Beslenme

D Vitaminin Cilt, Saç ve Sağlık için 28 Faydaları

Hepimiz okulda A, B, C, D öğrendik. Bu günlerde başka bir A, B, C, D grubu da yenilebilir! Bunlar A, B, C, D, vb. vitaminlerinden başka bir şey değildir. Vitaminlerin on beş faydası vardır ve onlar hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olacağız. D vitamini faydalarına ve günlük rutinimize nasıl dahil edebileceğimize bir göz atalım.

D vitamini nedir?

 • D Vitamini, kalsiyum ve fosfatın bağırsak tarafından emilmesine yardımcı olan bir yağda çözünen steroid grubudur.
 • Diğer vitaminlerin aksine, D vitamini yiyeceklerden almak gerekmez. D vitamini ana kaynağı güneş ışığı yardımı ile kendi vücudumuz tarafından yapılır. Vücudumuz D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında kolayca sentezlenebilir.
 • Normal miktarda güneş ışığına maruz kalan insanlara D vitamini takviyelerine ihtiyaç duyulmaz, çünkü güneş ışığı vücutta yeterli D Vitamini sentezini teşvik eder.

5 D vitamini şekli vardır ve topluca kalsiferol olarak bilinir.

 1. D1 Vitamini lumisterol ile ergokalsiferol moleküler bir bileşik olarak.
 2. D2 Vitamini ergosterolden üretilmiştir. Omurgasızlarda, mantarlarda ve güneş ışığına karşı bitkilerde üretilir. İnsanlar ve diğer omurgalılar D2 Vitamini üretmezler.
 3. 7 dehidrokolestrol ultra mor ışıkla reaksiyona girdiğinde deride D3 Vitamini üretilir. Bir insan, yeterli miktarda Vitamin D3 sentezi için 3 UV indeksinden daha büyük olan güneş kremi olmadan yüzünde, kollarında ve sırtında haftada en az iki kez 10 ila 15 dakikalık güneş ışığına ihtiyaç duyar.
 4. D4 Vitamini dihidroegokalsiferol’dür.
 5. D5 Vitamini 7 dehidositosterolden oluşur.

Bunların dışında Vitamin D2 ve D3 çok önemlidir. Her ne kadar D Vitamini yaygın olarak Vitamin olarak adlandırılsa da, esas olarak bir diyet vitamini değildir, çünkü kediler ve köpekler hariç çoğu memeli tarafından yeterli miktarda sentezlenebilir. Organik bir bileşik ancak yeterli miktarda sentezlenemediğinde ve diyetlerinden alınmaları gerektiğinde Vitamin olarak adlandırılabilir. D vitamini yararlarına girmeden önce, en iyi kaynakları ve eksiklik belirtilerini inceleyin.

D Vitamini Kaynakları

D Vitamini

D Vitamini almanın 3 yolu vardır: yemek, güneş ışığı ve besin takviyeleri. Yeterince güneş ışığı almıyorsanız veya dışarıda yeterince zaman geçirmiyorsanız, D Vitamini eksikliğini gidermek için takviye almanız gerekir. D3 Vitamini içeren yiyecekler:

 • Somon: 230 IU (IU = uluslararası birim = 0.025 mg)
 • Ton balığı: 200 IU
 • Soya sütü: 100IU
 • Portakal suyu: 100IU
 • Az yağlı süt: 98 IU
 • Tahıllar: 40 IU
 • Yumurtalar: 25 IU
 • İsviçre peyniri: 12 IU

Önerilen miktar: 70 yaşın altındaki kişiler günde 600 IU Vitamini tüketmeli ve 70 yaşın üzerindeki kişiler günde 800 IU Vitamini içermelidir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini eksikliği belirtileri genellikle belirsiz ve spesifik değildir ve sıklıkla özlenir. Birçok insanda böyle bir semptom yok, sadece yorgunluk ve genel ağrılar var. Bununla birlikte, bu eksiklik diğer vitamin eksikliği işlevlerinde olduğu gibi vücuda zarar vermez. Eksikliği, bazı kemik deformasyonlarına sahip ciddi vakalarda daha sık görülür.

Çocuklarda Belirtileri:

 • Ciddi Vitamin eksikliği olan bebekler kas krampları, nöbet ve solunum güçlüğü çekebilir. Bu problem temel olarak düşük kalsiyum seviyelerinden kaynaklanmaktadır.
 • Ciddi eksikliği olan çocuklar yumuşak kafatasına ve bacak kemiklerine sahip olabilir. “Yay ​​bacaklı” veya kavisli bacak genellikle D Vitamini eksikliğinin bir belirtisidir. Çocuklar ayrıca kemik ağrıları ve kas güçsüzlüğünden de şikayet edebilirler. Bu durum raşitizm olarak bilinir.
 • D vitamini eksikliği olan çocuklar genellikle kötü bir şekilde gelişir. Boy genellikle kilodan daha fazla etkilenir. Etkilenen çocuklar da yürürken zorluk çekerler.
 • D vitamini eksikliği olan çocuklar, süt dişlerinin gelişimini etkilediği için geç kalıyor olabilir.
 • Sinirlilik genellikle D Vitamini eksikliğinden kaynaklanır.
 • Ayrıca solunum sorunları ve enfeksiyonlara eğilimlidirler. Solunum zayıf göğüs kası nedeniyle etkilenebilir.
 • Raşitizm çok şiddetli hale geldiğinde kanda düşük kalsiyum seviyesine neden olabilir.
 • D vitamini eksikliği aynı zamanda kardiyomiyopati, kalp kası zayıflığı neden olur.

Yetişkinlerde Belirtileri:

 • Ciddi eksiklik durumunda, şiddetli ağrı ve zayıflık da olabilir.
 • Kas zayıflığı merdiven çıkarken ya da zeminden ya da alçak sandalyeden kalkmakta zorlanabilir veya bir yürüme paterni ile yürüyen kişiye yol açabilir.
 • Kemikler ılımlı baskı için acı hissedebilir.
 • İnsanlar kemikte hassasiyet ve ağrıya neden olan saç çizgisi kırığı vardır. Kemik ağrısı ayrıca bel, kalça, pelvis, uyluk ve ayaklarda da görülür.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

 • Güneş ışığına sınırlı maruz kalma, D Vitamini eksikliğinin en önemli ve en yaygın nedenlerinden biridir. Vücudumuz D Vitamini sadece güneş ışığına maruz kaldığında yapar. Kendinizi evinizde tutmak, durumu daha da kötüleştirir.
 • Pigment melanin cildin D Vitamini absorbe etme yeteneğini azaltır. Bu nedenle koyu tenli insanlar D vitamini eksikliği, özellikle de koyu tenli yaşlı insanlar için risk altındadır.
 • D vitamini eksikliği ayrıca, böbrekleriniz D vitamini aktif formuna dönüştürülemiyorsa ortaya çıkar, insanlar yaşlandıkça böbrekleri D vitamini aktif formuna daha az dönüştürürler.
 • Obezite aynı zamanda D Vitamini emilimini de etkiler. D vitamini kandaki yağ hücreleri tarafından kan dolaşımına bırakılarak değiştirilerek ekstrakte edilir. Kütle ağırlığı 30 veya daha fazla olan kişilerde kanda düşük D Vitamini düzeyi vardır.
 • Bazı tıbbi problemler de D vitamini emilimini engeller. Crohn hastalığı, kistik fibroz ve çölyak hastalığı gibi hastalıklar bağırsakta Vitamini yediğiniz besinlerden emme yeteneğini etkileyebilir.

D vitamini, birçok ana vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve doğru miktarların olmaması, D vitamini eksikliği hastalıkları olarak adlandırdığımız şeye yol açabilir. D vitamini eksikliği tedavisini belirleme ve bu yöntemle devam etme olasılığı çok düşüktür, bu durumda bu durumun önlenmesi tedaviden daha iyidir.

D vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?

 • Tüm hamile ve emziren kadınlar günlük 10 mikrogram D Vitamini takviyesi almalıdır.
 • Bebekler ve 6 aydan beş yaşına kadar olan küçük çocuklar günlük olarak D Vitamini bırakma şeklinde D vitamini takviyesi almalıdır. Emzirilen bebekler, anneleri D Vitamini takviyesi almamışsa, ilk bir aydan itibaren D Vitamini içeren damlalar almaları gerekebilir.
 • 65 yaş ve üstü ve güneşe fazla maruz kalmayan kişilerde ayrıca 10 mikrogram D Vitamini içeren günlük takviyeler de kullanılmalıdır.

Ek olarak, bir doktor, belirli bağırsak, böbrek ve karaciğer hastalığı olan kişiler için rutin destek önerebilir ve daha koyu kabukları olan kişiler için bazı ilaçlar önerebilir.

D vitamini cilt, saç ve sağlık için birçok fayda sağlar. d vitamini yararları aşağıdakileri içerir:

D Vitaminin Sağlık İçin Faydaları

İşte D vitamini almanın yararlarından bazıları.

 1. Bağırsaktaki besinleri, kalsiyum ve fosforu emmeye yardımcı olur. Bu güçlü kemikler ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar.
 2. D Vitamini, kas sistemindeki zayıflığa ve kırılgan kemiklere neden olan osteomalaziyi önler. D vitamini eksikliği olan yetişkinlerde çoğunlukla yaygındır.
 3. D vitamini vücutta kalsiyum dengesi sağlar ve artriti önler.
 4. D vitamini kan basıncını düzenler, stresi ve gerginliği azaltır. Ayrıca kas spazmlarını azaltarak vücut ağrıları ve ağrıları hafifletir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonu azaltır.
 5. D Vitamini ayrıca hücrelerin ayırt edilmesine yardımcı olur, insülin sekresyonuna yardımcı olur ve depresyonla savaşmaya yardımcı olur.
 6. D vitamini çeşitli hastalıkların tedavisinde önerilmektedir. Böbrek fonksiyonlarını iyileştirerek preeklampsiyi önleyebilir.
 7. Ayrıca, anormal kanser çoğalmasını kontrol ederek kanseri önler. Araştırmalar, düşük D Vitamini seviyesine sahip kişilerin, D vitamini seviyesine sahip kişilere kıyasla, kanser gelişim riskinin önemli derecede düşük olduğunu göstermiştir.
 8. D Vitamini vücudumuzun diğer önemli kilo kaybı besinlerini , özellikle de kalsiyum’u emme yeteneğini optimize eder . Vücudumuzda kalsiyum yoksa, kalorileri yağlara dönüştüren bir enzim olan yağ asitleri sentezinde 5 kat artışa neden olabilir. Vücudumuzu D vitamini bakımından zengin besinler ile besleyerek potansiyel olarak% 60’a kadar kilo verebilirsiniz.
 9. Bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı korumanın önemli bir yoludur.
 10. D vitamini ayrıca çocukların gözdeki görüşlerini iyileştirir. Açık havada günlük olarak birkaç saat, büyümekte olan gözbebeklerinin doğru şekilde gelişmesine yardımcı olacak ve yakın görüşlülüğü önleyecektir.
 11. Aynı zamanda skleroz geliştirme riskini azaltır. Multipl skleroz, bol güneş ışığının olduğu tropik bölgelerde çok daha az yaygındır.
 12. D Vitamini beynin yaşamın sonraki aşamalarında bile aktif kalmasını sağlar. Aynı zamanda vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.
 13. Astım semptomlarının şiddetini ve sıklığını azaltır
 14. Bir D Vitamini biçimi, düşük radyasyon seviyelerinden kaynaklanan hasara karşı koruma sağlar.
 15. Yüksek D Vitamini dozları da insanların Tüberkülozdan olabildiğince çabuk iyileşmelerini sağlar.
 16. D vitamini ayrıca zihinsel keskinliği artırmaya yardımcı olur. D vitamini içeriği yüksek yiyecekleri olan kişilerde, güneş ışığının Vitamin düzeyi düşük olanlara göre daha üstün bellek ve bilgi işleme yetenekleri vardır.
 17. Düşük D Vitamini seviyesi kalp krizi ve erken ölüm riskini artırabilir.

D Vitaminin Cilt İçin Faydaları

Cildinizin durumu sağlığınızın iyi bir göstergesidir. D Vitamini sadece çeşitli sağlık yararları sunmakla kalmaz aynı zamanda cilt için de faydalıdır.

18. D2 Vitamini ve D3 Vitamini cilt sağlığı için en faydalı olanıdır.

19. D Vitamini Krem veya takviyeleri sedef hastalığının tedavisinde etkili olabilir. 20. D vitamini ayrıca cilt hasarını onarır, cilt yaralanmalarından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önler ve cildi gençleştirir.

21. D vitamini için cilt açısından en bilinen kullanımlarından biri, sedef hastalığı tedavisidir. Psoriasis semptomları arasında, D Vitamini kreminin topikal uygulamasıyla veya D Vitamini takviyesi yapıldığında iyileşebilecek kaşıntılı ve lapa lapa cilt vardır.

22. D3 Vitamini, yanıkların, cilt yaralanmalarının, cilt hasarının ve çatlak izlerinin tedavisinde etkili kılan güçlü anti-enflamatuar özellikler içerir. Böylece D vitamini, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle çoğunlukla kremlere ve losyonlara eklenir.

23. D Vitamini içerisindeki antioksidan, takviyeler yoluyla alındığında veya diyete dahil edildiğinde cildin zarar görmesini ve cildin erken yaşlanmasını önler. Yeterli cilt maruziyeti de bu semptomlardan kurtulma sağlayabilir

24. Bilim adamları, D vitamininin güneşe sınırlı maruz kalması durumunda emdikleri, cildi güçlendirerek cildin zarar görmesini ve güneş yanıklarını önleyebileceği görüşündedir. Bu teorinin karşıtları, güneş ışığına maruz kalmanın çoğu cilt kanserinin ana nedeni olabileceğini düşünüyor. Bu konu bilim dünyasında büyük anlaşmazlıklara neden olmuştur. Bu yüzden çoğu tıp uzmanı insanlara güneşe maruz kalmalarını sınırlamalarını ve D Vitamini eksikliğini önlemek için D vitamini takviyesi almalarını öneriyor.

25. D vitamini ayrıca egzamanın tedavisinde yardımcı olur ve rosacea hastalarının potansiyel bir kurtarıcısıdır. Rosacea hastalarının cildindeki enzimler anormal formda antimikrobiyal peptitler üretmelerine neden olabilir

D Vitaminin Saç İçin Faydaları

Güçlü ve kalın saç büyümesini elde etmenin en iyi yollarından biri, diyetinize D vitamini açısından zengin kaynaklı yiyecekleri dahil etmektir. D vitamini saç için faydaları şunlardır:

26. D vitamini eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. D Vitamini sağlıklı saç köklerinde bulunur ve genellikle sağlıksız köklerde yoktur. Vitamin stresi azaltır ve depresyon sıklıkla saç dökülmesi ve diğer çeşitli problemlerle ilişkilendirilir. Stresi azaltmak ve mutlu bir hayat yaşamak her zaman iyidir.

27. D vitamini ayrıca saç büyüme döngüsünün bir öncüsüdür. D Vitamini, saç folikülü döngüsünü başlatmak ve saç büyümesini teşvik etmek için keratinositlerde etkilidir. 28. D vitamini karaciğerde bulunduğunda kalsidiole dönüşür. Bu, ayrıca aktif bir D Vitamini olan böbrek kalsitriol tarafından dönüştürülür ve bu, saç folikülünün döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan hücresel apoptozu düzenler. Teknik olarak, saç folikülünün döngüsü:

 1. Anagen (büyüyor)
 2. Katagen (uzaklaşıyor)
 3. Telojen (istirahat) fazı.

Saç köklerinde D vitamini reseptörleri de vardır. Folikülden yeni saç oluşumunda birçok farklı işlem söz konusudur ve D Vitamini önemli bir rol oynamaktadır. Saç folikülündeki D Vitamini reseptörlerinin büyüme aşamasında beslenmesi gerekir. Bu yüzden D Vitamini ve saç eksikliği birlikte gider. Araştırmalar ayrıca D Vitamini reseptörlerinin inhibe edilmesinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermiştir. Vücudun tamamen D vitamini yoksun bırakılması, saç büyümesi için gerekli gerekli yapı taşlarını sağlamayacaktır. D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olurkentam tersi doğru olmayabilir. Aşırı D Vitamini tüketimi, kendi içinde saç büyümesine yol açmayacaktır. Saç folikülü bir kez öldüğünde, artık yukarıda belirtilen döngüden geçmez. Herhangi bir yardım göstermesi için saç folikülünün D Vitamini için aktif olması gerekir. Bu nedenle erken aşamalarda saç dökülmesinin önlenmesi önemlidir. D vitamininin yararlarına bakarak, güneş ışığından ve diyetimizden yeterli doz almamızı sağlamalıyız. Aşırı doz D vitamini dozunda zararlı olabileceğinden, hapları haşlamadan önce mutlaka bir doktoru düşünün. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine vitamin hapı alın ve güneş ışığının tadını çıkarın. Formda kalın, sağlıklı kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.