Şifalı Bitkiler

Ayvanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Meyveler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı kalmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hayati besinler bakımından zengindirler. Mango, portakal, muz, ananas , karpuz, üzüm, elma vb. Meyveler yaygın olarak hepimiz tarafından yenilirken, çoğumuzun farkında olmadığı bazı meyveler vardır. Ayva, besinlerle dolu ve size çeşitli sağlık yararları sağlayabilen nadir meyvelerden biridir.

Ayva temel olarak elma ve armut içeren Rosaceae familyasına ait kokulu bir meyvedir. Güneybatı Asya’nın ılıman ılıman bölgelerine özgüdür. Ayva mevsim meyvesidir ve sonbahardan kışa kadar mevcuttur. Olgunlaştığında, bu meyve altın sarısı rengindedir ve bir armut şekline benzer. Şeftali yüzeyine benzer bulanık bir yüzeye ve merkezde birden fazla tohumu olan açık sarı, cesur bir ete sahiptir. Tart tadı vardır ve nadiren çiğ yenir. Asitliğini gidermek için genellikle pişirilir veya dondurulur. Aslında, kuzu, keçi ve domuz eti ile haşlandığı Orta Doğu ve Akdeniz bölgelerindeki geleneksel tariflerde kullanılır. Daha yumuşak ve daha sulu olan Asya ayva çeşidi genellikle reçel ve reçel yapmak için kullanılır. Bazen, geleneksel elmalı turtaya ekşilik vermek için de kullanılır.

Ayva Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Çoğu meyve gibi, ayva da A, B ve C Vitaminleri, lif gibi besinlerin yanı sıra potasyum, bakır, selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Yağ oranı düşüktür. Ayvaların zengin besin değeri, sağlığınız için aşağıdaki şekillerde faydalı olmasını sağlar:

Anti-inflamatuar Özellikler

Olgun ayva meyvesi, önerilen günlük ödeneğin (RDA) yaklaşık% 25’ine katkıda bulunan zengin bir C Vitamini kaynağıdır. C vitamini bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur ve enflamatuar durumların tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca anti-alerjik özelliklere sahiptir. Meyve ve tohum ekstraktı atopik dermatit ve sistit tedavisinde kullanılabilir. Alerji hastaları için gıda ürünlerinin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Zayıflamaya yardımcı olur

Ayva meyvesi kalorisi düşük ancak diyet lifi bakımından yüksektir. 100 gram taze çiğ ayva meyvesi sadece 57 kalori içerir. Doymuş yağ, sodyum ve kolesterol açısından da düşüktür. Tüm bu nitelikler, kilo kaybı ve genel sağlık için inanılmaz bir seçimdir.

Ülserleri Tedavi Eder

Çin ayvalarında bulunan fenoliklerin mide ülserlerini hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur. Ayva suyu, mide ülseri olan insanlar için de faydalıdır. Gastrointestinal sistemi yatıştırdığı için peptik ülserlerin tedavisinde de yardımcı olur.

Mide rahatsızlıklarını tedavi eder

Ayva, sabah bulantısı için etkili bir ilaçtır . Ayva, bal ile karıştırıldığında, kolit, ishal, kabızlık ve bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Ayva şurubu hemoroid tedavisinde kullanılır.

Antioksidan Faydaları

Bu meyve, poli-fenolik bileşiklerin varlığı nedeniyle şaşırtıcı antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikallerle savaşır, yaşlanma sürecini yavaşlatır, ayrıca kardiyovasküler hastalıkları ve felçleri önler.

Bulantı ve kusmayı tedavi eder

Haşlanmış veya pişmiş ayva bulantı ve kusmayı hafifletir. İyi bir diüretik olan sıvı birikimini gidermeye yardımcı olur.

Antiviral Özellikler

Araştırmalar ayva meyvesinin anti-viral özellikler açısından zengin olduğunu göstermiştir. Çin ayvalarında bulunan fenolikler, güçlü anti-influenza aktivitesinin yanı sıra antioksidan özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral patojenlere karşı korunmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını düşürür

Potasyum açısından zengin olan ayva meyvesi, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur .

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Ayva meyvesinin düzenli tüketimi, kandaki LDL veya kötü kolesterolü düşürerek kalbi sağlıklı tutar.

Antikanser Özellikleri Vardır

Ayva’nın antioksidan özellikleri vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına ve malign kanser hücrelerini yok etmesine yardımcı olur. Ayva meyvesinin hamurundaki granüller tanenler olarak bilinen büzücü bileşikler içerir, yani kateşin ve epikateşin. Bu tanenler, kolondaki kansere neden olan toksinlere ve kimyasallara bağlanarak mukoza zarlarınızı kanserlerden korur.

Stresi azaltır

Ayvadaki çeşitli antioksidanlar, stresi hafifletmeye ve sakin bir zihni korumaya yardımcı olur.

Karaciğer ve Göz Hastalıklarını Tedavi Eder

Düzenli ayva tüketimi, karaciğer ve göz hastalıklarından muzdarip olanlar için faydalıdır. Çin’de, ıslatılmış ve haşlanmış ayva tohumları, göz problemlerini, boğaz ağrısını ve mukoza zarının iltihaplanmasını hafifletebilen bir jöle hazırlamak için kullanılır.

Ayva Tohumlarının ve Yağının Faydaları

Ayva tohumları, boğaz ve trakea ile diğer rahatsızlıkların ses kısıklığını iyileştirmede etkilidir. Yağı terlemeyi önler, kalbi güçlendirir ve karaciğeri ve mideyi güçlendirir.

Diğer Avantajlar

Ayva suyu, kardiyovasküler hastalıkların, solunum rahatsızlıklarının, aneminin ve astımın tedavisinde faydalıdır. Düzenli tüketim, tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliğinin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Diğer tüm meyveler gibi, ayva da normal diyetinize etkili bir ektir. Peki, neden kutudan çıkıp yeni bir şey denemiyorsunuz?

Hiç ayva meyvesi yedin mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.