Yoga

Aşağı Bakan Köpek Duruşu Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Aşağı Bakan Köpek Duruşu, bir köpeğin öne eğildiğinde nasıl göründüğüne benziyor. Aşağı Bakan Köpek Duruşu, her gün pratik yapman için onu son derece elzem kılan çok sayıda şaşırtıcı avantajlara sahip. En iyi yanı, yeni başlayanlar bile bu asanın rahatlığını çok kolaylaştırabilirler.

Aşağı Bakan Köpek DuruşuNa Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Aşağı Bakan Köpek Duruşu yapmadan önce bağırsaklarınızın ve karnınızın boş olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Son öğününüz ile egzersiz arasında birkaç saat boşluk bırakmak iyi bir fikir olabilir. Bu, yemeğinizin iyi sindirilmesi için yeterli zaman sağlayacaktır. Bu asana sabahları en iyi şekilde çalışıyor.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu Nasıl Yapılır?

 1. Vücudunuz masa benzeri bir yapı oluşturacak şekilde dört uzuv üzerinde durun.
 2. Kalçalarınızı hafifçe kaldırın ve nazikçe kaldırın ve dirseklerinizi ve dizlerinizi düzeltin. Vücudunuzun ters bir “V” oluşturmasını sağlamalısınız.
 3. Elleriniz omuzlarınızla aynı hizada olmalı ve ayaklarınız kalçalarınızla aynı hizada olmalıdır. Parmak uçlarınızın dışarıya dönük olduğundan emin olun.
 4. Şimdi ellerinizi yere bastırın ve boynunuzu uzatın. Kulakların iç kollarına dokunmalı, bakışlarını göbekine çevirmelisin.
 5. Birkaç saniye bekleyin ve sonra dizlerinizi bükün ve masa pozisyonuna geri dönün.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu Önlemler ve Kontrendikasyonlar

Aşağı Bakan Köpek Duruşu yapmadan önce profesyonel bir eğitmen ya da tıp doktoruna danışmak en iyisidir. Muzdarip iseniz bu asana uygulamaktan kaçının

 1. Karpal tünel Sendromu
 2. Yüksek tansiyon
 3. Bir müstakil retina
 4. Çıkık bir omuz
 5. Zayıf göz kılcal damarları
 6. İshal.

Hamile kadınlar aşağı bakan köpek duruşunu dikkatle pratik yapmalıdır. Uygulamaya girmeden önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu’na Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Yoga için ilk günlerinde iseniz, aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

 1. Aşağı Bakan Köpek Duruşu’nu doğru yapıp yapmadığınızı bilmek kolaydır. Eklemlerinizin gergin olduğunu düşünüyorsanız veya dengesizseniz, hizalamanızı kontrol etmeniz gerekir. Başlayın ve dizlerinizin kalçalarınızın hemen altında olduğundan ve ellerinizin omuzlarınızın altında olduğundan emin olun. Ayrıca, bilekleriniz ve dirseklerinizdeki kırışıklıkların minderinizle aynı hizada olduğundan emin olun.
 2. Başlangıçta, omuzun serbest bırakılması zor olabilir. Bunu düzeltmek için duvara karşı pratik yapabilirsin. Duvardan yaklaşık üç fit uzakta durun ve bacaklarınızı ayırın (kalça mesafesi). Duvara baktığınızdan emin olun. Ardından, ellerinizi duvara yerleştirin ve gövdenizin seviyesine ulaşana kadar aşağı doğru yürüyün. Kolların yere paralel olmalı.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu Değişimleri

Pratiğinizi yoğunlaştırabilir ve temel bilgilerden memnun kaldığınızda daha etkili hale getirebilirsiniz.

 1. Vücudunuzu ayak toplarınızdan kaldırarak ve kalçalarınızı daha yükseğe çıkacak şekilde çekerek uzatın. Pelvisini içine çekmeyi unutma. Topuklarınızı yere geri bırakın ve yoğunluğunu koruyun.
 2. Kollarınıza odaklanmak istiyorsanız, etraflarında bir kemer çevirin ve yoğunluğunu artırmak için kemer kayışına bastırın. Bacaklara odaklanmak için, kemeri dizlerinizin üzerine, bacaklarınızın üst kısmına yerleştirin ve ardından bacakları dışarıya doğru çekerek aktif bacak üzerinde çalışın.

Aşağı Doğru Bakan Köpek Duruşu’nun Faydaları

Aşağı Bakan Köpek Duruşu, daha önce belirlediğimiz gibi, en iyi yoga pozlarından biri ve sayısız faydası var. Bu asanayı uygulamanıza dahil etmenin bazı yararlarına bir göz atın.

Karın Kaslarını Güçlendirir

Aşağı doğru bakan köpek pozunun inversiyonu tekne pozudur. Navasana’nın omurgayı desteklemeye yardımcı olan karın kaslarına faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu egzersiz karın kasları üzerinde benzer etkilere sahiptir. Bu kasların gerilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur.

Dolaşımı Artırır

Siz farkına varmamış olabilirsiniz, ancak Aşağı Bakan Köpek Duruşu aslında bir inversiyondur. Kalçalar kaldırılır ve kafa kalbin altına düşer. Yerçekimi çekme işleminde bir geri dönüş vardır, bu nedenle taze kan akar, böylece dolaşımı arttırır.

Sindirimini Geliştirir

Karın kaslarını, karaciğer, böbrekler ve dalak dahil olmak üzere sindirim sisteminin organlarını sıkıştırmasına izin verir.

Elleri ve Ayakları Kaslandırır

Aşağı Bakan Köpek Duruşu yaparken vücut ağırlığı ellerinizde ve ayaklarınızdadır. Bu nedenle, uzuvları kaslandırır ve onları daha iyi denge için hazırlar.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Aşağı Bakan Köpek Duruşu aynı zamanda rahatlamanıza ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olarak kaygıyı azaltır. Boyun ve servikal omurga gerildiğinde, stres salınır.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu’nun Arkasındaki Bilim

Aşağı Bakan Köpek Duruşu’nun kasları gevşettiği biliniyor. Bu pozisyonu alırken ellerinizi çekme girişimi, kas tendonlarındaki gerginliği artırır ve gerginlik karşısında, omuriliği gevşetmek için kaslara bir sinyal verir. Pozisyon boyunca uzanan, vücudunuzu ve zihninizi gevşetmeye yardımcı olan endorfin salgılar.

Hazırlık Pozları

Takip Pozları

Bir başka önemli asana. Güneş selamının veya Surya Namaskar’ın bir parçası. Vücudun başka türlü esnetilemeyen kısımlarını uzatır, bu nedenle size çeşitli sağlık yararları sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.