Sorular Cevaplar

Dikkat! Okaliptus Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Okaliptus Yağının faydalarını yaza yaza bilimsel verilerle bitiremediğimiz Okaliptüs Yağının Faydaları makalemizden sonra maillerimize düşen sorularda “okaliptus yağı bebeklerde nasıl kullanılır” sorusu çokca sorulmaya başlandığı için ayrıca bir bilimsel veriyle bu soruya özel bir makale yazma kararı aldık. Öncelikle ve vurguylayarak belirtmeliyim ki okaliptus yağını ağız yoluyla bebeklere asla verilmemesi gerekir. Peki neden?

Avustralya’da Parkville şehrinde bulunan Royal Children’s Hospital isimli hastahanenin çocuk yoğum bakım ünitesinde 1981 ile 1992 yılları arasında yaş ortalamaları 23,5 aylık olan bebeklerde okaliptus yağını ağızdan fazla alınması sonucu tedavi gören çocukların üzerindeki araştırmayı türkçeleştirerek yayınlıyorum.

AMAÇ:

Bebeklerde ve küçük çocuklarda okaliptüs yağı zehirlenmesinin belirti ve bulgularını belirlemek, toksik dozu tahmin etmek ve yönetim stratejileri önermek.

TASARIM VE AYARLAR:

1 Ocak 1981 ve 31 Aralık 1992 tarihleri ​​arasında Melbourne Kraliyet Çocuk Hastanesi’ne okaliptüs yağı zehirlenmesi tanısı ile başvuran çocukların vaka öykülerinin retrospektif analizi.

ANA SONUÇ ÖNLEMLERİ:

Demografik veriler, yutma koşulları, dozlar, klinik etkiler, tedavi, komplikasyonlar ve hastanede kalış süresi.

BULGULAR:

109 çocuk (ortalama yaş 23.5 ay; aralık 0.5-107) kabul edildi; %59’unda klinik etkiler gözlendi. Otuz birinde (%28) bilinçli durum depresyonu vardı; 27’si uykulu, üçü 5 mL ile 10 mL arasında bilinen veya tahmin edilen hacimleri aldıktan sonra bilinçsizdi ve biri tahmini 75 mL’yi aldıktan sonra hipoventilasyon konusunda bilinçsizdi. Kusma %37, ataksi %15 ve akciğer hastalığı %11 olarak görüldü. %12’sine tedavi uygulanmadı. Ipecac veya oral aktif kömür %21, nazogastrik kömür %57 ve anestezi olmadan gastrik lavaj %4 ve anestezi altında verildi. Tüm hastalar iyileşti. Tehlikeli tedavi ve aşırı tedavi yaygındı. 105 çocukta ortalama hastanede kalış süresi 22 saat (dağılım 4-72 saat) ve 13 hastada en fazla yoğun bakımda kalış süresi 18 saattir (ortalama, 2-4 saat).

SONUÇLAR:

Okaliptüs yağının yutulması, bebeklerde ve küçük çocuklarda önemli morbiditeye neden olmuştur. 5 mL veya daha fazla yutulduktan sonra, bilinçli durumun önemli ölçüde azalması beklenmelidir. 2-3 mL’den sonra hafif bilinç depresyonu meydana gelebilir. Hava yolu koruması gastrik lavajdan önce gelmelidir.

Okaliptus Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılmalı?

Okaliptüs yağı çok keskin ve tahriş edici bir yağ olduğu için bu yağı bebeklerimizin bonya suyuna veya hava nemlendirme cihazlarına 1 veya 2 damla olmak üzere damlatılarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Googleye Okaliptus Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır yazıp kafanıza göre sitelere girip saçma sapan uygulamaları bebekleriniz üzerinde asla denemeniz gerekir. Bilmediğiniz, bilimsel verilere dayanmayan amacı sadece para kazanmak olan şarlatanların bilimsel verilere dayandırmadan araştırmadan yazdıkları makalelere güvenerek miniklerimize uygulamayınız.

Bebeklerimize Okaliptus Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır diye arattırmak yerine web sitemiz gibi bilimsel verilerle sizlere açıklamasını yapan web sitelerini tercih etmeniz, gözünüzden sakındığınız bebeklerin hayatını karartmanıza sebep vermez. Ayrıca bebeklerimiz üzerinde böyle bilgileri doktorlarımıza danışmadan asla ve asla denemeyiniz. Kulağına vs. damlatmayınız. Miniklerimizi amacı para olan sitelerin kaderine bırakmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.