yardımcı olur. Bu amaçla, meyan özü ile birlikte yaklaşık 300 ml yulaf sütü ve 90 ml incir suyunu karıştırıp içebilirsiniz. Rahatlama için uyandıktan hemen sonra tüketilmelidir. Alternatif olarak, incir suyu ve kuru erik suyu kombinasyonu da kabızlığın iyileştirilmesi için sabah erkenden alınabilir.

Mesane Taşları ile Mücadele

Mesane taşı, mesanede mineral birikiminden kaynaklanabilir. Konsantre incir suyu, kolesterol ve sodyum bakımından düşük olmasının yanı sıra iyi bir mineral ve besin kaynağıdır. Böylece mesane taşlarıyla mücadelede etkili olur.

Doğal Vücut Geliştirici

Karbonhidratlar ve doğal şekerler bakımından zengin olan incir suyu, doğal bir vücut geliştiricisi olarak işlev görür. İncir suyu içmek, canlılığınızı artırabilir, daha fazla egzersiz yapmanızı ve fazladan kalori yakmanızı sağlar. Bir incir suyunun bir porsiyonu yaklaşık 250 kcal enerji ve 3 gram protein sağlar. İncir suyunun yüksek glikoz içeriği, egzersiz sırasında kasları besleyebilir, protein ise kas geliştirme ve vücut geliştirme besin maddesidir. Bu nedenle, incir suyu, vücut geliştiriciler ve sporcular için yapay olarak yapılan kas geliştirme enerji içecekleri için etkili bir alternatif olabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Bu meyve suyu, yüksek lif içeriği nedeniyle kilo kaybına neden olmaktadır. Kilo verme diyetinin bir parçası olarak incir suyunun içilmesi, gereksiz kalorilerin azaltılmasına yardımcı olur, ancak yine de vücuda gerekli beslenmeyi sağlar. Bazı ülkelerde şeker hastaları için tatlılarda şeker yerine incir özü kullanılır.

Anne Sütü için İyi Bir Alternatiftir

Taze sıkılmış organik incir suyu, anne sütünün bileşimine benzer ve altı ay içinde bebeğin boyutunu iki katına çıkarabilir. Bu özellikle bebeklerini emziremeyen HIV / AIDS bulaşmış kadınlar için faydalıdır. İncir suyu aynı zamanda bebek mamalarında bulunan peynir altı suyu ve soya gibi maddelere alerjisi olan bebeklere bir alternatiftir.

Yaşa Bağlı Görme Zayıflığı

İncir suyu, makula dejenerasyonunu önlemede yardımcı olabilir, yani yaşa bağlı görme zayıflığı.

Diğer Ek Faydalar

Yukarıda verilen yararlara ek olarak, incir suyu meme kanseri riskini azaltır, hemoroidleri iyileştirir ve kan basıncını düzenler.

İncir Suyunun Cilde Faydaları

Tıpkı vücudun geri kalanında olduğu gibi, cildinizin de sağlığını korumak için yeterli yaşamsal besin, vitamin ve antioksidan tedarikine ihtiyacı vardır. Meyve suları, parlayan cilt sağlamada ve cilt problemlerini önlemede önemli bir rol oynar ve incir suyu da istisna değildir.

Yaraları, Siğilleri, Sivilceleri İyileştirir

Bu meyve suyu iyi iyileştirici özelliklere sahiptir ve cilt yaralarını ve siğilleri iyileştirir. Yüzünüze taze incir suyunu 10 ila 15 dakika boyunca uygulamak sivilce tedavisinde yararlıdır.

Yaşlanma Belirtilerini Önler

İncir ayrıca C vitamini içerir. Bu vitamin, cildinize zarar veren serbest radikallerle savaşarak bir antioksidan görevi görür ve böylece yaşlanma belirtilerini önler. Bu avantajdan yararlanmak için incir suyu alınabilir.

İncir Suyunun Saça Faydaları

C, E vitaminleri ve mineraller gibi bazı vitaminlerde yüksek miktarda meyve tüketmek saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmesine karşı savaşabilir. İncir suyunun besin içeriği sağlıklı saçlar için elverişlidir.

Saç Büyümesine Katkılar:

Magnezyum saç büyümesine katkıda bulunan bir mineraldir ve bu mineral alımını arttırmak için incir suyu alınabilir.

Kollajen Oluşumuna Katkıları:

İncir suyu, saçınızı ve cildinizi oluşturan kollajen oluşumuna katkıda bulunan kalsiyum içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.